Chlapci z Ukrajiny ukázali Slovákom, ako vyzerá skromnosť

Šiesti chovanci ukrajinského detského domova prežili v Bratislave dva letné týždne. Svojim dočasným rodinám prejavili veľkú úctu a vďačnosť. Dôkazom ich skromnosti bolo aj to, že si každý večer ručne prali ponožky.

Chlapci v Múzeu dopravy v Bratislave

Pobyt na Slovensku pre mladých Ukrajincov zabezpečovalo poradenské centrum Family garden v spolupráci so saleziánmi. Návštevníkov prichýlili vo svojich domácnostiach mnohé dobrovoľnícke rodiny. Kňazi i laici pre nich počas dvoch týždňov pripravili výlety do múzeí, hôr, aquaparku či televízie.

Mladých Ukrajincov najviac obohatilo, že sa na chvíľu stali súčasťou skutočnej rodiny. Prvý raz v živote mohli pozorovať vzťahy manželov, súrodencov, rodičov a detí. Členovia rodín sa zhodli, že chlapci boli skromní, úctiví a veľmi vďační.

"Nepreberali v jedle, dokonca si každý večer sami prali v umývadle ponožky."

Zdieľať

„Nepreberali v jedle, dokonca si každý večer sami prali v umývadle ponožky. Nepozorovala som u nich žiadne prejavy nevyrovnanosti či nejakej neurózy, mala som pocit, že sú to úplne normálni chalani z normálnych rodín. Bolo vidno, že sa im ktosi venuje skutočne s láskou,“ povedala pre Postoy.sk Lucia Fojtíková, ktorá sa tiež zapojila do projektu.

Rodiny i animátori zhodnotili projekt ako veľmi úspešný. Riaditeľ detského domova Mychajlo Čaban a saleziánsky provinciál na Ukrajine Karol Maník sa so Slovákmi dohodli na ďalšej spolupráci. Mnohé rodiny prejavili záujem zapojiť sa do projektu, preto by budúci rok malo prísť viac detí.

Organizátori projektu pre ukrajinské deti

Otvára sa aj možnosť pomôcť talentovaným chlapcom študovať na slovenských vysokých školách, keďže štúdium na Ukrajine je finančne náročné. Peniaze, ale aj oblečenie, obuv, lieky a trvanlivé potraviny pre nich zbierali veriaci s pomocou saleziánov aj počas ich dvojtýždňového pobytu na Slovensku.

Chlapci žijú v detskom domove v Ľvove, kde pôsobia saleziáni pod vedením Mychajla Čabana. Nasledovníci don Bosca otvorili sirotinec s internátom v roku 2006, aby poskytli útočisko opusteným a zanedbaným deťom v meste. V súčasnosti v domove žije 55 chlapcov od sedem do osemnásť rokov.

Daniela Bučková

Foto: Lucia Fojtíková, Martin Ondruš

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo