Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. júl 2015

Matku Terezu v politike nehľadajte

S predsedom NOVA Danielom Lipšicom sme sa stretli v poslaneckých priestoroch pod Bratislavským hradom. Bol uvoľnený, športovo nahodený, ale keď sme zapli diktafón, hovoril ako opozičný politik v obleku: o Slovensku oligarchov, ktorí nás s Robertom Ficom vedú do Grécka, o dôvodoch, prečo ide do volie...

Matku Terezu v politike nehľadajte

S predsedom NOVA Danielom Lipšicom sme sa stretli v poslaneckých priestoroch pod Bratislavským hradom. Bol uvoľnený, športovo nahodený, ale keď sme zapli diktafón, hovoril ako opozičný politik v obleku: o Slovensku oligarchov, ktorí nás s Robertom Ficom vedú do Grécka, o dôvodoch, prečo ide do volieb práve s Igorom Matovičom, aj o tom, ako Penta proti nemu využíva ľudí typu Nora Mojsejová.


Keď sme sa naposledy rozprávali v lete 2013 a vaša NOVA mala v prieskumoch päť percent, hovorili ste, že to je len začiatok a o tri roky si veríte na dvojciferný výsledok. Je leto 2015, podľa prieskumov máte medzi dvomi a tromi percentami. Čo sa stalo?

Pri prieskumoch by som bol veľmi opatrný. Zdá sa mi, že v poslednej dobe nie je ich cieľom verejnú mienku mapovať, ale ju ovplyvňovať.

Prieskumom Focusu sa však dá veriť, či nie?

Prieskum je dobrý vtedy, ak sa trafí do výsledku volieb. V roku 2014 nám jedna agentúra namerala pred eurovoľbami 0,7 percenta, pritom v samotných voľbách sme dosiahli takmer 7 percent.

Vzhľadom na mimoriadne nízku účasť v eurovoľbách aj samotné agentúry upozorňujú na riziko chybovosti svojich prieskumov.

Ale to nebol všeobecný prieskum, bol to prieskum, ktorý už rátal s nízkou účasťou v eurovoľbách. Prečo potom robia prieskumy, keď sa takto netriafajú do výsledkov volieb?

Ale je rozdiel, či sa prieskum netrafí do reality, alebo – ako naznačujete – realitu manipuluje.

Do tejto polemiky nechcem vstupovať.

Nie je problém NOVA v niečom inom než v zlých prieskumoch? Faktom je, že vaše osobné preferencie sú podľa rovnakých agentúr pomerne vysoké.

Áno, nepodarilo sa nám spojiť značku Novy s mojou osobou, aj pre naše chyby, aj preto, že nemáme peniaze na veľkolepé kampane a oblepovanie celého Slovenska bilbordmi.

"Ľudia dnes nevnímajú politiku tak intenzívne ako pred 15 rokmi, skôr akosi ,prísluchovo'. Aj preto sa moje osobné peferencie nepremietli do straníckych preferencií."

Zdieľať

Akých chýb ste sa dopustili?

S dobrým úmyslom sme sa spojili s poslancami, ktorí odišli zo SaS. Už v tom čase bol dopyt po spájaní, ale sme si dosť dobre neuvedomili, že naše spojenie nebolo uveriteľné. A tak to aj dopadlo.

Preferenčný pád NOVA pod päť percent sa však začal so vznikom strany vášho niekdajšieho spojenca Radoslava Procházku.

Tých faktorov je asi viac, pomenoval som niektoré z nich. Problémom je aj to, že ľudia dnes nevnímajú politiku tak intenzívne ako pred 15 rokmi, ale skôr akosi „prísluchovo“. To je tiež dôvod, prečo sa moje osobné peferencie nepremietli do straníckych preferencií. Dodnes sa stretávam s mnohými ľuďmi, ktorí si myslia, že som stále v KDH.

Skúsim to obrátiť: nie je problém vo vás samotnom? Teda v tom, že ste možno ideálna dvojka strany, ale nie jednotka?

Sám sa nechcem posudzovať, nevenujem sa psychoanalýze, to nechám na ľudí.

Ako líder strany sa jednostranne profilujete v téme korupcie, ktorá síce ľudí trápi, ale od strany očakávajú širší program.

Politika nie je o tom, aký máte program, ale aké heslá viete dostať do povedomia ľudí.

A tie vaše sa týkajú korupcie.

Nie je to celkom tak. Aj podľa ekonomických komentátorov máme najucelenejší ekonomický program, je to nemecký štandard pre Slovensko nášho podpredsedu Marcela Klimeka. No pokiaľ máte i ten najlepší program, ale nemáte prostriedky, ako ho dostať k ľuďom, potom je naozaj váš pocit, že sa venujeme len korupcii, oprávnený.

Tým viac, že vy sám oveľa viac hovoríte o korupcii než o nemeckom štandarde.

Hovorím aj o štandarde. Lenže tu narážame na širší problém, ktorý sa týka akejkoľvek strany. Ak urobíme tlačovku k nemeckému štandardu, médiá to nepokryjú, pretože to berú ako stranícku kampaň. Ak máme tlačovku ku korupčnému škandálu, médiá to, samozrejme, odvysielajú. Nesťažujem sa, ale to je realita, v akej žijeme.


Neprehnali ste to však s dôrazom na korupciu?

Mne sa zdá, že sa v spoločnosti niečo mení. Po kauze CT-éčka aj Váhostavu ju berú ľudia citlivejšie. Aj dosiaľ ju všetci pokladali za zlú vec, ale viac ich trápila nezamestnanosť, priemerné mzdy, zdravotníctvo. Ľudia si však zvlášť po týchto dvoch kauzách uvedomujú, že ak tu bude takýto rozsah rozkrádania a taká moc oligarchov, potom nebudú vyššie priemerné mzdy ani nebude lepšie zdravotníctvo, ani nižšia nezamestnanosť.

V čom badáte ten obrat nálad? Na vašich preferenciách ho nevidieť.

MVK robilo v júni tematický prieskum, v ktorom sa ľudí pýtali, čo pokladajú za najintenzívnejší problém Slovenska. Ako najvážnejšia vec vyšiel vplyv oligarchov. CT-éčko a Váhostav to vnímanie zmenili, preto si myslím, že aj toto bude dominantná téma volieb.

Prečo ste sa rozhodli uzatvoriť predvolebnú koalíciu práve s Igorom Matovičom?

Keď bola kauza CT-éčka a stáli sme vtedy na námestí spolu s Matovičom, Sulíkom a Hlinom, ľudia mi dokola hovorili: urobte alternatívu, nebuďte roztrieštení, chceme niečo silnejšie.

"Igor Matovič je jedným z mála politikov, ktorý nevisí na šnúrke od oligarchov. Pre mňa je to možno kľúčovejšia vec než konzervatívno-liberálne delenie."

Zdieľať

Dnes je dohoda na koalícii OľaNO-NOVA, pôvodne sa uvažovalo o trojkoalícii aj spolu so SaS. Richard Sulík ju však podmieňuje tým, že sa nájde zjednocujúci silný líder kandidátky. No podľa informácií z kuloárov je najmä medzi konzervatívnejšími poslancami OĽaNO nevôľa ísť do predvolebnej koalície s liberálmi. Je ešte reálne, aby sa k vašej dvojkoalícii pridala na jeseň SaS?

Do volieb dôjde zrejme k nejakým spojeniam, ani táto možnosť určite nie je vylúčená. Dávať sa dokopy je úplne legitímne. Robert Fico si uvedomuje, že je za vrcholom najvyššej popularity, aj si uvedomuje, že už je vo veľkej časti spoločnosti hanbou priznať sa k Smeru, v tomto sa podobá na HZDS spred 15 rokov. Fico vlastne dnes hovorí: dobre, možno nie som najlepší, ale to chcete týchto rozhádaných šesť-sedem strán ako moju alternatívu? Preto prichádzame s novou ponukou.

Nie je však skutočným dôvodom vášho spojenia s Matovičom, že chcete jednoducho prežiť v politike?

Pre mňa je dlhé roky prioritou, aby boli v politike zaujímaví a čestní ľudia. Bol som dvakrát ministrom, raz spravodlivosti, potom vnútra, nemám túžbu vyskúšať si povedzme ešte ministerstvo obrany. Už som si odkrútil svoje, navôkol je veľa ľudí, ktorí by mali byť v exekutíve, pretože sú schopní a majú rovný chrbát.

Je Igor Matovič zaujímavý a čestný človek?

Je jedným z mála politikov, ktorý nevisí na šnúrke od oligarchov. Pre mňa je to možno kľúčovejšia vec než konzervatívno-liberálne delenie. Ročne zo Slovenska odchádzajú desiatky tisíc ľudí nie preto, či máme alebo nemáme registrované partnerstvá, ale pre oprávnený pocit, že pokiaľ chcú na Slovensku dobre žiť, podnikať a podobne, tak bez kontaktov nemajú šancu. Odchádzajú, pretože nechcú byť závislí od nikoho a od ničoho.

Vy rád používate výraz, že spájanie politikov musí byť uveriteľné. Je vaše spojenie s Matovičom uveriteľné? Obaja ste celkom rozdielne typy politikov, vy ste mali vždy ambíciu vládnuť a tvoriť politiku, kým Matovič je parlamentný exot, ktorý nechce vládnuť...

... ale to nie je celkom tak...

... teda nie je exot?

Keď si pozriete počet aj kvalitu zákonov, ktoré OĽaNO dalo do parlamentu, tak zistíte, že sú to vecné témy. Povedať, že nemajú program, by bolo skresľujúce. Faktom je, že moje hlasovania v parlamente za posledné tri roky sú si asi najbližšie s poslaneckým klubom OĽaNO. Vo všetkom, čo sa týka korupcie, ekonomiky alebo priamej demokracie, sme v zhode, kým s KDH a inými stranami sa rozchádzame. Teda naše spojenie sa mi nezdá účelové.


Ak som hovoril, že Matovič je iný typ politika a človeka, mal som na mysli aj to, ako vytiahnutím detektora lži vyhnal zo svojej kandidátky ľudí typu Mojžiš, Zajac, Mikloško, Palko, alebo keď si nahral a zverejnil súkromný rozhovor s Procházkom. Predpokladám, že v oboch prípadoch ste cítili veľkú pachuť.

(Ticho.) Nerobil by som to, ale ako som povedal, pre mňa je kľúčové, aby človek, s ktorým spolupracujem, nebol závislý od finančných skupín, čo Matovič nie je. V politike nehľadajte Matku Terezu, nenájdete ju tam.

Inzercia

Veríte mu, že vás nepodrazí?

Áno, verím tomu, že to bude ako dosiaľ, nikdy som s ním nemal zlú skúsenosť.

Ani vtedy, keď v roku 2012 vyhlásil, že ste boli ako minister vnútra zodpovedným za nevyšetrenie Gorily, hoci krátko predtým vás lákal na kandidátku OĽaNO?

Nie sme malé deti. V politike vždy dôjde ku konfliktom a kontroverziám. Ak by sme sa k nim vracali, nespolupracoval by som s nikým, absolútne s nikým.

Ale predvolebná koalícia je už veľmi úzky druh spolupráce.

No ale koľko som mal kontroverzií s ľuďmi v KDH, s ktorými som nebol v koalícii, ale dokonca v jednej strane? Ak nám ide o záujem Slovenska, nielen vlastný záujem, nemá zmysel sa vŕtať v tom, čo kto kedy povedal.

Prečítajte si:
Čo riskuje Lipšic s Matovičom (komentár Jaroslava Danišku)

Zdieľať

Ste politikom, ktorý hovorí, že chce spájať strany do bloku proti Smeru. Igor Matovič je politik, ktorý mal svojho splnomocnenca vo vláde Smeru, za svojho hlavného súpera si vybral Procházku, má spory s Bélom Bugárom, ktorý vraví, že si s ním nevie predstaviť vládnu spoluprácu. Nie je v skutočnosti Igor Matovič hlavným problémom vzniku novej vlády bez Fica?

Problémom je Matovič práve pre tých politikov, ktorí uvažujú o spojení so Smerom.

To sú ktorí?

Napríklad Béla Bugár. Ak hovorí, že nepôjde s OĽaNO, vytvára si zadné dvierka na to, aby povedal, že jediná šanca je ísť so Smerom. Viac sa mu páči Smer než OĽaNO? Dúfam, že nie.

Nemajú viacerí politici aj oprávnené dôvody, aby boli voči Matovičovi absolútne ostražití?

A tí politici, ktorí mali kauzy, škandály a viackrát verejne klamali, tí sú dôveryhodní? S nimi sa dá ísť do koalície? Uf, to by ma prekvapilo.

My, OĽaNO, ale aj SaS sme jasne povedali, že do vlády so Smerom nepôjdeme. Bodka. Vyzývam, aby sa aj ostatné strany vyjadrili takto jednoznačne. Áno, áno, nie, nie.

Naozaj veríte, že ak tento široký blok prečísli Smer a SNS, bude schopný vytvoriť stabilnú vládu?

Musí byť schopný.

To hovoríte po skúsenosti s krachom Radičovej vlády?

Z toho pádu sa už mnohí poučili. Veď tu predsa nie sme sami pre seba, to máme nechať ďalej vládnuť oligarchov? Hlavnou príčinou pádu Radičovej vlády bolo, že niektorí politici z jej vlastnej SDKÚ robili premiérke zle, až bola z toho celkom frustrovaná. Na eurovale to potom padlo už len formálne.

Viete si predstaviť, že Radoslav Procházka by vedel viesť takúto širokú koalíciu?

Všeličo si viem predstaviť, nezdá sa mi zvlášť prezieravé riešiť budúcnosť, karty rozdajú voliči.


Vaša koalícia má istú šancu za istých okolností skončiť za Smerom. Aký bude mechanizmus kreovania vášho lídra?

Dôverujeme ľuďom, tí rozhodnú o lídrovi.

Teda líder bude ten, kto získa najviac krúžkov?

Áno.

Takže za istých okolností, ak by vaša koalícia skončila druhá a vy by ste v rámci nej mali najviac krúžkov, by ste sa mohli stať kandidátom na premiéra.

(Úsmev.) Poznám veľa ľudí, ktorí sa v minulosti videli v nejakej funkcii a už sa na ňu vopred pripravovali. Takto by som dopadnúť nechcel. Ani takto neuvažujem.

Asi vám to občas napadne.

(Smiech.) Mne napadne všeličo, ale toto nie.

Ani vašej manželke?

Tej skôr napadne rezort ministra vnútra a komplikácie s tým spojené.

Teda nechce, aby ste sa na tento post niekedy vrátili?

(Ticho.) Asi by to nechcela.

Zrejme narážate na diskreditačnú kampaň, ktorá je proti vám organizovaná formou jednej webstránky. Podali ste aj trestné oznámenie, už sa vie viac, kto je za tým?

To vieme, je za tým Penta, celkom konkrétne Jaroslav Haščák, Marián Krajňák, Peter Tóth, Alojz Lorenc. Naše trestné oznámenie sa stále rieši, niektoré veci boli prerušené, boli zistené trestné činy, ale nie konkrétni páchatelia. Robia to totiž pomerne sofistikovane cez zahraničné servere, nie je to ľahké odhaliť.

"Poznám veľa ľudí, ktorí sa v minulosti videli v nejakej funkcii a už sa na ňu vopred pripravovali. Takto by som dopadnúť nechcel."

Zdieľať

Ako ste na to prišli?

Mali sme konkrétneho svedka Antona Železníka, ktorý cez priamy kontakt s Krajňákom a Haščákom zistil, že títo páni stoja za diskreditačnou stránkou. Pán Železník bol na polygrafe, ktorý potvrdil vierohodnosť jeho výpovede. Mali sme aj ďalšie dôkazy.

Napríklad?

To sú až absurdnosti. Možno si spomínate, že keď vznikala NOVA, pani Mojsejová nám chcela vziať názov, aby sme nemohli byť registrovaní. V tom čase dostala 20-tisícovú pôžičku od pána Krajňáka. Dávali peniaze ľuďom, aby nám akýmkoľvek spôsobom uškodili. Napokon, viem to aj od ľudí, ktorí sa zhovárali so samotným Haščákom, ktorý im kampaň proti mne potvrdil. Tomovi Nicholsonovi Haščák otvorene povedal, že pre neho som a budem nepriateľom číslo jeden.

Na záver: vždy ste hovorili, že nechcete založiť malú stranu, ktorá sa bude motkať okolo piatich percent, inak radšej odídete z politiky. Ak by ste vo voľbách neuspeli a skončili v opozícii, odídete z politiky?

Po prvé, nechcem podviesť voličov tým, že budem kandidovať a potom sa vzdám mandátu. Po druhé, je faktom, že právo mám veľmi rád, aj v tomto roku som si zobral na zastupovanie zaujímavé kauzy. Baví ma to, nevylučujem, že sa k nemu vrátim, ale neviem kedy.

Tipnite si, kde budete o takomto čase o rok?

V parlamente máme poslankyňu Valovú, ktorá sa venuje vešteniu, to však nie je moja disciplína. (Úsmev.) Dúfam, že budem zdravý, že budem s deťmi a tiež verím, že Slovensko sa vyberie na novú, lepšiu cestu. A potom je úplne jedno, kde budem ja, či v politike, alebo pri práve.

Martin Hanus
Foto: Zuzana Očovanová

Odporúčame

Ako Merkelová dobyla YouTube (výber)

Ako Merkelová dobyla YouTube (výber)

O tom, že grécki marxisti sú síce šik, ale štát sa s nimi riadiť nedá, o barbarovi z talianskeho severu, ktorý sa chystá na Rím a o nemeckej kancelárke, ktorá je najšťastnejšia, keď robí viac ako osem hodín denne. Môj výber z európskej tlače. grek-motorka.jpg Odstupu...

Islamský štát ohrozuje Rusko

Islamský štát ohrozuje Rusko

Medzi ISIS a Ruskom sa už dlhšie vedie informačná vojna. Islamisti si však trúfajú na viac a Rusi sa snažia reagovať. russia_txt.jpg Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno povedal, že za ISIS momentálne bojuje asi dvetisíc ruských občanov. Hoci číslo m...