Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
05. február 2020

Načúvajme cudzím príbehom, aby sme vedeli pomôcť

Moderné otroctvo je pojem, ktorý nám pripomína, že potláčanie osobnej slobody nevymizlo, len nabralo novodobé a často sofistikované podoby.
Načúvajme cudzím príbehom, aby sme vedeli pomôcť

Slovenská katolícka charita (SKCH) prostredníctvom projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi šíri povedomie o tomto probléme, pomáha zasiahnutým a rozvíja snahu o prevenciu. Aj vďaka ich iniciatíve poznáme 8. február ako deň, kedy do modlitieb veriacich vstupujú prosby o ochranu ľudí trpiacich niektorou z foriem novodobého otroctva.

Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi slávia veriaci po celom svete na podnet pápeža Františka. Svätý Otec predstavil deň modlitby v roku 2014 na vatikánskom stretnutí mladých pracovníkov aktívnych v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a prvý deň slávenia určil na 8. február 2015. Nestalo sa tak náhodou, pretože práve 8. február je zároveň dňom liturgickej spomienky na svätú Jozefínu Bakhitu, bývalú otrokyňu a rehoľnú sestru zo Sudánu.

Medzi počúvajúcimi na vatikánskom stretnutí boli i pracovníci SKCH, ktorým sa iniciatíva zapáčila. „Jednak, nám to umožnilo bližšie spoznať svätú Jozefínu Bakhitu, dať ju tiež viac spoznať Slovákom, a popri množstve činností, úloh, náročnej práci s klientmi počas celého roka je tu deň, kedy sa zastavíme a sústredíme na to najpodstatnejšie. Na modlitbu spoločne s celým svetom,“ konštatuje právnička projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi SKCH, Anna Bartošová. V deň 8. februára, prípadne v niektorý iný deň v týždni okolo jej sviatku, organizujú kresťanské spoločenstvá po celom svete spoločné stretnutia, aby sa modlili za trpiacich pod láskavým dozorom patrónky Bakhity.

Černošská svätica zo Sudánu pretrpela muky v rukách otrokárov, do ktorých upadla už vo svojich deviatich rokoch, kedy ju uniesli a následne opakovane predávali za krutého zaobchádzania a popierania akejkoľvek slobody. Kvôli utrpeniu, ktoré prežila, zabudla na meno, ktoré jej dali rodičia, a prijala meno od otrokárov. Bakhita, znamená v preklade „Šťastná“ a ironicky ju tak nazval jej únosca. Veriaci sa k nej často obracajú aj s oslovením „Matka Moretta“, teda naša Čierna Matka.

Vyslobodením pre sv. Bakhitu bola kúpa talianskym diplomatom, ktorý ju ako pestúnku previezol do Talianska, kde bolo otroctvo zakázané. Tu, na pôde krásnych Benátok, sa stretávala so sestrami kanosiánkami, ktoré jej pomohli obrániť si vlastnú slobodu. Bolo to po mnohých rokoch v otroctve, no nie neskoro. Bakhita neupadla do nenávisti či letargie a vďaka pomoci, ktorej sa jej dostalo, sa obrátila k Bohu. V ňom našla vykúpenie z fyzických a psychických rán. Zomrela v roku 1947 v Taliansku a v roku 2000 bola kanonizovaná a vyhlásená za svätú. Pred smrťou sa jej spomienky na dni v otroctve vrátili a v chorobe sa často modlievala: „Prosím, uvoľni reťaze... sú ťažké!“. Svätý Otec František si želal, aby sa jej utrpenie a záchrana stali svetlom nádeje pre všetkých tých, ktorí trpia podobnými bolesťami, vyslobodených či stále trpiacich v otroctve.

Inzercia

Na počesť Dňa modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi bola vytvorená modlitba, ktorú dnes medzi veriacimi šíri Slovenská katolícka charita v zastúpení iniciatívy STOP obchodovaniu s ľuďmi. SKCH pripravuje materiály k modlitbám a celý koncept modlitebného stretnutia i s úryvkami svedectva slovenských obetí. V roku 2018 sa zapojilo 30 farností, no o rok neskôr sa k modliacim prihlásili aj skauti, Bosé karmelitánky a ďalšie spoločenstvá, ba dokonca rodiny a jednotlivci. Žiaľ, okrem počtu modliacich sa rastie aj počet obetí a tých, ktorí naše modlitby potrebujú.

V dnešnej dobe by sme sa radi domnievali, že otroctvo je vecou minulosti. Naopak, v súčasnosti sa deje dokonca vo väčšom rozsahu než kedysi, hoci nadobúda novodobé formy. Obete zažívajú  sexuálne zneužívanie, odoberanie orgánov, domáce násilie či nútené práce, sú donútené k žobraniu, kriminálnej činnosti alebo k manželskému zväzku. Ide o organizovanú činnosť a druhý najvýnosnejší a najrýchlejšie rastúci ilegálny biznis na svete, ktorý zasahuje i Slovensko. Odhaduje sa, že aktuálny počet obetí je až 40 miliónov, pričom ešte pred pár rokmi ich bolo približne „iba“ 27 miliónov. Podľa skúseností z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi každým rokom pribudne len na Slovensku 30 ohlásených obetí. No čo tie, o ktorých nevieme?

Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi, vedený Slovenskou katolíckou charitou, prevádzkuje Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi. Ak je obeť v zahraničí, asistuje pri jej návrate na Slovensko a všetkým obetiam zabezpečuje kompletnú sociálnu aj psychickú starostlivosť s individuálnym prístupom. Okrem toho šíri osvetu a zvyšuje povedomie o možných nástrahách, najmä v najviac zraniteľných lokalitách Slovenska, so zameraním na sociálne znevýhodnené skupiny, akými sú detské domovy, útulky, zriadenia pre žiadateľov o azyl a pod. Avšak aby nedochádzalo k novým obetiam, potrebné sú aj ďalšie zmeny v spoločnosti na úrovni jednotlivcov i štátnych inštitúcií, a najmä tých, ktorí sa stávajú svedkami. Viac než inde práve tu totiž platí, že mlčanie zabíja.

Ani samotné oslobodenie nie je pre obete konečnou záchranou, pretože trpia dlhodobými psychickými poruchami a ublížením na fyzickom zdraví. Je ľahké pomýliť si ich s ľuďmi na ulici a byť ľahostajný k ich príbehu a osudu. Pomôže jedine všímavosť, sústredená starostlivosť a modlitba v duchu žiadosti sv. Bakhity, pretože reťaze, ktoré ich zväzujú, sú príliš ťažké. V deň jej sviatku sa modlime pre to, aby ľudia neťažili z utrpenia iných a boli ochotní načúvať cudzím príbehom, aby sa všetkým dostalo pomoci, ktorú potrebujú.

Odporúčame