Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2015

Výstava Korunovačná Bratislava zaujíma aj zahraničných návštevníkov

Európsku históriu z obdobia korunovácie cisára Karola VI. za uhorského kráľa približuje výstava Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo. Je v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca v centre nášho hlavného mesta. "Okrem slovenských záujemcov tu chodia aj zahraniční návšt...

Európsku históriu z obdobia korunovácie cisára Karola VI. za uhorského kráľa približuje výstava Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo. Je v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca v centre nášho hlavného mesta.

"Okrem slovenských záujemcov tu chodia aj zahraniční návštevníci. Najmä Rakúšania sú ňou nadšení. Mal som dlhý rozhovor s portugalským turistom, ale podrobnejšie sa o výstavu zaujímajú aj iní návštevníci," povedal pre TASR jej autor Miroslav Vetrík z občianskeho združenia Korunovačná Bratislava.

Názov výstavy prezrádza širšie súvislosti v európskych krajinách, kde sa bojovalo o moc. Dianie charakterizujú obsiahle texty, keď 1. novembra 1700 zomrel španielsky kráľ Karol II. Habsburský. V testamente za svojho nástupcu určil Filipa z rodu Bourbonovcov. Cisár Leopold s tým nesúhlasil a španielsku korunu chcel pre svojho druhorodeného syna Karola. V Európe sa začala vojna. Na stranu francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. sa pridalo Španielsko, Bavorsko, Savojsko a Milánsko. Na stranu Leopolda zasa Anglicko, Holandsko a väčšina nemeckých kniežatstiev. V Uhorsku vypuklo protihabsburské povstanie Františka II. Rákociho. Expozícia predstavuje aj významné osobnosti našich spoločných dejín stvárnené voskovými figurínami i udalosti, ktoré predchádzali korunovácii Karola za uhorského kráľa v Bratislave 22. mája 1712. 

"V tom čase bola v Európe vojna o španielske dedičstvo. Výstava približuje aj osobnosti, ktoré v tom čase žili. Niektoré z nich tu majú figuríny. Radi by sme vytvorili korunovačné múzeum. Chceme tiež priblížiť epochu vlády Márie Terézie a jej nástup na trón. Spravíme ďalšie voskové figuríny v dobových replikách, nejaké obrazy a priblížime históriu, ktorá bola blízka aj pre Bratislavu," prezradil Vetrík zámer do budúcnosti.

Návštevník sa dozvie, že francúzsky emigrant v službách Rakúšanov, princ Eugen Savojský, sa zúčastnil aj bitky pri oslobodení Nových Zámkov (1685) a ako veliteľ sa zaslúžil o odchod Osmanov z Uhorska, čo viedlo k podpísaniu mieru (1699). Výnimočnosť tohto princa vyzdvihli aj Američania, keď noviny New York Times v posledný týždeň prvej svetovej vojny opísali situáciu rúcajúceho sa Rakúska, že rakúske vojny za 300 rokov boli prehraté, okrem tých, v ktorých velil princ Eugen Savojský.

Okrem jeho figuríny sú tam v životnej veľkosti podoby Karola VI., cisára Leopolda I. a evanjelického farára Mateja Bela. Pri týchto figurínach sa návštevníci radi fotografujú. Mária Terézia, vodca protihabsburského povstania knieža František II. Rákoci, satmársky mierotvorca a rodák na Hrade Červený Kameň palatín Ján IV. Pálfi i ďalšie osobnosti sú prezentované na veľkoplošných obrazoch aj s textom.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Využívanie heliportu vo Vatikánskych záhradách výrazne zrýchli transport pacientov, hovorí riaditeľka jednej z najväčších detských nemocníc. Vatikánsky heliport nechal vybudovať pápež Pavol VI. Foto: vaticanstate.va Pristávaciu plochu pre vrtuľníky vo Vatikáne, ktorú terajší pápež František využíva ...

SHMÚ varuje pred možnou prívalovou povodňou

SHMÚ varuje pred možnou prívalovou povodňou

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešné popoludnie hydrologickú výstrahu 1. stupňa pred prívalovou povodňou. Výstraha platí dnes do 19.00 h pre okresy Bytča, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadcu, Kysucké Nové Mesto, Levice, Žarnovicu, Banskú Štiavnicu, Žiar nad Hr...

Ministerstvo vnútra: SNS vytĺka z utečencov politický kapitál

Ministerstvo vnútra: SNS vytĺka z utečencov politický kapitál

Za Gabčíkovčanmi, ktorí protestujú proti relokácii 500 dočasných rakúskych azylantov do svojej obce, stojí všetkých 5000 dnešných členov SNS. Na tom, či sú občania Gabčíkova slovenskej alebo maďarskej národnosti, národniarom nezáleží. "Ľudia na Žitnom ostrove ani nikde na Slovensku si nezaslúžia zo ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.