Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. február 2020, 19:33

Francúzsko ukončí vydávanie účteniek na sumy do 30 eur

Francúzsko ukončí vydávanie účteniek na sumy do 30 eur

Ilustračný záber. FOTO TASR - František Iván

Zrušenie pokladničných účteniek na menšie sumy je súčasťou francúzskeho boja proti odpadom.

Podľa nového zákona sa už účtenky na sumy do 30 eur nebudú od roka 2022 automaticky tlačiť, ibaže by si to zákazník vyslovene želal.

Opatrenie sa bude zavádzať postupne: od septembra 2020 bude pravidlo platiť pre sumy do 10 eur a od januára 2021 do 20 eur.

Podobná diskusia bola nedávno aj v Nemecku, kde však od začiatku roka musia predajcovia s elektronickými pokladnicami aj bez vyzvania vystaviť účtenku. Berlín tak chce zabrániť daňovým podvodom. Francúzsko sa toho zjavne neobáva a berie si príklad skôr z Británie alebo Holandska.

"Vo Francúzsku sa každoročne vystavuje niekoľko desiatok miliárd jednoduchých účteniek, ktoré nepredstavujú daňový doklad," tvrdia francúzski poslanci.

V jedinom supermarkete sa tak spotrebuje 10 600 roliek papiera ročne, čo zodpovedá zhruba vzdialenosti z Paríža do Montpellier. "Tieto často neželané účtenky majú zväčša životnosť niekoľkých sekúnd, keďže ich vyhadzuje samotná predajňa."

Francúzsky zákon obsahuje celý rad ďalších opatrení, ktoré majú znížiť množstvo odpadu.

Napríklad, elektrické spotrebiče majú obsahovať informácie o tom, ako ľahko sa dajú opraviť, či ako dlho budú k dispozícii náhradné diely.

Supermarkety a online platformy od roka 2022 nesmú nepredané hygienické a textilné produkty jednoducho zlikvidovať. Do roka 2030 sa má vo Francúzku úplne ukončiť predaj jednorazových plastových obalov.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.

pred 4 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch,“ dodal. (TASR)