Poľský prezident Komorowski podpísal kontroverzný zákon o umelom oplodnení

Kontroverzne vnímaný zákon o umelom oplodnení, tzv. in vitro zákon, podpísal v stredu vo Varšave poľský prezident Bronislaw Komorowski. Hlava štátu však súčasne oznámila, že jeden z článkov zákona zašle na posúdenie Ústavnému súdu.

Komorowski vyjadril poľutovanie nad emocionálne vedenou a škodlivou diskusiou o tejto legislatívnej norme na pôde zákonodarného zboru, ktorá bola podľa neho zraňujúca pre zainteresované rodiny. Ako ďalej povedal, viac ju charakterizovala ideológia ako hľadanie riešení pre nedobrovoľne bezdetné páry.

Na margo výzvy poľského episkopátu, aby zákon nepodpísal, prezident uviedol: "Nie som prezidentom ľudského svedomia."

Kým predstavitelia vládnucej Občianskej platformy i ľavicovej opozície hovorili po podpise dokumentu o "veľkom dní pre Poľsko", zástupcovia najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) s odvolaním sa na nutnosť chrániť životy volali po zmene zákona.

Poľská biskupská konferencia reagovala s hlbokým sklamaním a upozornila katolíkov, že formu oplodnenia in vitro by nemali aplikovať v praxi, informovali agentúry APA a DPA.

Doteraz sa táto metóda uplatňovala bez príspevku zdravotných poisťovní iba na súkromných poľských klinikách. Teraz by sa mala stať prístupnejšou pre oplodnenie najmenej šiestimi embryami v prípade, ak sa iné metódy neukázali ako úspešné v priebehu ostatných 12 mesiacov.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo