Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2020, 06:54

KDH vyzýva Čaputovú, aby RE oznámila, že Slovensko odmieta Istanbulský dohovor

KDH vyzýva Čaputovú, aby RE oznámila, že Slovensko odmieta Istanbulský dohovor

Najskôr proces zdržiavala strana Smer cez premiéra Pellegriniho. Nebolo by dobré aby čas predlžovala aj pani prezidentka, tvrdí KDH.

Parlament prijal 29. marca a 28. novembra 2019 rozhodnutia, ktorými vyjadril  nesúhlas s tým, aby bolo Slovensko viazané Istanbulským dohovorom . Týmito uzneseniami požiadala vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru, a aby vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať stranou uvedeného dohovoru.

Na tlačovej konferencii to v utorok uviedli predstavitelia strany KDH.

„Predseda vlády Peter Pellegrini až 15. januára 2020 požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o notifikáciu úmyslu Slovenska nestať sa jeho zmluvnou stranou“, hovorí poslankyňa Anna Verešová. „Najskôr proces zdržiavala strana SMER prostredníctvom premiéra Pellegriniho. Nebolo by dobré aby čas predlžovala aj pani prezidentka. KDH vyzýva pani prezidentku, aby bezodkladne oznámila Rade Európy, že Slovenkso sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru."

Podľa členky predsedníctva KDH Evy Grey, strana dlhodobo vyjadruje svoj odmietavý postoj k ratifikácii Istanbulského dohovoru. Poukázala na Uznesenie Rady KDH z 21.septembra 2019, ktorým jednoznačne odsudzujeme násilie na ženách. „Mnohí naši členovia a aj kandidáti aj v praxi pôsobia v oblasti krízovej intervencie a prevencie všetkých foriem domáceho násilia,“ povedala Eva Grey.

Podľa Mariána Čaučíka nemá byť téma súčasťou politickej kampane. "Považujeme za dôležité ukončiť tento proces čím skôr, pretože  predvolebnej kampani táto téma, bohužial nahráva extrémizmistom, ktorý ju zneužívajú vo svojej prospech.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 35 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.