Tím P15 a charita zorganizujú jednorázovú zbierku šatstva v Poprade

Účastníci Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade aktívne pomôžu ľuďom bez domova, chorým, sociálne odkázaným ľuďom a rodinám. Na podujatí, ktoré sa uskutoční na prelome júla a augusta, sa zapoja do zbierky šatstva. Organizačný tím celonárodného podujatia jú chystá v spolupráci so Spišskou katolíckou charitou, ktorá po vyzbieraní oblečenie preberie so svojimi zamestnancami. Zapojiť do zbierky šatstva sa bude môcť každý prihlásený, ktorý do Popradu prinesie jeden kus oblečenia. Zavesiť ho bude môcť na pripravené šnúry pomocou špagátov, ktoré nainštalujú dobrovoľníci v piatok 31. júla 2015 na Nábreží Jána Pavla II. Zbierka sa uskutoční po úvodnom otváracom ceremoniáli, mladí sa budú môcť do nej zapojiť v symbolickom sprievode do Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie, informovali organizátori na internetovej stránke P15.

"Národné stretnutie mládeže P15 nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM), na ktoré sa vždy duchovne pripravujeme určitý čas. Už pred dvomi rokmi nám pápež František určil témy najbližších rokov. Vychádzajú z tém blahoslavenstiev, ktoré podľa pápeža predstavujú konkrétny životný program pre mladých ľudí. Ide o etapu duchovnej prípravy, ktorá smeruje k spoločnému budúcoročnému stretnutiu na SDM v Krakove. Prvý deň P15 sa vraciame k prvej z troch tém Svätého Otca Františka. Je to blahoslavenstvo "Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo". Touto zbierkou sa chceme podeliť s núdznymi a tými, čo to potrebujú," vysvetľuje zrod myšlienky zbierky šatstva režisér P15 Pavol Danko. "Tešíme sa, že v spolupráci so Spišskou katolíckou charitou odovzdáme svoj diel pomoci," dodáva Danko.

Nápad oceňuje i Spišská katolícka charita. "Je pre nás potešením, že organizátori vnímajú snahu pomáhať. Je veľmi chvályhodné, že aj mladí ľudia sú ochotní pomáhať núdznym," hovorí Ján Regeci zo Spišskej katolíckej charity, ktorá v Poprade a okolitých obciach vykonáva opatrovateľskú a ošetrovateľskú starostlivosť. V obciach Hranovnica a Vikartovce navyše prevádzkuje denné stacionáre a na starosti má i diecéznu lekáreň sv. Lukáša. Oblečenie bude podľa Regeciho určené pre farské charity, bezdomovcov, chorých a sociálne odkázaných ľudí a rodiny. "Zbierka šatstva bude zabezpečená z našej strany dvoma dodávkovými vozidlami a pripravenými vrecami na šatstvo. Následne bude oblečenie prevezené do našich skladových priestorov, kde bude v nasledujúcich dňoch triedené a distribuované ďalej," dodáva Regeci.

Organizačne túto špeciálnu časť programu zabezpečuje výtvarný tím spolu s animátormi Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade (31. 8. - 2. 8. 2015). "Zatiaľ máme pripravených 2 650 metrov špagátov a šnúr a plánujeme využiť všetko. Budeme to inštalovať v prvý deň akcie - od Mestského úradu smerom ku Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Na šnúrach budú tisícky štipcov," uvádza Lucia Dreveniaková, vedúca tímu výtvarníci. K tomuto tímu sa pridajú animátori, ktorí pomôžu oblečenie naložiť charite do dodávok po jeho zvesení. Charita potom šatstvo odvezie. Do programu sa zapojí aj pri športovej hale Aréna, kde bude mať počas niektorých bodov prezentačný a predajný stánok s banermi o činnosti charity, propagačnými materiálmi, výrobkami charitných domov a zariadení.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo