Prvé pojednávanie s obžalovanou Hedvigou Malinovou-Žákovou sa uskutoční v septembri

Okresný súd v Nitre určil termín prvého pojednávania s obžalovanou Hedvigou Malinovou-Žákovou vo veci krivej výpovede. Hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči informoval, že pojednávanie sa uskutoční 28. septembra tohto roka.

Kauza Hedvigy sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži preto, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu. Zároveň sa ukázalo, že policajné vyšetrovanie malo veľa trhlín, viaceré médiá priniesli dôkazy, ktoré spochybňovali oficiálnu vyšetrovaciu verziu. Objavil sa aj svedok, ktorý poukázal na identitu skutočných páchateľov. Kauza sa začala neúnosne naťahovať. 

Nová situácia nastala minulý rok v apríli, keď prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu obžalobu. Okresný súd v Nitre ju v decembri minulého roka odmietol pre porušenie práva na obhajobu.

Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka. Hedviga na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. O preklad žiadala prostredníctvom svojho advokáta po oboznámení sa so závermi vyšetrovania, a potom aj na súde. Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už "nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní". Krajský súd v Nitre dal vo februári tohto roka za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie.

TASR, -mh-

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo