Len deň po predvolebnej diskusii Denníka Postoj v Bratislave si to bývalý prezident namieril do Banskej Bystrice, kde pred siedmimi mesiacmi oficiálne ohlásil vstup do parlamentného boja.

Sála Národného domu v centre mesta je po piatej večer takmer plná, až na pár miest v zadnej časti miestnosti. Deň predtým mali na rovnakom mieste míting aj progresívci, no podľa slov pani šatniarky neprišlo toľko ľudí ako na Kisku.

Prevažuje stredná generácia ľudí v produktívnom veku, ale je tu aj dosť seniorov. Zástupcov mladších ročníkov okolo dvadsiatky možno zrátať na prstoch dvoch rúk.

Do Banskej Bystrice sa vybral hviezdny tím strany, až na Veroniku Remišovú. Je tu tribún protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký, dnes už exstarosta Spišského Hrhova, primátor Hlohovca Miroslav Kollár, bloger Ján Benčík či ekonóm Tomáš Meravý. Míting moderoval Michal Luciak, Kiskov blízky spolupracovník ešte z prezidentského paláca. Je tu aj pár kandidátov strany z okolia Banskej Bystrice.

Moderátor sa najprv vracia k 17. júnu, keď Kiska predstúpil pred novinárov a oficiálne oznámil založenie strany. A to na rovnakom mieste, v akom sa odohráva onen míting strany. Banská Bystrica s prívlastkom „špeciálne“ či „symbolické“ miesto počuť ešte niekoľkokrát za večer.

Z mítingu nesála dojem verbovania nových sympatizantov strany. (To strana robila dve hodiny pred jeho konaním na bystrickom námestí.) Je to skôr akcia pre viac-menej už rozhodnutých voličov, ktorí do Národného domu prišli presvedčiť samých seba, že sa rozhodli správne.

Hviezda večera

Andrej Kiska je, nepochybne, hlavnou hviezdou večera. Od samého začiatku sa snaží pôsobiť uvoľnene a ukázať publiku, že k Banskej Bystrici má svojské puto. „Wau, ale vás tu je! To je krásny pocit,“ sú jeho prvé slová. Citoslovce „wau“ zaznieva počas večera vo zvýšenej frekvencii.

Kiska najskôr spomína na časy, keď Bystricu navštevoval pomerne často, ešte ako nápadník svojej súčasnej ženy, ktorá pochádza z tunajšieho sídliska Sásová. Obecenstvu sa pokúša zalíškať aj miestnym žargónom či lokálnym klišé o pažravej Bystrici.

Po úvodných minútach, určených na zlomenie ľadov medzi Kiskom a publikom, ide o čosi bližšie k ľuďom. Zaznieva známe heslo „hlavu hore“, no pracuje aj so sloganom „vrátiť krajinu späť ľuďom“, na čo vzápätí zabreše z obecenstva jeden prítomný pes. Jeho zvuky potom občas rámujú slová exprezidenta a dodávajú im miestami želanú emóciu. Napríklad keď Kiska hovorí o zdravotníctve, prítomný pes kňučí.

Kiska vysvetľuje, že Za ľudí je strana, ktorá nechce byť ani konzervatívnou, ani liberálnou, ani pravicovou, ani ľavicovou. Je to „zlatá stredná cesta“, ktorá si ctí rodinné hodnoty a vlastenectvo, ale zároveň dbá na dodržiavanie osobnej slobody jednotlivca. Rovnako myslí na živnostníkov a malých podnikateľov, ako aj na zdravotne a sociálne znevýhodnených a seniorov. Kiska nehovorí, kto sú jeho rivali, ale, naopak, ku komu má najbližšie – menuje strany PS/Spolu, KDH, OĽaNO a SaS.

Prečo však voliť stranu Za ľudí? Kiska tvrdí, že okrem kvalitného programu, ktorý sa vraj na 90 percent prekrýva s ostatnými návrhmi opozície, sa strane podarilo spojiť ľudí so skutočnými príbehmi. Odvoláva sa na Bibliu – ako strom poznáš po ovocí, človeka po činoch.

Publiku predstavuje členov strany ako ľudí, ktorí už niečo dokázali a sú pripravení si hneď zajtra sadnúť na ministerstvá s tým, že presne vedia, čo majú robiť. To dnes podľa neho nie je pravidlom, pretože sa v prezidentskom paláci stretol s takými nezodpovednými politikmi, ktorým by nedal riadiť ani eseročku.

Hlavná téma večera: zdravotníctvo a regióny

Najvýraznejšou témou počas dvojhodinového mítingu je regionálna samospráva, až má človek chvíľami pocit, že nie je na predvolebnom mítingu, ale na konferencii o rekonštrukcii verejnej správy.

Samotný Kiska počas večera hovorí viac o zdravotníctve než o Kočnerovej Threeme. Zdravotnícka téma ho vie uniesť natoľko, že pri opisovaní chýbajúceho dotyku pacienta od prepracovanej a vyčerpanej zdravotnej sestry v nemocnici sa precítene dotkne pána, ktorý mu je blízko poruke.

V mnohých chvíľach sa Kiska snaží práve prostredníctvom témy zdravotníctva o dramatizáciu či hru na city prítomných. S ľuďmi to však veľa nerobí. Naopak, v téme presvedčivejšie pôsobí reč Jany Žitňanskej, ktorá sa problematike zdravotne postihnutých venuje dlhodobo.

Keď Kiska prechádza ku kritike Smeru a kotlebovcov, komunikácie Danka so Zsuzsovou alebo zverejneného videa Počiatka s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom, je autentickejší a vyslúži si od ľudí aj najväčší potlesk.

Po asi hodinovej diskusii prichádza priestor aj na otázky z publika, ktoré bolo nutné napísať na papier. Ľudia sa pýtajú na rómsku problematiku, diaľnice, dôchodky, no sálu najviac pobaví otázka, či môže niečo kontroverzné vypadnúť z Kočnerovej Threemy aj na Kisku.

Hoci od predstaviteľov strany zaznieva, že nie sú populisti, pretože nesľubujú, čo nemôžu splniť, na otázku, ako chce strana postaviť 10 nemocníc za 10 rokov, Kiska neprináša presvedčivú odpoveď. Ľudí tiež zaujíma, či po voľbách môže vôbec vzniknúť stabilná vláda. Kiska verí, že áno, a publikum uisťuje, že sú si toho vedomí aj ostatní opoziční partneri.

Neurazí, no ani nenadchne

Z Kiskovho vystupovania miestami cítiť „nabrífovanosť“, teda že ho kampaňový tím dobre natrénoval. Napriek tomu, že nie je veľký rečník, čo potvrdzuje pomerne množstvo bezobsažných fráz, vzbudzuje dojem slušného, kompetentného, konštruktívneho a zodpovedného lídra – i keď trochu nudného.

Otázkami publika sa oficiálna časť mítingu končí. Po záverečnom potlesku Kiska ešte zakričí: „Sme vaši!“ Ľudia hneď neodchádzajú, idú za predstaviteľmi strany či už sa niečo opýtať, alebo sa aspoň odfotiť.

Bloger Benčík, 150-tka kandidátky, sa vyberie medzi ľudí a ponúka im svoj volebný leták s malým kalendárikom na rok 2020, formátom aj žltým pozadím tak trochu pripomínajúcim svätý obrázok/hokejovú kartičku.

Hoci je Kiska optimista, z výrazov tvárí odchádzajúcich účastníkov ide zvláštna emócia. Stretnutie ich zjavne ani neurazilo, ani nenadchlo.

Ako pred odchodom povedala jedna vysokoškoláčka: „V porovnaní s ostatnými mi nevadí a to je dôvod, prečo mu asi dám hlas.“

 

FOTO – Jakub Masič

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo