Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
31. január 2020

Verešová z KDH: Presadíme konkrétne riešenia na podporu rodín a ochranu života

Poslankyňa Anna Verešová je mamou piatich detí a teší sa zo siedmich vnúčat. Je dlhoročnou pro-rodinnou a pro-life aktivistkou s bohatými skúsenosťami z práce v treťom sektore.
Verešová z KDH: Presadíme konkrétne riešenia na podporu rodín a ochranu života

Posledné štyri roky je poslankyňou Národnej rady SR, kde patrila medzi prvú desiatku najaktívnejších poslancov. Vo voľbách kandiduje za KDH zo 17. miesta.

Medzi svojej priority ste zaradili pomoc mladým rodinám, ochranu nenarodených či boj proti chudobe. Poďme postupne: ako by mal štát pomôcť rodinám? 

Za najväčšie problémy mladých rodín považujem nedostupné bývanie, nestabilitu rodinných zväzkov, ťažkosti pri zladení práce a starostlivosti o deti a tiež chudobu viacdetných a neúplných rodín. Mám riešenia a pripravené konkrétne návrhy zákonov na podporu a pomoc rodinám. Podpora rodín zo strany štátu musí byť systémová. Nemôžu to byť len predvolebné sociálne balíčky pre rodiny. 

Skúsme si to rozmeniť na drobné, čo konkrétne by ste sa snažil presadiť?

Budem hľadať podporu na presadenie daňového zvýhodnenia pre rodičov. Dnes štát podporuje investorov, ale zabúda na rodičov, ktorí sa starajú o deti, ktoré v budúcnosti budú pracovať a zveľaďovať našu krajinu a starať sa o nás. Rodičovstvo nemôže byť zaznávané, ale zo všetkých strán podporované. Naša populácia starne veľmi rýchlo a rodí sa málo detí, na Slovensku však vláda s týmto obrovským problémom nič nerobí. Ak bude KDH vo vláde, budeme sa snažiť o zvýšenie daňového bonusu na dieťa na 100 eur. Už viackrát som v parlamente navrhovala aj rastúci daňový bonus na každé ďalšie dieťa. Tak to majú v susedných krajinách, je to jedno z mnohých opatrení na demografickú krízu. 

A ako chcete pomôcť matkám s návratom do práce?

Chcem pomôcť nielen matkám, ale aj otcom. Rodičia malých detí potrebujú skrátené pracovné úväzky, preto štát musí daňovo zvýhodniť zamestnávateľov, ktorí zamestnajú rodičov malých detí. Ženy po materskej sú predsa skvelé pracovníčky, veď sú to výborné manažérky, zvládajú viacero úloh naraz, vedia si povinnosti efektívne manažovať. My mamy sme jednoducho šikovné. Napokon, aj ja som mama piatich detí a podarilo sa mi stať poslankyňou nášho parlamentu. (úsmev) 

Ďalším spôsobom, ako podporiť mladé rodiny, je to, že vláda sa zasadí o rýchly a razantný nárast možností, ako získať dostupné bývanie, ale nezadlžiť sa hneď pri založení rodiny na celý život.

Kde ste získali skúsenosti a prehľad o tom, aké sú potreby našich rodín?

Pred zvolením do parlamentu som skoro dvadsať rokov pracovala s rodinami v krízových životných situáciách, s osamelými matkami s deťmi a obeťami domáceho násilia. Vďaka tomu som presne vedela, čo chcem v parlamente robiť a čomu sa budem venovať. Už vo svojom prvom vystúpení v roku 2016 som upozornila na to, že programové vyhlásenie novej vlády neobsahuje časť o rodinnej politike, preto som hneď začala pripravovať nielen prorodinné návrhy zákonov, ale aj novú koncepciu rodinnej politiky. Dnes už v parlamente všetci poslanci vedia, čo je rodinná politik, a sami tento termín často vo svojich vystúpeniach používajú. (úsmev).

Patrila som medzi desať najaktívnejších poslancov a aktívna som nebola len v parlamente, ale aj v regióne, odkiaľ pochádzam.

Spomínali ste, že slovenská populácia starne veľmi rýchlo. Čo chcete v KDH robiť pre seniorov? 

V KDH navrhujeme prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti a nové formy podpory rodinám starajúcim sa o svojich starých a chorých príbuzných. V súčasnosti idú peniaze na starostlivosť o občana na zariadenie sociálnych služieb. Naša filozofia je úplne iná. Financie musí dostať človek, ktorý potrebuje pomoc, a on sám si vyberie, či peniaze využije pre domácu starostlivosť alebo na starostlivosť v zariadení. Takýto prístup už zavádzame v Žilinskom kraji. Dôležité je, aby sa rodiny vedeli postarať o svojich blízkych, a štát im v tom musí pomôcť. Za zásadné tiež považujem, aby sme našli spôsob, ako pomôcť desaťtisícom našich manželiek, matiek či starých matiek, ktoré dnes opatrujú rakúskych dôchodcov, vrátiť sa domov na Slovensko. Veľmi ich tu potrebujeme.

K politike kresťanských demokratov patrí aj zápas o ochranu nenarodených. Je to aj jednou z vašich priorít?

Áno, veľmi aktívne sa chcem naďalej venovať otázkam ochrany života od počatia až po prirodzenú smrť. Ochrana života dnes zahŕňa viac než len zápas o obmedzenie umelých potratov, pribúdajú otázky o chemických potratoch, surogátnom materstve či eutanázii. Musíme sa tiež výraznejšie zastávať veriacich zdravotníckych pracovníkov, zvlášť gynekológov a farmaceutov, ktorých právo výhrady vo svedomí je dnes často spochybňované.

Inzercia

Prorodinné a pronatalitné zákony musia ísť spolu v jednom návrhu. KDH vo vláde pripraví a predloží komplexný návrh zákona „Za život“, ktorým zadefinujeme základný rámec podpory v tehotenstve, v materstve a v rodičovstve a ochrany dôstojnosti človeka. Ak mi dajú vo voľbách ľudia dôveru, toto bude v novom volebnom období moja poslanecká priorita.     

Parlament je dnes mnohokrát bojiskom poslancov z rôznych strán, občania majú pocit, že ich poslanci nezastupujú, ale hádajú sa, a politika sa života ľudí nedotýka, respektíve dotýka sa len minimálne. Aký bol váš mandát?

Veľmi ma mrzí, že ľudia sú z politikov unavení a majú pocit, že ich nezastupujú. Bola som štyri roky v opozícii a hoci sme to mali veľmi ťažké, niečo sa nám predsa len podarilo. Viackrát som navrhovala zvýšenie daňového bonusu, až nakoniec sa týmto návrhom inšpirovala vláda, ale neurobili to spravodlivo, bonus zvýšili iba rodičom detí do 6 rokov. Opravíme to.  

Pracovala som naplno, podarilo sa mi presadiť dokonca aj Uznesenie o ochrane a podpore prenasledovaných pre vieru. Svoju účasť v parlamente považujem za veľmi dobrú školu života a verím, že sa mi darilo ukázať ľuďom, že v parlamente sú politici, ktorí hája ich záujmy a naplno pre nich pracujú a budú pracovať. 

Kresťanskí kandidáti neboli súčasťou vlády, je teda KDH pripravené byť súčasťou vo vláde?

Stojí pred nami veľká úloha – prebrať moc po deštruktívnej dekáde vlád Smeru – vybudovať fungujúci spravodlivý štát bez korupcie, mafiánstva. Musíme vrátiť dôveru v spravodlivosť exemplárnym potrestaním všetkých, ktorí stáli za vraždou Jána Kuciaka. Pri tejto oprave štátu musí byť prítomný silný kresťanský hlas a ja verím, že ním po voľbách bude KDH. Máme najprepracovanejší program na ochranu a podporu rodiny, zaväzujeme sa chrániť zväzok muža a ženy, deklarujeme jasný postoj ku kultúrno-etickým otázkam. Navyše naša kandidátka ponúka kvalitných odborníkov aj kresťanských aktivistov, skrátka, je z čoho vyberať.

Veľmi vážny problém pre celú spoločnosť je dnes nárast popularity extrémistov. Neznepokojuje vás podpora ĽSNS a Mariana Kotlebu? 

Znepokojuje a veľmi. Kotlebovci ešte pred štyrmi rokmi nemali skoro žiadnu podporu u veriacich voličov, hoci to bolo často podsúvané. Teraz je situácia iná. Kotlebovci zneužívajú kresťanstvo. Kresťanský politik predsa nemôže nazývať ľudí parazitmi ako to robia Kotlebovci. Možno sa niektorým páči, že v tomto marazme, ktorý za sebou zanechávajú vlády SMERu, chcú Kotlebovci „urobiť poriadok“ – tak to píšu na bilbordoch. Oni však neprinesú poriadok, len chaos, nenávisť a deštrukciu. 

Veľmi ma potešil nedávny vznik občianskej iniciatívy Kresťania proti nenávisti, ktorá apeluje na veriacich, aby nevolili pánov Kotlebu a Harabina. Nesmieme dopustiť, aby kresťanské hodnoty v ďalšom parlamente reprezentovali ľudia, ktorých nenávisť vedie k tomu, aby si pri ochrane života vyberali jedných a zabúdali alebo dokonca útočili na druhých. Kultúra života znamená rešpekt ku každej ľudskej osobe. 

Preto verím, že veľa ľudí pochopí, že nás čakajú veľmi dôležité voľby, a prídu voliť. Vyhrať musíme nielen nad korupciou a mafiánskym spôsobom politiky, ktorý tu zanechal SMER, ale aj nad extrémizmom a nenávisťou. 

29. februára preto zaváži každý jeden hlas. 

 

foto: archív AV

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame

Mladí voliči extrému precitnú, ak ich naučíme spolurozhodovať

Mladí voliči extrému precitnú, ak ich naučíme spolurozhodovať

Myslia si, že demokracia rozhodne nie je najlepší politický systém, voľby sú zbytočným plytvaním časom a peniazmi, nežná revolúcia mala negatívny vplyv na vývoj na Slovensku, historicky a kultúrne patríme skôr na východ. Väčšina z nich hovorí, že ľuďom v ich okolí sa nedá dôverovať a pociťujú napäté vzťahy medzi východným a západným Slovenskom. Medzi mladými ľuďmi od 18 do 29 rokov ich je skoro pätina, presnejšie 18,9 percenta, pričom tieto čísla naprieč slovenskými krajmi výrazne nekolíšu, viac-menej vyrovnané je aj ich rozdelenie medzi mužmi a ženami. A čo je najpodstatnejšie, vo februári budú do parlamentu voliť stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko.

Mikolášik z KDH: Vláda zlyhala, máme alternatívu

Mikolášik z KDH: Vláda zlyhala, máme alternatívu

Marcel Mikolášik je kandidátom KDH na poslanca Národnej rady. Vo voľbách 29.2. kandiduje z miesta č.25. Ako odborník na financie a spoluvydavateľ portálu pre kresťanské rodiny ZASTOLOM.SK odpovedá na základné otázky ohľadom svojej kandidatúry.

Ocilková, Michalčík: Hodnoty sú základ politiky

Ocilková, Michalčík: Hodnoty sú základ politiky

Za KDH kandidujú aj osobnosti známe z občianskych aktivít na ochranu života a podporu rodiny a manželstva. Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národných pochodov za život a Renáta Ocilková, prorodinná aktivistka, pedagogička, koordinátorka pastorácie Rómov.