Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

V prezidentskom paláci nefunguje všetko tak, ako by malo. Príkladom je personálne rozhodnutie prezidenta – menovanie člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Napriek tomu, že Kiska dostal list od Antona Srholca a Konfederácie politických väzňov, podporený angažovaním ďalších osobností, aby do Správnej rady menoval človeka, ktorý je úzko spätý s bojom proti režimu pred rokom 1989 (Srholec mu odporúčal aj konkrétne meno), rozhodol sa inak.

Na uvoľnené miesto sa Kiska rozhodol menovať Slavomíra Michálka, riaditeľa Historického ústavu SAV. Michálek, ktorý bol posledných šesť rokov členom Správnej rady ÚPN, bol pritom v roku 2009 vymenovaný do tejto funkcie druhou vládou Roberta Fica. Ďalších šesť rokov bude v ÚPN sedieť s mandátom od prezidenta.

Pre ÚPN, ale ani verejnosť to nie je dobrá správa. Prezident môže zo zákona menovať dvoch z deviatich členov Správnej rady, najbližšia príležitosť ovplyvniť ÚPN sa tak prezidentovi naskytne až v roku 2019, keď sa skončí funkčné obdobie historikovi Ivanovi Petránskemu. To sa však už nemusí týkať Andreja Kisku, keďže v tom čase už bude zvolený nový prezident.

Správna rada nemá v posledných rokoch dobré vzťahy s vedením ústavu, navzájom sa obviňujú z porušovania zákona a zlých úmyslov. Medzi šéfom ÚPN a väčšinou Správnej rady prebieha dlhotrvajúci boj o vplyv, čo znižuje význam a poslanie inštitúcie. Zmysel Správnej rady bol podľa predstáv Jána Langoša, zakladateľa ÚPN, chápaný úplne inak.

Je škoda, že prezident zahodil možno jedinú možnosť, ako poslať do ÚPN človeka, ktorý by tam pripomínal Langošov odkaz. Keďže ÚPN sa neteší priazni a záujmu vlády, od prezidenta sa očakávalo, že prevezme spoločenskú iniciatívu a pokúsi sa o aktívnejšiu politiku voči ÚPN. Ústav je totiž v stále sa zhoršujúcom stave, čo je zodpovednosť posledných dvoch šéfov ÚPN. Rozhodnutie prezidenta Kisku preto vo svojich dôsledkoch znamená, že o zásadnejšiu zmenu ÚPN by sa mal pokúsiť nový parlament.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo