Slovensko prijme sto kresťanských utečencov zo Sýrie

Slovenská republika prijme na svojom území len sto utečencov. Pôjde pritom o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si sama vyberie. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico.

Podľa Fica Slovensku pôvodne hrozilo, že v rámci diktátu povinných kvót bude musieť zobrať na svoje územie 1 200 ľudí. Dokonca by podľa neho išlo o migrantov, ktorých by si nemohlo vybrať. "My sme toto odmietli a povedali sme, že musí platiť dobrovoľný prístup, kde preukážeme určitú mieru solidarity," uviedol premiér.

Na Slovensko tak podľa Fica príde len sto ľudí. "Budeme si ich vyberať my v Taliansku, v Grécku. Tieto rodiny prídu na územie Slovenska a uvidíme, do akej miery tu budú chcieť zostať. Sto je číslo, čo sú ľudia, ktorých sme pripravení prijať na území Slovenska, to je náš príspevok do kvóty 40 000 ľudí, ktoré sa rozhodli štáty EÚ medzi seba rozdeliť," vysvetlil Fico.

Okrem toho Slovensko v rámci humanitárneho transferu prijme na maximálne 180 dní v Humennom ľudí, ktorí sú však už určení do iných štátov sveta mimo Európskej únie. Po uplynutí tejto doby odídu preč.

Ďalších utečencov umiestnia v Gabčíkove, naraz pôjde o maximálne 500 ľudí. Príslušné memorandum podpísal v rakúskej Viedni dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Ide však o žiadateľov o azyl v susednom Rakúsku, ktorým Slovensko dočasne poskytne ubytovanie a stravu na svoje vlastné náklady. Po skončení azylovej procedúry v Rakúsku sa aj títo ľudia vrátia späť.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo