Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
03. 02. 2020, 21:56

Chýba zdravotníctvu koncepcia alebo antikoncepcia?

Reakcia lekára Jozefa Baláža na doc. Záhumenského a prof. Vargu.
Chýba zdravotníctvu koncepcia alebo antikoncepcia?

Rozhovor Dr. Hencela pre Denník N zapadal do série, ktorá má predstaviť expertov pre zdravotníctvo – tieňových ministrov zdravotníctva. Ak som správne zachytil, zatiaľ ako jediný vyvolal verejnú odpoveď. Zhovievavý postoj niektorých kandidátov k ľuďom blízkym Pente, stavebné plány, pri ktorých by zbledli aj Číňania či nemocnice ako akciové spoločnosti – všetko je v pohode, až na antikoncepciu.

Odborným výkladom o spôsobe účinkovania hormonálnej antikoncepcie na Dr. Hencela reagoval doc. Záhumenský spolu s prof. I. Vargom. Nepochybujem, že pán prednosta prestížnej ružinovskej gynekológie by bez zaváhania znovu prešiel všetkými teoretickými i klinickými skúškami lekárskeho štúdia; dokonca si myslím, že na červený diplom by hravo zvládol aj štúdium mediálnej komunikácie a marketingu. Veď uznajte, presvedčiť nedávno pri kauze „Doppler“ takmer celé Slovensko, že výraz „should not be routinely used“ v odborných usmerneniach k používaniu sonografie sa do slovenčiny prekladá ako „za žiadnych okolností sa nesmie použiť“, to chce nadaného komunikátora :). A mediálnu podporu. Na druhej strane treba uznať, že pán prednosta aj vďaka svojmu talentu robí záslužnú prácu pri zvyšovaní úrovne gynekologickej starostlivosti; príkladom je jeho osveta medzi vlastnými kolegami proti neindikovaným cisárskym rezom.

Škoda, že doc. Záhumenský s prof. Vargom pre úplnosť svojej reakcie nedoplnili aj možné, a nie zriedkavé, nežiadúce komplikácie užívania hormonálnej antikoncepcie, ako hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia u mladých žien. Nielen fajčenie, ale tiež vrodený sklon k vyššej zrážanlivosti krvi (mutácia faktora V Leiden, vyskytujúca sa u 1 z 20 žien) prudko zvyšujú riziko život ohrozujúcej pľúcnej embólie u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Hádajte, koľkým ženám sa tento nie zriedkavý stav pred začatím hormonálnej antikoncepcie vyšetruje? Aspoň fajčiarkam? Aha, ďalší priestor pre osvetovú činnosť!

A či môže klasická kombinovaná hormonálna antikoncepcia (HAK) spôsobiť potrat, čo bola jedna z morálnych výhrad Dr. Hencela voči jej používaniu? Nechajme prehovoriť odborníka: “Teoreticky si však viem predstaviť situáciu, že žena užije antikoncepciu tesne po ovulácii, dôjde k oplodneniu ale nedôjde k usídleniu vajíčka (nidácii), kvôli zmenám na maternicovej sliznici spôsobených antikoncepciou. Toto je snáď jediný prípad, kedy má antikoncepcia potenciál zahubiť nový vzniknutý život.“ (doc. Záhumenský). Túto informáciu potvrdzujú aj príbalové letáky niektorých kombinovaných druhov HAK, v ktorých sa ako jeden z účinkov spomína aj zabránenie uhniezdenia oplodneného vajíčka (t.j. počatého človeka) v sliznici maternice, t.j. potratový účinok (viac info tu). Židia chcú žiť prísne kóšer, moslimovia dodržujú predpísaný pôst a kresťania nechcú riskovať, že svojim aktívnym konaním zabijú ľudský život v ktoromkoľvek štádiu. Rešpektujme to, prosím.  

Zaujalo ma, že takmer pätina otázok rozhovoru s kandidátom na ministra zdravotníctva Dr. Hencelom je venovaných antikoncepcii. Chápem, z niečoho treba vyrobiť chytľavý nadpis. Ale kvalifikáciu na ministra zdravotníctva vidím niekde inde. Nemusí to byť medicínsky Dr. House, má to byť líder schopný zostaviť tím, ktorý bude reprezentovať rôzne uhly pohľadu na zdravotníctvo: na kandidátke KDH majú zastúpenie praktickí lekári, ambulantní špecialisti, lekári pracujúci v nemocniciach, zdravotné sestry, záchranári, sociálne sestry, zdravotné sestry pracujúce v zahraničí. Líder pre zdravotníctvo má mať jasno v prioritách, ktoré je potrebné riešiť a má mať okolo seba odborníkov, ktorí sú ochotní pridať sa – zdravotnícka konferencia KDH bola ukážkou, že pozvanie od kresťanských demokratov radi prijmú rešpektované autority slovenského zdravotníctva. Po skúsenostiach s Gorilou je potrebné nielen deklarovať, ale do programu zapracovať, ako sa štát vysporiada s nezdravým vplyvom oligarchie v slovenskom zdravotníctve. A keďže hovoríme o KDH, okrem odbornosti je samozrejmé uviesť aj hodnoty, ktoré sú už tridsať rokov jedným zo základných kameňov hnutia: úcta k ľudskému životu od počatia po prirodzenú smrť, jedinečnosť rodiny, vzájomná solidarita.

V tíme KDH pre zdravotníctvo nie sme dokonalí a bezchybní ani ako odborníci, ani ako kresťania, ani ako ľudia. Ale vieme, kde sú problémy zdravotníctva, vieme a chceme ich riešiť v súlade s hodnotami, ktoré sa ako kresťania snažíme žiť.

Jozef Baláž, autor je lekár, kandiduje za KDH 

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame

Mladí voliči extrému precitnú, ak ich naučíme spolurozhodovať

Mladí voliči extrému precitnú, ak ich naučíme spolurozhodovať

Myslia si, že demokracia rozhodne nie je najlepší politický systém, voľby sú zbytočným plytvaním časom a peniazmi, nežná revolúcia mala negatívny vplyv na vývoj na Slovensku, historicky a kultúrne patríme skôr na východ. Väčšina z nich hovorí, že ľuďom v ich okolí sa nedá dôverovať a pociťujú napäté vzťahy medzi východným a západným Slovenskom. Medzi mladými ľuďmi od 18 do 29 rokov ich je skoro pätina, presnejšie 18,9 percenta, pričom tieto čísla naprieč slovenskými krajmi výrazne nekolíšu, viac-menej vyrovnané je aj ich rozdelenie medzi mužmi a ženami. A čo je najpodstatnejšie, vo februári budú do parlamentu voliť stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko.

Mikolášik z KDH: Vláda zlyhala, máme alternatívu

Mikolášik z KDH: Vláda zlyhala, máme alternatívu

Marcel Mikolášik je kandidátom KDH na poslanca Národnej rady. Vo voľbách 29.2. kandiduje z miesta č.25. Ako odborník na financie a spoluvydavateľ portálu pre kresťanské rodiny ZASTOLOM.SK odpovedá na základné otázky ohľadom svojej kandidatúry.