Zaujíma vôbec niekoho volebný program OĽaNO?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zaujíma vôbec niekoho volebný program OĽaNO?

Líder OĽaNO Igor Matovič a jednotka jeho kandidátky Mária Šofranko. FOTO TASR – Martin Baumann

Ak aj nie, hnutie Igora Matoviča v každom prípade jeden pripravilo.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nie sú práve politický subjekt, pri ktorom by sa verejnosť triasla nedočkavosťou, aby si prečítala jeho volebný program. Politický marketing tohto hnutia je založený najmä na silných menách poslaneckých kandidátov, čo vyjadruje už jeho názov. Svetonázorové spektrum, z ktorého pochádzajú, je úmyselne široké.

A potom je tu ešte protikorupčný étos a talent Igora Matoviča na politickú „performance“ typu návšteva Počiatkovej vily na Francúzskej riviére. To je mix, na ktorom sú založené percentá OĽaNO.

Menej dôležité ako to, čo budú matovičovci po voľbách presadzovať programovo, je otázka, či sa hnutiu OĽaNO nerozuteká poslanecký klub. Prípadne, či sa po polroku fungovania budúcej post-smeráckej koalície neobráti Igor Matovič proti vlastnej vláde. A napokon otázka za milión, ktorú nastolili vysoké preferencie OĽaNO v niektorých posledných prieskumoch: Kto bude ich kandidát na premiéra, ak by zostavovali vládu?

Nech sú odpovede na tieto otázky akékoľvek, mať volebný program sa proste patrí. OĽaNO včera zverejnilo ten svoj. Dá sa celý čítať TU.

Hlavný dojem? Program OĽaNO je stručnejší a menej rozvedený do detailov ako napríklad program SaS. Matovičovci často deklarujú cieľ v tej-ktorej oblasti, no prostriedky, ktorými ho chcú dosiahnuť, sú načrtnuté len stručne.

V prípade hnutia ako OĽaNO nemusí ísť nevyhnutne o chybu. Ak sa vo vládnej koalícii bude riešiť konkrétna odborná realizácia niektorých opatrení, matovičovci si môžu dovoliť flexibilitu pri hľadaní kompromisov.

Jeden príklad za všetky: nájomné bývanie. Ide momentálne o tému, kvôli ktorej to iskrilo medzi SaS a Sme rodina. Kým Richard Sulík zamýšľa nájomné bývanie podporovať hlavne trhovými nástrojmi – odstraňovaním prekážok, ktoré odrádzajú komerčných stavebníkov a potenciálnych prenajímateľov –, Boris Kollár chce trvať na silnej štátnej inštitúcii, ktorá bude výstavbu mať na starosti.

Ako sa k tomuto problému stavajú matovičovci? Aj program OĽaNO chce podporiť výstavbu nájomných bytov. Ide skôr cestou daňových či poplatkových zvýhodnení. A ponecháva si otvorené dvere tak k štátnym, ako aj trhovým nástrojom podpory bývania.

Protikorupčný dôraz

Program OĽaNO je postavený tak, aby podčiarkoval protikorupčný rozmer hnutia. Prvá zo štyroch kapitol nesie názov: Čestná a spravodlivá krajina.     

Táto časť programu je najprepracovanejšia. OĽaNO navrhuje množstvo nových nástrojov na boj proti korupcii a pre silnejšiu transparentnosť.

Otázniky vzbudzuje snaha zaviesť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za škodu spôsobenú štátu pri výkone verejnej moci. Námietkou môže byť, že nástroje pre vyvodzovanie zodpovednosti, hoci aj proti politikom, máme v zákonoch (napríklad v trestnom práve) už dnes. Akurát sa nevyužívajú v miere, v akej by sa využívať mohli.

Inými slovami, Slovensko možno ani tak nepotrebuje, aby legislatíva prijala množstvo nových protikorupčných inštitútov. Skôr je v justícii i exekutíve potrebných pár čestných ľudí, ktorí by využívali existujúce nástroje.

Pozitívne možno hodnotiť kapitolu s opatreniami proti byrokracii. Rozpaky však vyvoláva kapitola o priamej demokracii.

Dá sa rozumieť tomu, že „občiansky aktivizmus je v DNA“ samotného projektu OĽaNO, ako si píše aj vo svojom programe. No zníženie kvóra pre platnosť referenda z 50 percent na 25 percent všetkých voličov vyvoláva obavy z možnosti zneužitia tohto inštitútu populistami.

Ak by sa to presadilo, koľko bude trvať Kotlebovi, kým príde napríklad s myšlienkou referenda o vystúpení Slovenska z NATO? Istou poistkou proti populizmu, ktorú navrhujú matovičovci, je, aby sa okruh otázok, o ktorých nemôže byť referendum, rozšíril aj o skrátenie volebného obdobia NR SR. K prípadom, keď nová vláda vládne rok a už ju opozícia chce odvolávať referendom, by teda nemalo dochádzať.

V každom prípade, lepším riešením by bolo začať so sfunkčnením referenda na úrovni samosprávy (OĽaNO navrhuje aj to). „Priama demokracia“ sa viac hodí do obcí a samospráv, kde je spätná väzba bezprostrednejšia. Až potom a na základe výsledkov na nižšej úrovni treba viesť debatu o uľahčení referenda na celoštátnej úrovni.

OĽaNO tiež navrhuje elektronické hlasovanie vo voľbách. Znie to moderne, no o technických rizikách písal minulý týždeň kolega Obšitník TU (aj v kontexte chaosu pri hlasovaní v primárkach demokratov v americkej Iowe).

Ekonomika a sociálne veci

Protikorupčná niť sa vinie aj ďalšími kapitolami. Napríklad v časti o rómskej téme je pripomenuté rozkrádanie európskych peňazí, určených na tento účel.

V oblasti fiškálnej politiky OĽaNO vníma zadlžovanie Slovenska ako veľký problém. Priestor vidí opäť v znížení korupcie a lepšom výbere DPH. Zvyšovať celkové daňové zaťaženie ľudí a firiem matovičovci nechcú. Prihovárajú sa však za progresívne majetkové dane. Požadujú tiež digitálne dane pre firmy ako Google a Facebook.

Pokiaľ ide o priemysel, program OĽaNO varuje pred uviaznutím Slovenska v takzvanej pasci stredného príjmu a faktickým zastavením dobiehania západnej Európy. Avšak to, ako chce hnutie pomôcť firmám šplhať po rebríčku pridanej hodnoty, mohlo byť rozpísané viac a detailnejšie.  

Medializovaný nápad, aby boli faktúry zo zákona splatné podľa poradia, skritizoval ekonomický týždenník Trend. Namiesto zlepšenia platobnej disciplíny by to likviditu firiem mohlo skôr rozkolísať.

V zdravotníctve sú opäť ako problém spomenutí oligarchovia, ktorí klientelizmom deformujú systém. No potešiteľné je, že OĽaNO pripomína aj problém odvrátiteľných úmrtí.

Zaujímavý je dôraz, ktorý chcú matovičovci klásť na zdravý životný štýl. Navrhujú rozbehnúť Národný program podpory zdravia a vzdelávania občanov v zdravom spôsobe života. Ministerstvo zdravotníctva má byť premenované na „ministerstvo zdravia“.

OĽaNO navrhuje rozšíriť systém preventívnych prehliadok. A pokiaľ ich jednotlivec dodrží, v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia mu bude vyplatený bonus.

Učiteľom zase sľubujú nárast platov každý rok počas celého volebného obdobia o 10 percent. Radi by tiež zvýšili podiel financovania vedy na HDP Slovenska zo súčasných 0,88 percenta na 1,5 percenta do roku 2024.

V rámci rodinnej politiky chce OĽaNO zaviesť tehotenský príspevok vo výške 200 eur mesačne, ktorý bude študentka alebo pracujúca matka dostávať od 13. týždňa tehotenstva do začiatku poberania materského. Deti, študenti, dôchodcovia a invalidi by mali mať bezplatnú dopravu nielen vo vlakoch, ale tiež v regionálnych autobusoch a mestskej hromadnej doprave. V tomto zmysle idú matovičovci ešte za hranicu vlajkovej témy „sociálneho štátu“ z dielne Smeru.  

Mimochodom, malá poznámka k štruktúre programu OĽaNO: Kým kapitola Štát, ktorý slúži, venovaná sociálnym veciam, zdravotníctvu a vzdelávaniu, je druhá, kapitola Výkonná ekonomika je až štvrtá a posledná.

Na jednej strane je to pochopiteľné. Volič sa chce pozrieť, čo od strany dostane. No od stredo-pravej strany by človek očakával, že kapitola o ekonomickej politike (a teda o generovaní zdrojov) bude uvedená skôr ako kapitola o sociálnej politike (teda o prerozdeľovaní zdrojov). Na Slovensku je stále ešte nutné pripomínať, že koláč treba najskôr upiecť, až potom ho možno zjesť...

Celým programom OĽaNO sa ako niť vinie myšlienka, že vo verejnej sfére Slovenska sa v súčasnosti kradne. A ak sa kradnúť prestane, bude konečne dobre. Je však otázne, či nejde o príliš optimistické očakávanie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo