Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2015

Slovensko prijme sto kresťanských utečencov zo Sýrie

Slovenská republika prijme na svojom území len sto utečencov. Pôjde pritom o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si sama vyberie. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico. Podľa Fica Slovensku pôvodne hrozilo, že v rámci diktátu povinných kvót bude musieť zobrať na svoje územie 1 200 ľu...

Slovenská republika prijme na svojom území len sto utečencov. Pôjde pritom o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si sama vyberie. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico.

Podľa Fica Slovensku pôvodne hrozilo, že v rámci diktátu povinných kvót bude musieť zobrať na svoje územie 1 200 ľudí. Dokonca by podľa neho išlo o migrantov, ktorých by si nemohlo vybrať. "My sme toto odmietli a povedali sme, že musí platiť dobrovoľný prístup, kde preukážeme určitú mieru solidarity," uviedol premiér.

Na Slovensko tak podľa Fica príde len sto ľudí. "Budeme si ich vyberať my v Taliansku, v Grécku. Tieto rodiny prídu na územie Slovenska a uvidíme, do akej miery tu budú chcieť zostať. Sto je číslo, čo sú ľudia, ktorých sme pripravení prijať na území Slovenska, to je náš príspevok do kvóty 40 000 ľudí, ktoré sa rozhodli štáty EÚ medzi seba rozdeliť," vysvetlil Fico.

Okrem toho Slovensko v rámci humanitárneho transferu prijme na maximálne 180 dní v Humennom ľudí, ktorí sú však už určení do iných štátov sveta mimo Európskej únie. Po uplynutí tejto doby odídu preč.

Ďalších utečencov umiestnia v Gabčíkove, naraz pôjde o maximálne 500 ľudí. Príslušné memorandum podpísal v rakúskej Viedni dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Ide však o žiadateľov o azyl v susednom Rakúsku, ktorým Slovensko dočasne poskytne ubytovanie a stravu na svoje vlastné náklady. Po skončení azylovej procedúry v Rakúsku sa aj títo ľudia vrátia späť.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Pápež poskytol vatikánsky heliport detskej nemocnici

Využívanie heliportu vo Vatikánskych záhradách výrazne zrýchli transport pacientov, hovorí riaditeľka jednej z najväčších detských nemocníc. Vatikánsky heliport nechal vybudovať pápež Pavol VI. Foto: vaticanstate.va Pristávaciu plochu pre vrtuľníky vo Vatikáne, ktorú terajší pápež František využíva ...

Záujem Slovákov o biopotraviny stúpa aj vďaka potravinovým kauzám

Záujem Slovákov o biopotraviny stúpa aj vďaka potravinovým kauzám

Zvýšený záujem slovenských spotrebiteľov o biopotraviny pripisuje riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová zvyšovaniu životnej úrovne Slovákov, ale aj rôznym potravinovým kauzám.      "Spotrebitelia vyhľadávajú lokálne potraviny a tiež biopotraviny. Obchod zabezpečuje preda...

McCain vyzval Trumpa, aby sa ospravedlnil rodinám vojnových zajatcov

McCain vyzval Trumpa, aby sa ospravedlnil rodinám vojnových zajatcov

Americký senátor John McCain v pondelok vyzval republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, aby sa ospravedlnil rodinám vojakov za svoj výrok, že vojnoví zajatci nie sú hrdinovia. Išlo o jeho prvú reakciu na Trumpove slová, ktoré odzneli počas víkendu, informovala dnes agentúra Reuters. ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.