Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
03. február 2020

Prezidentka mi volala, že nemá problém vymenovať ma za premiéra

Rozhovor s Andrejom Kiskom, lídrom strany Za ľudí.

Prezidentka mi volala, že nemá problém vymenovať ma za premiéra

Hlavnou témou zostávajúcich týždňov kampane by mala byť podľa bývalého prezidenta snaha zabrániť možnej koalícii Smeru s kotlebovcami. Hovoriť v týchto chvíľach o povolebnom rozdelení ministerstiev považuje za nezodpovedné. Andrej Kiska v rozhovore vraví, prečo by sa potenciálna koalícia nemala vybíjať na kultúrno-etických témach, čo si myslí o internetovom hlasovaní Igora Matoviča, či by išiel do vlády radšej s Kollárom ako Druckerom aj o tom, že najväčšia špina v kampani ešte len príde.

Pred pár dňami ste boli súčasťou našej predvolebnej debaty Denníka Postoj. Ako prezident ste klasické politické diskusie s protivníkmi neabsolvovali. Museli ste si teraz po piatich rokoch zvykať?

Ako prezident som dával desiatky rozhovorov, ale je pravda, že boli zväčša vo formáte jeden na jedného alebo išlo o debaty v trojici najvyšších ústavných činiteľov. Diskusie s ďalšími politickými súpermi sú iné, ale myslím, že som sa rýchlo dostal späť do pracovnej teploty a zistil, ako najlepšie v týchto debatách reagovať.

Ktorá z nich bola zatiaľ najťažšia?

Z duelov bol pre mňa najdôležitejší ten s premiérom Pellegrinim v TV Markíza v decembri. Bolo mi ľúto, keď odmietol ten ďalší, ktorý sme mali mať na Jojke v januári. Rozumiem, že do toho nechce ísť, pretože mu musí byť veľmi nepríjemné odpovedať na otázky týkajúce sa aktuálnej situácie v krajine.

Váš potenciálny koaličný partner a líder Progresívneho Slovenska Michal Truban v decembrovom rozhovore pre SME povedal, že ste stranou jedného muža.

Dosť som sa nad celým tým rozhovorom usmial. Na našej kandidátke máme silné osobnosti so silnými príbehmi, nepochybujem, že pozná Remišovú, Šeligu, Ledeckého, Žitňanskú, Kolíkovú, Hattasa či Valáška.

Michal Truban si tých ľudí nevšimol?

To je otázka na neho. Každý rozumný človek, ktorý sa pozrie na našu kandidátku, vidí, že máme kvalitných odborníkov. Je volebná kampaň, ale Michal Truban ako kandidát na premiéra by mal udržať istú mieru korektnosti.

Líder PS prišiel s návrhom, aby sa lídri potenciálnej koalície postavili na čelo niektorého z ministerstiev. Vraj ste boli jediný, kto to odmietol.

To nie je pravda. Pokiaľ viem, aj Richard Sulík s tým nesúhlasil.

Nepovedal to ale až potom, čo tušil, že z tohto návrhu nič nebude?

"Je volebná kampaň, ale Michal Truban ako kandidát na premiéra by mal udržať istú mieru korektnosti." Zdieľať

Nie, myslím, že ani keď sme o tom hovorili v uzavretom kruhu, tak sa nevyjadril. Podľa mňa je na zodpovednosti každej strany, ktorá dostane dané ministerstvo, aby tam postavila čo najlepšieho odborníka. Aj Mišovi Trubanovi som povedal, že si neviem predstaviť prípad, že dostanú ministerstvo životného prostredia a na jeho čelo pôjde on, a nie Erik Baláž, ktorý je podľa mňa špičkový expert v tejto téme. Do ministerských kresiel by mali ísť tí najlepší z najlepších odborníkov. Samozrejme, s plnou politickou podporou ostatných.

Z debaty o Trubanovom návrhu vyplynulo, že pre seba osobne si viete predstaviť iba premiérsky post.

Nemám rád diskusie o tom, čo bude po voľbách, a myslím, že ani naši potenciálni voliči nemajú radi, keď už dnes hovoríme o funkciách. Počkajme si na 29. február a uvidíme, ako budú karty rozdané. V potenciálnej koalícii sú zodpovední partneri, ktorí si spolu sadnú a budú rozhodovať.

Béla Bugár funguje desaťročia ako líder strany bez toho, aby vstúpil do exekutívy. Tým pádom neriskuje ministerskú zodpovednosť, kde vždy prídu nejaké škandály. Zvažujete pre seba aj taký variant?

Hovorím, počkajme si na voľby. Nikto dnes nevie, aké bude rozloženie síl. Neriešme hypotetické situácie. Ak dostaneme dôveru a budeme najsilnejšou stranou prípadnej koalície, s radosťou vymenujeme nového premiéra. Som pripravený vziať túto funkciu aj ja. Celé to však môže byť úplne inak, a práve preto nemám rád rôzne hypotetické úvahy.

Nie sú to len hypotetické úvahy. Z odpovedí ľudia získavajú predstavu o tom, čo chce daná strana po voľbách robiť, ako sa bude správať a s čím môžu rátať.

Preto dávame aj na bilbordy Veroniku Remišovú, Tomáša Valáška, Máriu Kolíkovú či Vlada Ledeckého, lebo vieme, že sú okamžite pripravení na dané ministerstvo prísť a riadiť ho. Je však teraz nezodpovedné rozoberať, ktorá strana dostane jednotlivé rezorty.

Do volieb ostáva menej ako mesiac, kampaň pomaly vrcholí a zdá sa, že celú si ju pre seba ukradla jedna téma menom Kotleba. Mnohé iné vrátane programových téz išli kvôli tomu do úzadia. Čakali by ste to ešte pred pár mesiacmi?

Povedzme si pravdu, že v závere kampane to už o programe nikdy nie je. Spomeňte si, ako sa Smer pred poslednými voľbami snažil vyrobiť z migrantov hlavnú tému predvolebného boja. Ako prezident som v tom čase obehol všetky župy, organizoval stretnutia s mienkotvornými ľuďmi a vysvetľoval, že musíme hovoriť o školstve či zdravotníctve, teda o témach, ktoré nás naozaj trápia. 

Dnes sa opäť téma postavenia nemocníc či platov učiteľov v závere kampane trochu stráca. Prichádzajú témy, ktoré by pred mesiacom či dvomi ešte nikto netipoval ako kľúčové.

Zásadnou podľa mňa teraz je tá, že Smer je pripravený vládnuť s fašistami, a našou úlohou je túto možnú koalíciu odstaviť.

Viackrát ste mali vyjadrenie o tom, že nespokojnosť s Ficovou politikou spôsobuje, že jeho voliči prechádzajú ku Kotlebovi. Otázkou však môže byť, prečo teda neprichádzajú k vám alebo k niektorej z ďalších demokratických opozičných strán?

"Ak dostaneme dôveru, s radosťou vymenujeme nového premiéra. Som pripravený vziať túto funkciu aj ja." Zdieľať

Smer mal niekedy okolo tridsaťpäť percent, dnes sa hýbe okolo dvadsiatky. Fico už pred prezidentskými voľbami v roku 2014 robil poctivo špinavú kampaň proti mojej osobe a v tejto kampani pokračuje. Sme voči sebe veľmi vyhranení a ani by som teda neočakával, že smerácki voliči budú skákať k nám. Je pochopiteľné, že pôjdu skôr k strane, ktorá nemá s ich šéfom taký kontroverzný vzťah.

Sú to však voliči, ktorí sú nespokojní s jeho politikou, prečo sa teda nepriklonia k niekomu, kto na to poukazuje?

Zo znechutenia a marazmu volia vzdor. Kotleba a jeho ľudia síce nemajú žiadne riešenia, iba holé hlavy a holé vety, no je pre nich symbolom vzdoru. Prieskumy ukazujú, že jeho voliči sú často z oblastí, kde Rómovia vôbec nie sú, ale sú to chudobné kraje. Ak chceme zastaviť Kotlebov rast musíme dosiahnuť hmatateľné výsledky v tom, čo ľudí najviac trápi. A keďže ho volí veľká časť mladých, je z hľadiska systémových zmien potrebné zlepšiť aj naše vzdelávanie a naučiť ich orientovať sa v informáciách, ktoré k nim prichádzajú.

Prvovoliči sledujú politiku dva-tri roky. Nemajú skúsenosť z dlhoročného politického marazmu. Prečo ich to ťahá ku Kotlebovi a nie k vám?

Treba povedať pravdu, že nám často zlyhávajú aj pedagógovia. Stratili sme úctu k učiteľskému povolaniu a mnohokrát idú za učiteľov tí, ktorí sa neuchytili niekde inde a nespĺňali najvyššie kritériá. Tak potom vedú aj študentov, ktorých učia. Samozrejme, nechcem krivdiť tým, ktorí študujú a vykonávajú učiteľstvo poctivo. Je tiež dôležité to, o čom sa naši žiaci učia. Napríklad moderným dejinám je v školách venované minimum, čo treba zmeniť.

Ďalším fenoménom sú rodina a sociálne siete. Deti často nevedia rozlíšiť pravdu od hoaxu. Veď je to neraz problém aj u dospelých. Videl som to nedávno v okruhu svojich známych. Jeden z nich mi po pozretí videa z Levoče, ktoré kotlebovci účelovo zostrihali, povedal, že sa za mňa hanbí. Sociálne siete umožňujú beztrestne šíriť klamstvá a extrémisti to majú naozaj premakané.

Keď hovoríte o fašistoch, máte na mysli iba stranu alebo aj voličov?

Drvivú väčšinu ich voličov by som nikdy fašistami nenazval.

Čiže ľudia volia podľa vás fašistov, no nestotožňujú sa s nimi?

"Kotleba a jeho ľudia síce nemajú žiadne riešenia, iba holé hlavy a holé vety, no je pre nich symbolom vzdoru. Prieskumy ukazujú, že jeho voliči sú často z oblastí, kde Rómovia vôbec nie sú, ale sú to chudobné kraje." Zdieľať

Kotleba, samozrejme, o sebe hovorí, že ním nie je. Bolo však aj viacero analýz, ktoré poukazovali na jeho výroky odsudzujúce ľudí na základe rasy či vierovyznania. Treba upozorňovať na jeho minulosť či kandidátku, kde má človeka s hákovým krížom na tele alebo násilníka, ktorý dokopal Dominikánca. Na verejnosti sa usmievajú a hovoria o poriadku, no treba odhaľovať ich podstatu, lebo ideológia, ktorú šíria, je pre krajinu veľmi nebezpečná.

Nemobilizuje kampaň proti koltebovcom jedných aj druhých? Nie je to tak, že opozícia takticky stavila na vojnu s kotlebovcami, napríklad napádaním ich mítingov, a je jej jedno, že na tomto správaní mobilizuje svojich voličov aj Kotleba? V duchu hesla – čím horšie, tým lepšie?

Máme aj vo vnútri nášho tímu polemiku o tom, aký to bude mať dosah. V posledných župných voľbách, kde sa hovorilo o hrozbe opätovného víťazstva Kotlebu, sa stalo to, že bola dvojnásobne vyššia volebná účasť. Ak by teda táto aktuálna hrozba povzbudila dobrých ľudí k voľbám, malo by to pozitívny efekt. Existuje však aj opačný názor, podľa ktorého to pritiahne viac voličov antisystému.

Osobne si myslím, že mnohí rozumní ľudia dnes k voľbám nechodia. Filozof Edmund Burke povedal, že „na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič“.

Minulý rok ste v rozhovore pre Postoj povedali, že za svoje najväčšie zlyhanie v úrade prezidenta považujete školstvo. Z pozície prezidenta ste však ani nemali reálne možnosti na konkrétne kroky. Bude sa teda vaša strana o toto ministerstvo po úspechu vo voľbách intenzívne uchádzať?

Skutočná reforma školstva je pre našu krajinu absolútne kľúčová, pretože od kvality vzdelania sa odvíja celá jej budúcnosť. Potrebujeme mu však vrátiť úctu, hovoriť o tom, akí sú učitelia dôležití, a prinavrátiť im autoritu. Dnes si o nich obtrie ústa ktokoľvek. Školstvo je strategicky jednoducho veľmi dôležité.

Keby sme ostali pri spomínanom školstve, vedeli by ste povedať jedno opatrenie, na ktorom by ste sa dokázali po voľbách okamžite dohodnúť a zrealizovať ho?

Jasné, zhodneme sa napríklad na postavení učiteľa a na tom, čo a ako je potrebné deti učiť.

To sú také všeobecnejšie frázy, ale skúste povedať nejakú uchopiteľnú a praktickú vec.

Inzercia

Navýšenie platov na úroveň iných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ďalším krokom je prepracovanie učebných osnov tak, aby žiaci prestali iba memorovať, ale naučili sa kreatívne rozmýšľať a rozumieť problematike.

Vo svojom programe ste sa vyhli kultúrno-etickým témam. Hovoríte, že ste stredová strana a nechcete ich otvárať. No na tieto témy dôjde. Aký bude potom mechanizmus rozhodovania o tom, ako sa k tomu postaviť?

Medzi potenciálnymi koaličnými partnermi panuje zhoda na tom, že chceme vytvoriť zodpovednú a stabilnú vládu. Potrebujeme sa preto sústrediť na témy, ktoré sú pre Slovensko kľúčové. A nesmieme dovoliť, aby vznikla koalícia Smeru s fašistami pre témy, ktoré nie sú pre chod krajiny dôležité.

Ani súčasná koalícia netušila pred štyrmi rokmi, že sa s ňou bude tak dlho ťahať téma Istanbulského dohovoru. Tá napokon môže byť ešte záležitosťou aj pre budúcu vládu. Nie je to téma, ktorá je kľúčová pre krajinu, ale musíte ju riešiť.

"Nesmieme dovoliť, aby vznikla koalícia Smeru s fašistami pre témy, ktoré nie sú pre chod krajiny dôležité." Zdieľať

Naša strana bude trvať na tom, aby žiadna z hodnotových otázok nebola súčasťou programového vyhlásenia vlády. Ďalej musíme mať v rámci koaličnej dohody pravidlo, že žiadnu dôležitú tému, teda ani hodnotovú tému, nesmie koaličný poslanec predložiť bez toho, aby mu to odsúhlasila koaličná rada. Ak sa ale dohodneme, že o nejakej predsa len budeme hlasovať, každý v našej strane sa rozhodne podľa svojho svedomia.

A čo poviete koaličným partnerom? Že im nezaručujete hlasy svojich poslancov?

My už dnes hovoríme, ako sa budeme správať. Najdôležitejšou vecou je, aby bola vláda stabilná. Ak by sme sa kvôli tomu rozpadli, sklamanie občanov bude také obrovské, že ďalšiu vládu by už skutočne mohol zostavovať Kotleba.

Ak budú mať vaši poslanci pri hlasovaní voľnú ruku, aký mandát má potom zástupca strany v koaličnej rade?

Každá téma, ktorú by chcel niekto predložiť, musí byť odsúhlasená.

Poviete teda, že môžeme o nejakej téme hlasovať, ale nezaručujem vám hlasy svojho poslaneckého klubu.

Ak by prišlo k téme, ktorá môže mať nejaký dosah, jednoducho ju nebudeme na koaličnej rade otvárať. Ak by sme sa predsa len dohodli, potom každý z našich poslancov by mal voľnú ruku, aby hlasoval podľa svojho vedomia a svedomia.

Máme tu problémy ako korupciu, zbytočne zomierajúcich ľudí či nízku úroveň vzdelávania, tak poďme riešiť toto. Nerozdeľujme sa na niečom, čo pre chod krajiny nie je dôležité. Po štrnástich rokoch vládnutia Smeru je čo naprávať.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa nedávno vyjadrila, že v prípade, ak proti vám vznesú obžalobu vo veci kauzy KTAG, za premiéra vás nevymenuje. Ako ste to vnímali?

Pani prezidentka mi pred pár dňami volala a vysvetlila, že sa tu vytvoril dojem, že sa pred voľbami priklonila na určitú stranu, no to vôbec nebol jej zámer. Potvrdila mi, že v prípade nášho víťazstva by nemala problém dať poverenie našej strane, aby vládu zostavila, prípadne ma vymenovať za premiéra. Všetci predsa vidia, že v tomto prípade ide o zinscenovaný politický proces voči mojej osobe.

Ak by ste boli prezidentom, vyrušovalo by vás, že ministerstvo vnútra dostane strana s človekom, ktorý čelí nedokončenému trestnému stíhaniu, resp. je obvinený?

V prvom rade by som sa pozrel na celý Absurdistan, ktorý tu panuje. Veril by som, že ľudia, ktorí na vlastnej koži pocítili, ako tento mafiánsky štát funguje, budú mať najväčšiu chuť s ním poriadne zatočiť. 

Igor Matovič vyhlásil, že o tom, za akých podmienok vstúpi do koalície, rozhodne internetové hlasovanie. Ako sa pozeráte na takýto ťah?

Igor Matovič sa vždy ako skúsený politický marketér skúša odlíšiť od ostatných. Niekedy s väčším, niekedy s menším úspechom. 

Som presvedčený, že samotné parlamentné voľby sú akýmsi referendom, sú najpresnejším meraním toho, čo si ľudia želajú. Nemôže ich nahradiť žiaden prieskum, žiadne internetové hlasovanie. Ľudia volia nielen strany a ich kandidátov, ale aj program, ktorí predstavili. Ak teda vôbec nejaký majú a nejde len o populistické strany. Každá strana sa bude snažiť dostať do programového vyhlásenia vlády maximum zo svojho programu. Ak by sme všetci trvali na tom, že tam musíme mať všetko, nikdy žiadna vláda nevznikne. 

Prieskumami sa v politike riadi Smer, ak im vyjde, že napríklad stratifikáciu – teda zlepšenie fungovania nemocníc ľudia nechcú, hoci otázke úplne nerozumejú, tak reformu zdravotníctva potopia. 

Ak by sme brali do úvahy len internetové hlasovanie, vylúčili by sme tiež z možnosti ovplyvniť program vlády napríklad mnohých seniorov, ktorí internet nepoužívajú. Sú to desiatky tisíc, možno stovky tisíc ľudí. Zaslúžia si, aby sme ich názor počúvali.

Som si istý, že Igor nechce vládu Smeru s fašistami a nechce ostať v opozícii a že spoločnú silnú a stabilnú vládu po prvom marci zostavíme. 

Pred vraždou Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka ste mali konštruktívny vzťah k niektorým ministrom za Smer. Stretávali ste sa a riešili konkrétne veci. Medzi nimi bol aj Peter Pellegrini. Vražda odhalila veľa o Smere a jeho fungovaní, ale v princípe je Pellegrini ten istý človek. Dnes v ňom však nevidíte partnera, s ktorým by ste chceli spolupracovať.

Ako prezident som rešpektoval princípy parlamentnej demokracie, stretával sa s jednotlivými ministrami a vysvetľoval svoje názory. Po čase prišlo u mňa ku sklamaniu z výkonu aj tejto vlády.

Dôvodom, prečo dnes hovorím, že nikdy nebudem spolupracovať s Pellegrinim, je ten, že ak chceme krajinu zásadne zmeniť, musíme po štrnástich rokoch odstaviť Smer od moci. Pellegrini dnes predstavuje tento Smer, ktorý naďalej drží v rukách Fico.

Takže radšej ísť do predčasných volieb ako do vlády s Pellegrinim?

"Pellegrini dnes predstavuje tento Smer, ktorý naďalej drží v rukách Fico." Zdieľať

Nekládol by som tieto hypotetické otázky. Verím, že demokratická opozícia vládu zostaví.

Zdá sa však, že pravdepodobnosť situácie, ktorá by vás pred túto otázku postavila, nie je zanedbateľná.

Posledné prieskumy ukazujú, že strany Za ľudí, PS/Spolu, KDH, OĽaNO, SaS by s prizvaním Borisa Kollára vládu zostavili.

Radšej Kollára ako Druckera?

Áno.

Prečo?

Kollár povedal, že so Smerom nikdy do vlády nepôjde, no Drucker by s novým Smerom do vlády šiel.

Veríte Borisovi  Kollárovi?

Bol by som rád, ak by sme vládu dokázali zostaviť bez neho. Ak to však bude potrebné, sme pripravení s ním diskutovať.

Vyjadrili ste sa, že najväčšia špina v kampani na vás ešte len príde. Máte tip, čo by to mohlo byť?

Nie, ale určite Smeráci s niečím prídu. Majú v rukách celú štátnu moc a oni ju vedia využiť vo svoj prospech.


Foto: Andrej Lojan

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame