Kočner sa snažil dostať z väzby pomocou Kováčika aj Mamojku, tvrdí Tóth

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kočner sa snažil dostať z väzby pomocou Kováčika aj Mamojku, tvrdí Tóth

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth. FOTO TASR – Michal Svítok

Nepochybuje ani o tom, že Zsuzsová s Kočnerom zosnovali Kuciakovu vraždu.

Bývalý novinár a niekdajší riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth súdu opisuje celú genézu vzťahu s Marianom Kočnerom aj jeho komunikáciu s obžalovanou Alenou Zsuzsovou. Rovnako hovoril aj o dovolenke s Kočnerom, o kauze zmenky či tiež o tom, ako sa dostal k ďalším dôkazom. Tóth vypovedal osem a pol hodiny.

Sledovanie novinára Jána Kuciaka bola podľa exsiskára Petra Tótha požiadavka Mariana Kočnera. Zoznam 28 sledovaných novinárov zostavovali spolu s Kočnerom, ktorý doň pridal aj Kuciaka. Mal sa o ňom vyjadrovať s nenávisťou a vulgárne. Kočner mal Tóthovi tiež povedať, že by bolo dobré, keby bol nejaký novinár zavraždený, aby sa ostatní zľakli. Bol presvedčený, že Kuciaka proti nemu niekto nahuckal.

Tóth tiež povedal, že sa o vražde Jána Kuciaka dozvedel až v deň, v ktorý to uverejnili médiá.

Na snímke zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej; Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka a Daniel Lipšic, právny zástupca poškodených Kuciakovcov. FOTO TASR - Michal Svítok

„Hneď ráno, keď som si prečítal túto správu v médiách, tak som obžalovanému (Kočnerovi) napísal správu prostredníctvom Threemy, že dúfam, že to, čo sa objavilo v médiách, ide mimo nás," píše Denník N v Minúte po minúte. Kočner následne v telefonickom rozhovore poprel, že má s vraždou novinára niečo spoločné, čo sa neskôr aj pre Tótha ukázalo ako lož.

Sledovanie novinárov a relácia Na pranieri boli podľa Tótha len krycou legendou určenou na zavraždenie Jána Kuciaka.

Na sledovaní novinárov sa podieľal aj Bödör

Podľa Tótha financoval sledovanie novinárov spolu s Kočnerom aj Norbert Bödör. Ten sa mu mal podľa vlastných slov sám priznať s financovaním sledovaní.

Tóth tiež povedal, že Marian Kočner mal mať prostredníctvom Norberta Bödöra „ťah“ na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, u ktorého mal zistiť, aké sú šance možného prepustenia Kočnera z väzby.

Rovnako, či by Kováčik nemohol intervenovať u prokurátora Jána Šantu, ktorý rieši kauzu tzv. televíznych zmeniek. Dodal, že od Kováčika prišla cez podnikateľa Norberta Bödöra záporná odpoveď s tým, že Šanta by okamžite zvolal tlačovú konferenciu.

Marian Kočner chcel podľa Tóthovej výpovede nechať sledovať po vražde aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Tóth tvrdí, že to odmietol.

Tóth sa podľa svojich slov stretol s Bödörom po zadržaní Mariana Kočnera. Tóth tiež povedal, že Norbert Bödör chcel po vražde sledovať niektorých opozičných politikov, ale aj politikov Smeru, ktorí neboli v jadre strany. Bödör si mal politikov podobne ako Kočner tiež nahrávať. Informácie o vyšetrovní mal mať Bödör od predstaviteľov NAKA.

Na snímke uprostred obžalovaný Marian Kočner. FOTO TASR - Michal Svítok

Okrem Bödöra mal mať podľa Tótha informácie o vyšetrovaní vraždy aj Kočner. Vynášať ich mal Bernard Slobodník, bývalý riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA.

Sledovanie novinárov podľa Tótha vykonávali Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík.

Tí v prípravnom konaní uviedli, že Kuciaka sledovali aj fotografovali a že ich Tóth na túto prácu najal pod zámienkou, že ide o dílera drog. Zároveň uviedli, že zadanie od Tótha považovali za zadanie od SIS. Podľa ich slov z prípravného konania nevedeli, že sledovanie vykonávajú pre Mariana Kočnera.

Tóth na stredajšom pojednávaní označil dve fotografie Kuciaka ako fotky zo sledovania. Exsiskár vypovedal, že ich mal vyhotovovať svedok Miroslav Kriak. Na USB kľúči ich mal potom Tóth odovzdať Kočnerovi. Podľa Zoltána Andruskóa, ktorý bol za vraždu novinára právoplatne odsúdený, ide o fotky, ktoré mu ukazovala Alena Zsuzsová pri zadávaní objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Podľa právneho zástupcu poškodených Kuciakovcov Daniela Lipšica ide o jeden z kľúčových nepriamych dôkazov.

Na súde sa čítali aj Kočnerove motáky

Tie mal Kočner posielať Tóthovi z väzby prostredníctvom svojho advokáta Andreja Šábika.

Podľa výpovede Petra Tóth, o ktorej píše Denník N mal Kočnerovo prepustenie vybavovať aj u sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku, o ktorom si Kočner myslel si, že by mohol ovplyvniť rozhodovanie senátu tak, aby vybavil kladne jeho ústavnú sťažnosť.

S Mamojkom sa mal Tóth osobne stretúť v lete 2018 a odniesť mu kópiu podania na Ústavný súd. Tóth nedokázal povedať, či v obálke, ktorú dal Mamojkovi, boli aj peniaze. Tvrdí, že ho Kočner považoval za svojho priateľa.

Vo veci ústavnej sťažnosti mal Tótha kontaktovať aj Kočnerov advokát Marek Para. Skratka RF z motákov od Kočnera znamená podľa Tótha meno Roberta Fica. Toho mal Tóth cez Bödöra osloviť, aby sudcu Ústavného súdu Mamojku požiadal vo veci podania obžalovaného Kočnera o prijatie potrebných krokov, ktoré by viedli k jeho prepusteniu.

Na snímke obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para. FOTO TASR - Michal Svítok

Mojmír Mamojka v minulosti priznal, že sa s Kočner pozná asi dvadsať rokov, Tóthove slová o tom, žeby mal Kočnerovi vybavovať prepustenie však popiera. Senát, v ktorom sa nachádza Mamojka Kočnerovu sťažnosť zamietol.

"Nikto za mnou nebol a nikto ma neovplyvňoval," povedal pre TASR Mamojka.

"Ja som sa s ním (Tóthom pozn. red.) nikdy nestretol. Je to nezmysel a odpoveďou na to všetko je fakt, ako to skončilo na Ústavnom súde SR," skonštatoval ústavný sudca. Voči Tóthovym tvrdeniam sa však nemieni brániť.

Na súde Tóth tiež popísal svoj vzťah s obžalovanou Zsuzsovou. Tá si s ním mala podľa jeho slov písať po Kočnerovom zadržaní. Podotkol však, že nevedel, o koho ide, a pochopil to, až keď ju zadržali. V deň, keď v septembri 2018 zadržali trojicu Andruskó, Marček a Szabó, sa začala podľa Tóthových slov nepriamo zaujímať, či nezačal Marian Kočner spolupracovať s políciou.

Peter Tóth to uviedol vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, kde sa pojednáva vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tóth bol v procese najprv utajeným svedkom. Neskôr sa však odtajnil a svedčil proti Kočnerovi aj v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Lipšic pokladá Tóthovu výpoveď za dôveryhodnú

Výpoved exsiskára Petra Tótha považuje právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic za dôveryhodnú.

Ako poukázal, v relevantných častiach ju potvrdzuje komunikácia zo šifrovanej aplikácie Threema, ako aj zaznamenané rozhovory s Marianom Kočnerom vo väzbe. "To, čo on spomínal v závere spontánnej časti výpovede, je verifikované objektívnymi dôkazmi nachádzajúcimi sa v spisovom materiáli," skonštatoval.

Tóth bol podľa jeho slov niekoľko rokov pravdepodobne Kočnerov najbližší spolupracovník. "Nemal tiež motív ho inkriminovať, a zrejme je pravdou, že sa rozhodol spolupracovať s políciou, vydať im veci, ktoré mal v úschove od rodiny Mariana Kočnera, až v okamihu, keď prišiel k záveru, že stojí za objednávkou Jána Kuciaka," povedal Lipšic.

Pripustil, že chcel chrániť aj sám seba. "Aj tento motív tam bol, ale nemal žiadny spor, práve naopak," zdôraznil.

Na snímke svedkovia vpravo Miroslav Kriak a vľavo Štefan Mlynarčík, ktorí vykonávali sledovanie novinárov vrátane Jána Kuciaka.  FOTO TASR - Michal Svítok 

Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí vykonávali sledovanie novinárov vrátane Jána Kuciaka, by mali vypovedať popoludní. Predsedníčka senátu však oznámila, že ich výsluch vzhľadom na pokročilú hodinu odkladá na 22. januára. Vypočuje len Jozefa Dučáka, ktorý je obvinený aj v kauze Technopol Servis. 

Tóth označil Dučáka za človeka, ktorý mal zháňať biely Mercedes. Ten našli u Aleny Zsuzsovej počas razie v Komárne. Dučák podľa vlastných slov zháňal auto pre Kočnera, ktorý ho mal chcieť na natáčanie svojej relácie Na pranieri.

Tóth v stredu tvrdil, že mu Dučák povedal, že ho Kočner žiadal o to, aby auto zabezpečil ako úplatok pre prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Dučák to však odmietol a poprel tak Tóthovu výpoveď.

Auto malo byť podľa Tótha v skutočnosti pre Alenu Zsuzsovú ako darček pre jeho krstnú dcéru. Vyplývať to má aj z tzv. motákov, ktoré mu mal Marian K. posielať z väzby.

Právnik poškodenej Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica považuje výpoveď Jozefa D. za zmätočnú a nelogickú. Myslí si, že mercedes mohol byť odmenou za organizovanie trestnej činnosti pre inú osobu.

Na snímke svedok Jozef Dučák. FOTO TASR - Michal Svítok

Dučáka obvineného v kauze Technopol zastupuje Michal Mandzák, ktorý je tiež Kočnerovým advokátom v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Dučák o Technopole odmietol hovoriť viac, vzhľadom na to, že je to kauza v štádiu vyšetrovania. Kauzu Technopol odhalil práve Ján Kuciak.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzová, Tomáš Szabó a Miroslav Marčerk. Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo