Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. február 2020

Zemetrasenie v Durínsku položilo aj šéfku CDU

Z tieňa Angely Merkelovej sa Annegret Kramp-Karrenbauerová vymaniť nedokázala.
Zemetrasenie v Durínsku položilo aj šéfku CDU

Odstupujúca šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová (vľavo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo). FOTO TASR/AP

Každodenná nemecká politika je obvykle pokojná a triezva. No minulý týždeň sa v spolkovej krajine Durínsko udialo politické zemetrasenie, ktorého dozvuky sa ešte neskončili.

Dnes sa ich nepriamou obeťou stala aj predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová. Politička, ktorej komplikované meno v Nemecku skracujú proste na „AKK“, prekvapila všetkých náhlym oznámením o svojom odchode.

Zostane síce ministerkou obrany, no kresťanských demokratov ako stranícky líder do budúcnosti povedie niekto iný. AKK sa nebude uchádzať o post spolkovej kancelárky vo voľbách do Spolkového snemu v roku 2021 a zostane predsedníčkou do zvolenia nástupcu.

Súčasnou spolkovou kancelárkou je síce naďalej politička CDU Angela Merkelová, lenže tá sa vzdala predsedníckej stoličky vo svojej strane ešte koncom roku 2018, po neuspokojivých výsledkoch v hesenských krajinských voľbách.

Funkcia spolkového kancelára a predsedu CDU je odvtedy rozdelená medzi dvoch ľudí. Tú prvú vykonáva už 15 rokov Angela Merkelová. Tú druhú niečo vyše roka zastávala Annegret Kramp-Karrenbauerová. Prečo AKK náhle odstupuje?

Skôr než zodpovieme túto otázku, musíme sa vrátiť o týždeň späť. V Durínsku sa totiž stalo čosi neslýchané.

Zablokovaný parlament

Durínsko, túto postkomunistickú spolkovú krajinu, od roku 1990 do roku 2014 viedli krajinskí premiéri za CDU. Kresťanskí demokrati občas vládli sami, občas v koalícii s liberálnou FDP či častejšie so sociálnodemokratickou SPD.

To sa v roku 2014 zmenilo. Krajinským premiérom Durínska sa stal Bodo Ramelow, politik strany Die Linke, ktorá sa postupne vyvinula z východonemeckej komunistickej strany SED. Na politickom spektre sa nachádza naľavo od sociálnej demokracie.

Die Linke počas posledných rokov vládla v Durínsku v koalícii s SPD a Zelenými. Hovorí sa tomu: „červeno-červeno-zelená koalícia“.

Ku koncu minulého roka sa v tejto spolkovej krajine konali voľby, ktoré vyhrala Die Linke. No jej partneri zo sociálnej demokracie utrpeli také straty, že červeno-červeno-zelená koalícia už nemala dosť miest v krajinskom sneme, aby pokračovala.

Na druhej strane, väčšiny nebola schopná ani žiadna kombinácia na čele s CDU. Kresťanskí demokrati nechceli ísť ani s postkomunistami z Die Linke, ani s nacionálno-populistickou Alternatívou pre Nemecko (AfD), ktorá disponuje druhým najsilnejším poslaneckým klubom v Durínsku s približne štvrtinou všetkých poslancov.

Minulú stredu sa konala v krajinskom sneme voľba nového krajinského premiéra. V prvých dvoch kolách ponúkli svojich kandidátov dve najsilnejšie strany: Die Linke a AfD. Keďže nikto z oboch kandidátov v prvých dvoch kolách nezískal absolútnu väčšinu, do tretieho kola vstúpil kandidát liberálnej FDP, Thomas Kemmerich. A tretie kolo vyhral.

Za Kemmericha hlasovali okrem poslancov jeho FDP aj poslanci populistickej AfD a väčšina klubu CDU. A oheň bol na streche.

Zdesenie v Berlíne

FDP a CDU podľa všetkého neboli dohodnutí s AfD na podpore pre Kemmericha. Nový krajinský premiér sa od Alternatívy pre Nemecko dištancoval s tým, že sa bude usilovať zložiť menšinovú vládu s kresťanskými demokratmi.

No z rozloženia hlasov pred tretím kolom bolo zrejmé, že kandidát liberálov bude zvoliteľný iba s hlasmi Alternatívy pre Nemecko. A politické elity v Berlíne upadli čoskoro do bezprecedentnej hystérie.

Angela Merkelová hovorila o „zlom dni pre demokraciu“. Zvolenie Kemmericha hlasmi AfD nazvala „neodpustiteľným“, s tým, že výsledok voľby „treba zvrátiť“. Vyhlásila tiež, že krajinská CDU sa nebude podieľať na Kemmerichovej vláde.

Inzercia

S podobným pobúrením reagovala skoro celá politická trieda i zástupcovia médií. Zvolenie prvého krajinského premiéra hlasmi nacionálno-populistickej AfD bolo označené ako „prelomenie tabu“ či „pretrhnutie hrádze“.

Fakticky už na druhý deň po svojom zvolení Kemmerich oznámil, že končí. Ubezpečil však verejnosť, že k rozhodnutiu ho nikto nenútil. V úrade zostane len „kúriť a svietiť“ do voľby nového krajinského premiéra.

Tým sa zrejme stane doterajší líder Die Linke v Durínsku Bodo Ramelow. A tak zo strachu pred krajnou pravicou zostane v tejto spolkovej krajine vládnuť krajná ľavica.

Trochu príčetnosti do nemeckej hystérie vniesli švajčiarske noviny Neue Züricher Zeitung: „Všetkým, čo sa teraz strachujú o demokraciu, sa žiada odkázať: Toto je demokracia.“ Článok pripomína, že v Durínsku sa presadil v slobodných voľbách liberálny a občiansky kandidát. Je absurdné vyčítať Kemmerichovi, kto všetko ho volil. A kladie otázku, či bude rovnako spochybňovaný Bodo Ramelow, ak sa v rámci politického trollovania rozhodne teraz AfD zahlasovať za neho.

Podobne zvláštne vyzerá nemecká hystéria z perspektívy rakúskej skúsenosti. Tamojšia Slobodná strana Rakúska (FPÖ) nie je z pohľadu populizmu či extrémizmu určite menej problematická ako Alternatíva pre Nemecko. Napriek tomu s touto stranou v rokoch 2017 až 2019 vládli konzervatívni ľudovci a ich kancelár Sebastian Kurz. A predtým so slobodnými vládol ďalší konzervatívec, Wolfgang Schüssel. Ľudovci dokázali v koalíciách so slobodnými realizovať svoje priority, kým FPÖ sa v nich, naopak, blamovala a následne strácala vo voľbách.

Posledná kvapka

Na druhej strane, citlivosť v Nemecku je nastavená inak ako v oboch susedných nemecky hovoriacich krajinách. Okrem toho, Merkelová musela zaujať odmietavý postoj aj kvôli vlastnému koaličnému partnerovi na spolkovej úrovni, ktorým je sociálnodemokratická SPD.

Ak by kancelárka príliš otáľala s odsúdením vývoja v Durínsku, sociálni demokrati by to použili proti nej. Možno by to dokonca použili ako zámienku na odchod z veľkej koalície, v ktorej sa beztak necítia príliš príjemne, a v Nemecku by sa schyľovalo k predčasným voľbám.

Aj napriek Kemmerichovmu rýchlemu ústupu durínske zemetrasenie viedlo napríklad k odvolaniu Merkelovej spolupracovníka pre východné spolkové krajiny, Christiana Hirteho. Previnil sa tým, že po zvolení nového krajinského premiéra mu gratuloval na Twitteri.

Kritika zo všetkých strán sa sype aj na predsedu liberálnej FDP na spolkovej úrovni, Christiana Lindnera. Kemmerich mal s ním mať svoju kandidatúru odkomunikovanú. Vrcholom poníženia pre predsedu FDP Lindnera bolo, že jeho správanie v durínskej kauze pre televíznu talk-show Maybritt Illnerovej politicky komentovala šéfredaktorka denníka Die Welt, Dagmar Rosenfeldová. – Zhodou okolností, jeho exmanželka.

Annegret Kramp-Karrenbauerová a jej rozhodnutie odísť z čela CDU je taktiež vysvetľované  blamážou v Durínsku. Spoluprácu svojich kresťanských demokratov s AfD odmieta, no vyčítajú jej, že nezvládla krízový manažment. Na druhej strane, v jej prípade ide len o poslednú kvapku.

AKK mala dlhodobý problém vymaniť sa z tieňa Angely Merkelovej. Kritizovaná bola vnútri strany za slabé vodcovstvo a ani verejnosť ju nevnímala ako presvedčivú.

Šancu získať predsednícku stoličku v CDU má teraz Friedrich Merz. Je viac vpravo ako Angela Merkelová. Jeho prioritou je ekonomika a mohol by späť ku kresťanským demokratom prilákať časť voličov AfD.

Problém je, že už raz súboj o predsedníctvo prehral. Navyše, časť straníkov sa obáva, že čo prinesie na pravom krídle, to kresťanskí demokrati stratia v politickom strede. A tak sa dvere otvárajú pre ďalších potenciálnych kandidátov.

V každom prípade, vystavovanie účtov za minulotýždňové dianie v Durínsku a padanie hláv ešte nemusí byť na konci. 

Odporúčame