Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. február 2020

Samostatná opozičná politika Igora Matoviča

Šéf OĽaNO chápe, že medzi poltucta opozičnými stranami je najhlavnejšie odlíšiť sa.
Samostatná opozičná politika Igora Matoviča

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a vľavo poslanec NR SR za OĽaNO Ján Budaj počas tlačovej konferencie k predstaveniu priorít OĽaNO v Bratislave 1. februára 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Posledných pár dní patrilo predvolebné politické hľadisko opäť raz Igorovi Matovičovi. Jeho hnutie predstavilo 11 návrhov, o ktorých má prebehnúť „slovenské národné hlasovanie“. Otázky, za ktoré sa postavia ľudia, budú vraj červenou čiarou OĽaNO pri vyjednávaní o vstupe do budúcej vlády.

A kým politici PS/Spolu sa zrážajú s kotlebovcami v uliciach, Igor Matovič s ich predsedom debatoval v nedeľnej diskusnej relácii RTVS. Dobromyseľne pritom karhal Trubana, Kisku, Beblavého a Hlinu za ich politiku vyhraňovania sa voči ĽS-NS na námestiach.

Marketingu predseda OĽaNO vždy rozumel. A jedným z hlavných marketingových pravidiel je: „Odlíš sa alebo zomri.“

Za Matovičovým správaním v posledných dňoch netreba hľadať oveľa viac než vyhraňovanie sa voči ostatným opozičným stranám či snahu o definovanie vlastného priestoru na politickom ihrisku. Je to zrejme daň za situáciu, keď sa o opozičné hlasy uchádza dovedna šesť subjektov (Za ľudí, PS/Spolu, OĽaNO, SaS, KDH a Sme rodina). A to ešte nerátame maďarské strany.

Mesiac pred voľbami je to za týchto okolností jednoduché: Ak kiskovci, trubanovci a hlinovci zaujmú pozíciu pouličného blokovania mítingov kotlebovcov, Matovič sa od nich môže odlíšiť len tak, že s predsedom ĽS-NS pôjde, naopak, do televíznej diskusie.

A ak svoje zásadné priority pre vstup do vlády deklarujú kresťanskí demokrati, progresívci i Sme rodina, nejaké si musí vymyslieť i OĽaNO. O tom, ktoré priority to budú, nechá Igor Matovič veľkomyseľne rozhodnúť „ľud“ v podobe bezprecedentnej ankety. Je to nápad politicky absolútne neštandardný, ale aspoň zaujme a tým splnil účel. Ďalšie marketingové pravidlo totiž hovorí, že neexistuje nič také ako „zlá publicita“. Ráta sa akurát, že sa o vás hovorí. Aj keby vás všetci komentátori mali len za nevyspytateľného politického „trolla“.

Mimochodom, medzi tými 11 otázkami sa nachádzajú také, ktoré sú úplne uletené (10-percentná zľava na poplatky štátu pre všetkých, ktorí prídu k voľbám); potom také, ktoré síce uletene znejú, no majú svoj predobraz v niečom, čo funguje vo svete (napríklad odmeňovanie whistleblowerov, čo odhalili korupčníkov, percentom zo zachránenej sumy funguje v USA); a napokon nápady, kde by konsenzus s ostatnými opozičnými stranami nemal byť problém (napríklad aby zmeny v zákonoch, upravujúcich podnikanie, platili vždy od 1. januára).

Inzercia

Vôbec pri tom nejde o vecnú otázku (mimochodom, legitímnu), či je lepšie odhaľovať, že kotlebovci nemajú riešenia pre problémy Slovákov počas rovnocenných debát v televíznom štúdiu alebo nekompromisne ich blokovať v uliciach. Ani odkiaľ by presunulo OĽaNO približne 70 miliónov eur, ktoré budú ročne potrebné, aby tehotné ženy mohli dostávať 200 eur mesačne od štvrtého mesiaca tehotenstva.

Je to len kampaň a preteky v odlíšení sa. Ostatní robia niečo podobné. Akurát to možno menej zaváňa „trollovaním“.

Trebárs SaS včera vyhlásila, že splnenie žiadneho zo svojich 1100 riešení nebude klásť ako neprekonateľnú prekážku pre vznik koalície. Tento konštruktívny prístup chce pôsobiť štátnicky a odlíšiť sa od tých opozičných strán, ktoré už teraz avizujú, že takéto červené čiary mať budú.

V každom prípade, robiť samostatnú opozičnú politiku počas kampane mesiac pred voľbami až tak neprekáža. Možno je to dokonca spôsob, ako každá z tej šestice strán môže maximalizovať svoj voličský potenciál.

Horšie bude, keď tie strany vytvoria vládnu koalíciu a každá sa čoskoro začne chcieť vyhraňovať voči ostatným, aby si zachovala mediálnu viditeľnosť aj na úkor vyhliadok na úspech celku. Táto vládna koalícia bude potrebovať nesmierne dobrú koaličnú dohodu.

Samostatná opozičná politika nevadí. Odolať pokušeniu „samostatnej koaličnej politiky“ bude skutočnou skúškou zrelosti strán postsmeráckej garnitúry.

Odporúčame