Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2015

Ministerstvo vnútra: SNS vytĺka z utečencov politický kapitál

Za Gabčíkovčanmi, ktorí protestujú proti relokácii 500 dočasných rakúskych azylantov do svojej obce, stojí všetkých 5000 dnešných členov SNS. Na tom, či sú občania Gabčíkova slovenskej alebo maďarskej národnosti, národniarom nezáleží. "Ľudia na Žitnom ostrove ani nikde na Slovensku si nezaslúžia zo ...

Za Gabčíkovčanmi, ktorí protestujú proti relokácii 500 dočasných rakúskych azylantov do svojej obce, stojí všetkých 5000 dnešných členov SNS. Na tom, či sú občania Gabčíkova slovenskej alebo maďarskej národnosti, národniarom nezáleží.

"Ľudia na Žitnom ostrove ani nikde na Slovensku si nezaslúžia zo dňa na deň sa zobudiť vedľa 500 azylantov, prisťahovalcov. Zmenia sa vám životné podmienky. Celý život tam žijete, investujete do nehnuteľností. Máte tam internát pre vysokú školu, máte tam zariadenie strategického významu. A zrazu vám tam niekto umelo umiestni ľudí, ktorí tam nebudú uzavretí, budú tam žiť a vytvárať sociálne väzby," povedal v rozhovore pre TABLET.TV predseda SNS Andrej Danko.

"Nezaslúži si to nikto. Nemyslím si, že Slovák je škodoradostný a zlý a tešil by sa z toho, že občania maďarskej národnosti, naši slovenskí Maďari, toto zažijú. Je to naše územie, náš štát, platia tu naše pravidlá. Naši ľudia, za ktorých považujem Rusínov, Maďarov, Slovákov aj Rómov, nikto nemá byť s týmto konfrontovaný a dotknutý," tvrdí Danko.

SNS už 22. júla ostro kritizovala podpis memoranda o presune 500 dočasných rakúskych azylantov na Slovensko. Slovenská republika im dočasne poskytne ubytovanie a stravu, aby tým pomohla rakúskej strane, ktorá má ubytovacie kapacity už preplnené. Azylovú procedúru migrantov bude naďalej riešiť Rakúsko.

Danko vyhlásil, že memorandum o prijatí 500 utečencov nachádzajúcich sa v Rakúsku do tábora v Gabčíkove narúša suverenitu SR. "Je to v rozpore s ľudskými právami. Minister Kaliňák zaviedol svetový experiment v oblasti azylovej politiky, ktorý nemá obdobu. SNS preto memorandum prísne odmieta," uviedol.

Ministerstvo vnútra (MV) reagovalo, že vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Rezort zdôraznil, že napriek veľkosti našej krajiny sa Slovensko postavilo diktátu EÚ o povinných kvótach a z pôvodne zamýšľaných 1200 ľudí prijme len 100 sýrskych kresťanov, lebo majú najväčší potenciál integrácie do našej spoločnosti.

Inzercia

Memorandum s Rakúskom hovorí o tom, že na Slovensku dočasne ubytujeme 500 žiadateľov o azyl z Rakúska, teda ľudí, ktorí nie sú žiadateľmi o azyl na Slovensku a po skončení azylového procesu sa vrátia naspäť do Rakúska. "Je to presne to isté (dokonca lacnejšie, keďže časť nákladov znáša rakúska strana) ako humanitárne transfery, v rámci ktorých na určitý čas poskytujeme v našich zariadeniach ubytovanie, stravu a zdravotnícku starostlivosť prevažne ohrozeným skupinám (matky s deťmi) zo Sýrie a pripravujeme ich na život vo finálnej krajine, predovšetkým v USA," uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

Podľa jej slov humanitárne transfery Slovensko poskytuje od roku 2008 s plnou podporou SNS, ktorá bola vo vláde. "SNS nemala nijaké výhrady k humanitárnym transferom ani v tom čase a ani v posledných rokoch, keď ich realizujeme takmer 300 ročne. Slovensko je takýmto spôsobom solidárne s ľuďmi, ktorí skutočne potrebujú pomoc a utekajú zo svojich domov, na druhej strane vďaka tejto zodpovednej politike nemáme také integračné problémy s migrantmi, s akými sa dnes musia boriť niektoré západné krajiny," uviedla Paulenová.

MV zdôraznilo, že ubytovacie zariadenie v Gabčíkove je ako zariadenie pre azylantov využívané od roku 1994 a odvtedy ním prešli tisícky žiadateľov o azyl. "V zariadení bola v posledných rokoch len utlmená táto činnosť. Naposledy tam boli žiadatelia o azyl v roku 2009, teda v roku, keď SNS bola súčasťou vlády. Nejde o žiadnu novinku ani pre Gabčíkovo, ani pre Slovenskú technickú univerzitu, s ktorou má MV stále v prípade tohto objektu platnú zmluvu a ktorá hovorí o využívaní ubytovacích kapacít práve pre potreby azylových konaní," dodala Paulenová.

TASR

Odporúčame

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Využívanie heliportu vo Vatikánskych záhradách výrazne zrýchli transport pacientov, hovorí riaditeľka jednej z najväčších detských nemocníc. Vatikánsky heliport nechal vybudovať pápež Pavol VI. Foto: vaticanstate.va Pristávaciu plochu pre vrtuľníky vo Vatikáne, ktorú terajší pápež František využíva ...

USA začnú poskytovať výcvik ukrajinskej armáde

USA začnú poskytovať výcvik ukrajinskej armáde

Spojené štáty začnú koncom tohto roka poskytovať výcvik vojakom ukrajinskej armády. Rozšíria tak svoju misiu, ktorá bola doteraz obmedzená iba na školenie jednotiek Národnej gardy, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministe...

Turecko zaútočilo v Iraku súčasne na islamistov aj na Kurdov

Turecko zaútočilo v Iraku súčasne na islamistov aj na Kurdov

Turecké bojové lietadlá v noci nadnes znovu zaútočili na pozície Islamského štátu v Sýrii a zasiahli aj tábory militantov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) v severnom Iraku. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na turecké médiá. Oficiálne miesta zatiaľ nepotvrdili informáciu tureckých mé...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.