Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. január 2020

Andrej Danko nám máva na rozlúčku

Po Slotovi a Dankovi nastal čas zakázať používať názov SNS.
Andrej Danko nám máva na rozlúčku

Foto: Jakub Kotian/TASR

Internet bude dnes večer patriť Andrejovi Dankovi a Alene Zsuzsovej, posmech z Danka bude zase raz lámať rekordy. Dnešná návšteva predsedu parlamentu vo Fatime a reči o Panne Márii, tomu len pomôžu. Zdá sa, že Danko nám práve zamával na rozlúčku. Vinu môže hľadať na jedinom mieste.

Zažívame neskutočnú krízu osobností vo verejnom živote. Lamentovať sa neoplatí, zdá sa, že si tým musíme prejsť.

Možno by stálo za to zákonom zakázať používanie názvu SNS pre akúkoľvek stranu, pretože to, čo s ideou Viliama Paulínyho-Tótha, Svetozára Hurbana Vajanského či Matúša Dulu a Martina Rázusa urobili Slota s Dankom, je zločin na ich pamiatke. A hroby si treba ctiť, nie po nich šlapať.

Čitateľ Postoja pochopí, že namiesto pitvania tej dnešnej trápnosti sa budeme venovať dôsledkom pre politiku.

Koniec Danka totiž len podčiarkuje a zvýrazňuje zrejme najdôležitejší faktor týchto volieb. A teda: ktoré strany sa nedostanú do parlamentu.

Ostatný prieskum Focusu ukázal, že až šesť (!) strán sa môže alebo nemusí dostať do parlamentu, nejde teda len o SNS:

KDH – 5,7 percenta (interval 4,0 – 7,3 percenta)
SaS – 5,5 percenta (interval 3,9 – 7,1 percenta)
SNS – 5,2 percenta (interval 3,6 – 6,8 percenta)
Most-Híd – 4,4 percenta (interval 2,9 – 5,8 percenta)
MKS – 4,0 percenta (interval 2,6 – 5,4 percenta)
Dobrá voľba – 4,0 percenta (interval 2,6 – 5,4 percenta)


Zvlášť nepríjemná je situácia pre SNS, nielen pre aktuálnu trápnosť, ale najmä preto, že voliči SNS majú vitálnu alternatívu v Kotlebovi, niektorí azda v Smere.

Veľký problém majú aj naši Maďari, ktorí vedú občiansku vojnu, čo znamená, že do volieb môže rásť najmä negatívna kampaň a nevraživosť.

A teraz k pointe tohto textu: Myslím, že to zo všetkého najviac poškodzuje vyhliadky Smeru.

Na to, aby mohol pokračovať vo vláde, potrebuje koaličných partnerov. A tých nemá, možno nebude mať žiadneho. Tieto voľby môžu zadefinovať Ficov zákon: Nikto, kto vládne s Ficom, to neprežije.

Inzercia

To je prípad HZDS vo voľbách 2010 (po štyroch rokoch s Ficom získali 4,3 percenta), ale aj SNS. V roku 2010 ich ešte zachránili štyri stotiny percenta, ale už predčasné voľby 2012 ich poslali mimo. Teraz to hrozí Mostu aj SNS.

Potom je tu faktor Kotleba. Hoci ich liberálne médiá a politici radi spájajú, koalícia Smeru s Kotlebom nie je: po á – pravdepodobná, pretože Kotleba znamená izoláciu (nepozýva ho ani ruská ambasáda), po bé – zrejme by sa preto rozštiepil Smer, po cé - nemusí to vôbec stačiť na väčšinu (podľa toho, koľko strán prepadne).

Smer sa napriek tomu na Kotlebu spolieha: príliš silný Kotleba mení totiž situáciu a môže sa stať dôvodom pre úvahy o širokej koalícii. Obzvlášť keby vyhral voľby. A tu nastupuje hlavný problém Smeru.

Nielenže nemusí mať prirodzených koaličných partnerov, ale každý zo zvyšku opozície sa ho bude báť, pretože každý vie, že skončí ako Radoslav Procházka pred štyrmi rokmi.

Dôvod je jednoduchý, v opozícii je niekoľko politikov, ktorí so Smerom nepôjdu nikdy, nazvime to faktor Matovič. Ak nepôjde so Smerom Matovič či Sulík, ostatní si môžu byť istí, že by ich to zničilo. Bez ohľadu na okolnosti. Preto, domnievam sa, ani dočasná vláda so Smerom nemôže reálne vzniknúť.

To prirodzene otvára možnosť pre niečo, čo sme ešte nezažili – úradnícku vládu. Tento koncept, ktorým naša politická scéna unisono vždy pohŕdala, považuje za východisko z patu prezidentka Čaputová.

Lenže aj úradnícka vláda potrebuje v parlamente (čo i len dočasnú) väčšinu. A to je niečo, čo viacero silných hráčov zrejme odmietne. Robert Fico si môže položiť otázku, že ak je Smer dobrý pre úradnícku vládu, prečo by mal vadiť normálnej koalícii. Úradnícka vláda navyše mení politickú mapu, môže viesť k vytvoreniu nových druckerov, čo zase niektorých ohrozuje. Riešením sú potom ďalšie predčasné voľby.

Aby som to zhrnul, to podstatné, k čomu sa krok za krokom blížime, je odstavenie Smeru od vlády. Dnes k tomu možno rozhodujúcou mierou prispel Andrej Danko.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame