Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2020, 11:39

Smer si neváži sestry a zdravotníkov, tvrdí Červeňáková

Smer si neváži sestry a zdravotníkov, tvrdí Červeňáková

Elena Červeňáková. Foto - TASR/Jakub Kotian

Červeňáková uviedla medzi najhlavnejšie dôvody, prečo do systému nepribúdajú nové sestry, plat.

Strana Smer-SD počas vlády Petra Pellegriniho neprišla  so žiadnym zásadným opatrením, ktoré by vyriešilo najväčšie problémy sestier, pôrodných asistentiek a zdravotníkov. Zdá sa, že to neplánuje spraviť ani v budúcnosti. Myslí si to nezaradená poslankyňa Národnej rady pôsobiaca v KDH Elena Červeňáková po tom, ako v sobotu sociálni demokrati na programovej konferencii predstavili tri piliere, ktoré chcú presadiť v prípade úspechu po februárových parlamentných voľbách.

Červeňáková rozumie zámeru strany riešiť únik vyštudovaných mladých lekárov po skončení medicínskeho štúdia v SR do zahraničia, no je prekvapená z toho, že medzi toto zásadné opatrenie strany sa nedostali sestry a zdravotníci.

"Pýtam sa odborníkov na zdravotníctvo v strane Smer-SD, prečo neriešia vážnu situáciu sestier a pôrodných asistentiek, ktorých na Slovensku podľa údajov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek stále chýba 12 000," uviedla poslankyňa s tým, že je sklamaná, že čoraz viac kvalitných sestier na Slovensku začína pracovať v iných - lepšie platených odvetviach, alebo odchádza pracovať do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami.

Poslankyňa NR SR uviedla medzi najhlavnejšie dôvody, prečo do systému nepribúdajú nové sestry, plat. Absolventov ošetrovateľstva podľa nej odradí aj nevyhovujúce pracovné prostredie v zdravotníckych zariadeniach.

Smer-SD v prípade, že sa dostane do vlády aj po februárových parlamentných voľbách, chce presadiť tri základné piliere. Má ísť o podporu dôchodcov, mladých rodín a riešenie situácie okolo nedostatku lekárov. Robert Fico (Smer-SD) chce s účinnosťou od roku 2020 zaviesť, aby končiaci lekári zo zdravotníckych fakúlt mali dve možnosti. Buď dostanú šek na 55 000 eur, čo je približne výška ceny ich štúdia počas šiestich rokov, a budú môcť odísť kam chcú, alebo odpracujú na Slovensku desať rokov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

Najskorší možný termín začatia výstavby druhého profilu tunela Branisko bude podľa ministra dopravy Andreja Doležala v roku 2025. Súčasne dodal, že podľa toho, kde druhý profil tunela Branisko bude, sa bude dať odhadovať, v akom časovom rámci by mohol byť aj dokončený. Zatiaľ však nie je vypracovaná ani projektová dokumentácia. (TASR)

pred hodinou

Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín spustí Úrad vlády do konca leta. Novinami chce úrad vlády dosiahnuť väčšiu informovanosť ľudí o tom, ako funguje štát, ako ich ovplyvňuje konkrétna zmena zákona, ale aj to, koľko peňazí štát vyberá a na čo ich vynakladá. Noviny by mali vychádzať ako bezplatný mesačník s predpokladaným rozsahom 32 strán. (TASR)

pred hodinou

Rakúsko chce, aby balík na zotavenie ekonomiky pomohol tým najchudobnejším krajinám Európskej únie. Na základe súčasného plánu by totiž najviac peňazí malo získať Taliansko, Španielsko alebo Poľsko. Podľa rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza by peniaze mali smerovať najmä do ekologizácie ekonomiky, digitalizácie či podpory reforiem. (TASR)

pred hodinou

Mexiko má štvrtý najvyšší počet úmrtí na COVID-19 vo svete. V nedeľu prevýšil 35-tisíc a prekonal tak Taliansko. Mexiko sa v počte úmrtí zaradilo za Spojené štáty, Brazíliu a Veľkú Britániu. (TASR)

pred 13 hodinami

O novele, ktorá upravuje oblasť potratov, by mali poslanci parlamentu hlasovať v utorok popoludní. V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Poslanci by na aktuálnej schôdzi mali tiež definitívne rozhodnúť aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry. (TASR)