Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. január 2020

Kiskov supermarket bez kultúrnoetickej prekáračky

Alebo populizmus v rozumných medziach pre stredového voliča.
Kiskov supermarket bez kultúrnoetickej prekáračky

Príchod na tlačovú konferenciu po skončení ustanovujúceho snemu strany „Za ľudí“ v Košiciach 28. septembra 2019. FOTO TASR – Milan Kapusta

Šesť týždňov pred voľbami zverejnila volebný program aj strana Za ľudí. V kampani si doteraz vystačila s prezentáciou kandidátov, z ktorých viacerí sú známi z pôsobenia vo verejnom živote (Šeliga, Žitňanská, Remišová). A Andrej Kiska, na rozdiel od niektorých iných predsedov, nemal problém prezentovať popri sebe aj iné silné postavy strany.

Z technického pohľadu sa program Za ľudí snaží byť niečo medzi deklaráciou a populizmom v medziach zdravého rozumu. Viac zapísaných riadkov v programe tvorí pomenovanie princípov, ku ktorým sa strana hlási, než navrhovanie konkrétnych riešení.

Pre voliča to nemusí byť na škodu. Ten vie, že ani tisícky opatrení v programe nedávajú záruku, že sa z nich presadí čo i len dvadsiatka.

No ak strana komunikuje, k akým princípom sa v jednotlivých rezortoch či témach hlási, volič má nejakú predstavu o tom, čo od nej môže očakávať v témach, ktoré sa počas volebného obdobia otvoria.

Kvalita programu kiskovcov je na úrovni nadpriemeru, pokiaľ ide o jeho prepracovanosť. Hoci napríklad na Sulíkov elaborát, plný grafov a dát, sa nechytá. V porovnaní s KDH je kompetenčne vyváženejší. Čo do prepracovanosti je porovnateľný s programom progresívcov.

Catch-all party

Bývalý prezident nezaložil svoju stranu na imidži odbornosti či chirurgicky presných kreatívnych riešeniach. On a jeho spolustraníci sa marketingovo snažia, aby zo strany išiel dojem serióznosti, ľudskosti a sedliackeho rozumu. Akoby voličom hovoril, že keď v politike budú „normálni“ ľudia, potom aj tie odborné riešenia nejako prídu – že potom sa v správe štátu tak akosi automaticky urobí miesto aj pre odborníkov.

V prípade Za ľudí to znamená, že strana sa úplne vyhýba kultúrnoetickému frontu, ale napríklad aj pravo-ľavému bojisku či generačnému nadbiehaniu. Zdieľať

Alebo, inými slovami: strana Za ľudí chce vedome pôsobiť ako to, čo sa v angličtine označuje slovným spojením „big tent“ (veľký stan), prípadne „catch-all party“ (strana, ktorá chce lapiť všetkých). V slovenčine niekedy používame slovné spojenie „politický supermarket“.

Ide o typ strany, ktorá sa vedome snaží nebyť ideologicky vyhranená a neviazať sa výhradne ani na žiadnu konkrétnu spoločenskú vrstvu, konfesiu či etnickú skupinu. V prípade Za ľudí to znamená, že strana sa úplne vyhýba kultúrnoetickému frontu, ale napríklad aj pravo-ľavému bojisku či generačnému nadbiehaniu.

Program i komunikácia strany majú za cieľ získať voličské hlasy, nech prídu odkiaľkoľvek. Minimalizované sú témy, ktoré by voličov mohli, naopak, odpudiť.

To nie je nevyhnutne výčitka. „Catch-all“ strana sa dá robiť primitívne a populisticky, ale aj sofistikovane a na úrovni. Veľké strany na Západe, vrátane napríklad CDU v Nemecku, sa snažia byť takýmito „širokými stanmi“, so všetkými z toho vyplývajúcimi pozitívami i negatívami. Výhodou je, že získavanie voličov na najmenšom spoločnom menovateli je sľubný výťah k moci. Zjavnou nevýhodou je, že priority menších vyhranených skupín, ako sú napríklad tradiční kresťania, sa takéto strany ani len nesnažia zastupovať.

Snahu loviť v čo najširších vodách vidieť už od prvých strán programu Za ľudí. Deklaruje napríklad, že sa hlási k trojakému historickému odkazu v podobe 17. novembra 1989, Slovenského národného povstania a 1. ČSR. Na týchto historických odkazoch sa nájde pomerne široký spoločenský konsenzus.

Na snímke vpravo predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas tlačovej konferencie, kde strana predstavila svoj volebný program – Mapu dobrých riešení. V Bratislave 9. januára 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian
 

Za postreh tu stojí, že strana Za ľudí sa popri M. R. Štefánikovi v programe výslovne prihlásila aj k prvému československému prezidentovi T. G. Masarykovi. To je na Slovensku celkom odvaha a trochu to narúša ten obraz „catch-all“ strany, ktorá sa chce páčiť všetkým.

Ukážky z programu

Poďme konkrétnejšie. Program je vyplnený prihlásením sa k veľkým, ale všeobecnejším a ťažšie uchopiteľným princípom, ktoré sú skombinované s konkrétnymi, ale menšími zmenami. A tak sa vlastne dá len s máločím nesúhlasiť.

Pár vecí na ilustráciu: K oblastiam, ktorým kiskovci venovali viac pozornosti, patrí zdravotníctvo. Už dávnejšie bolo medializované, že zdravotnícky tím Za ľudí je pomerne veľký a pôsobilo v ňom viacero osôb, previazaných s aktivitami Penty v tomto rezorte.

Strana sa preto v programe výslovne od Penty dištancovala. Navrhuje zauditovanie aktivít tejto finančnej skupiny v zdravotníctve s dôvetkom, že strana je presvedčená, že súčasný stav nie je v poriadku. „V extrémnom prípade budeme presadzovať aj nútený odpredaj časti podnikania Penty v zdravotníctve,“ píše sa v programe.

Za ocenenie stojí nasvietenie problému všeobecných lekárov, respektíve vytvorenie kategórie lekárov prvého kontaktu a posilnenie ich kompetencií tak, aby odbremenili špecialistov. Zdieľať

V zdravotníctve kiskovci hovoria o tom, že budú riešiť všetky tie problémy, ktoré sú v tomto rezorte dlhodobo prítomné a všeobecne známe. Napríklad zabezpečiť lepší počet kvalitných lekárov a sestier, zabezpečiť dostatok lôžok pre chronicky chorých či zlepšiť manažment pacientov.

Za ocenenie ale stojí nasvietenie problému všeobecných lekárov, respektíve vytvorenie kategórie lekárov prvého kontaktu a posilnenie ich kompetencií tak, aby odbremenili špecialistov.

Všeobecní lekári v našej kultúre zdravotníctva totiž pri mnohých ťažkostiach či diagnózach, ktoré by mohli odliečiť sami, fungujú ako „preposielači“ k špecialistom. To zvyšuje nápor na kapacity v zdravotníctve. Z top dôležitých vecí, ktoré treba v zdravotníctve riešiť, ide o najpodceňovanejšiu tému. Podobne za zmienku stojí podpora pre lekárske fakulty, aby mohli navýšiť svoje kapacity.

Inzercia

Zisk zdravotných poisťovní je podľa strany v poriadku, pokiaľ budú mať poisťovne pokryté nároky pacientov. Základný nárok však zatiaľ zostáva nezadefinovaný.

Niektoré návrhy však pôsobia zmätočne. Napríklad podpora pre relatívne masovú výstavbu nemocníc (desať za desať rokov), pričom trend je skôr opačný – upratovanie v nemocničnom sektore, postupujúca špecializácia nemocníc a združovanie kapacít.

V školstve opatrnejšie

Program pre školstvo (predovšetkým základné a stredné) pôsobí skôr vágne. „Všetky zmeny budeme konzultovať s tými, pre ktorých ich robíme. Významnejšie zmeny najprv otestujeme, odstránime nedostatky a plošne zavedieme až vtedy, ak sa ukážu ako prospešné.“

Podobné vety skôr naznačujú, že strana bude opatrná pri realizovaní zmien v tomto type škôl. Bežným školám však sľubuje viac flexibility pri vlastnej obsahovej politike a menej zväzovania.

Medzi konkrétnejšími riešeniami sa spomína zabezpečenie škôlky pre deti od dvoch rokov pre rodičov, ktorí budú mať záujem. Podrobnejšie sa tiež venuje vzdelávaniu detí zo znevýhodnených oblastí, kde navrhuje posilniť kapacity na ich vzdelávanie a diagnostiku vo veku troch až štyroch rokov s následkom „prípadnej intervencie“. Priamo pri osadách by mali fungovať niečo ako kontajnerové škôlky.

Ak by sme mali stranu pripodobniť niečomu, čo sme tu historicky mali, potom by zrejme najbližšie mala k SDKÚ. Strana nevyhranenej strednej vrstvy, ktorú od politiky očakáva dobrý manažment krajiny, nie filozofické postoje.

Zodpovednosť strany Za ľudí sa ukazuje napríklad v téme dôchodkov, kde sa viac rieši udržateľnosť systému ako ich zvyšovanie. Do justície chcú kiskovci zaviesť niekoľko prvkov, ktoré sprehľadnia voľby prokurátorov či čakateľov, napríklad ich verejné vypočutie. Plánujú tiež zmenu voľby ústavných sudcov, aby sa neodohral scenár ako v poslednej voľbe, kde sa naraz volil veľký počet kandidátov. V zahraničnej politike kiskovci deklarujú jednoznačnú orientáciu na EÚ a NATO, a držanie línie sankcií voči Rusku.

Strana nevyhranenej strednej vrstvy, ktorú od politiky očakáva dobrý manažment krajiny, nie filozofické postoje. Zdieľať

Andrej Kiska sa už vyslovil, že jeho strana bude mať záujem o ministra vnútra. Táto kapitola programu pod vedením Veroniky Remišovej príliš neprekvapila. Ciele strany sa väčšinou sústreďujú na sfunkčnenie a odpolitizovanie mechanizmov, ktoré už existujú. Za zmienku stojí snaha zmeniť výber a odvolávanie prezidenta Policajného zboru tak, aby na neho nemali dosah politici. To je však dvojsečná zbraň. Zlého policajného prezidenta by mohol vygenerovať aj „nepolitický“ spôsob výberu.

Na migráciu skôr tvrdšie

Robert Fico v utorok na svojom facebooku zverejnil video, ktoré podsúva, že Andrej Kiska má plán „navoziť na Slovensko imigrantov“. (S tým, že Smer tomu, samozrejme, zabráni.)

No pri čítaní programu strany Za ľudí sme v ňom nenašli nič, čo by naznačovalo ústretovosť napríklad voči európskym kvótam na prerozdeľovanie migrantov. Naopak, postoj kiskovcov k migrácii skôr evokuje tvrdý postoj rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza.

V tejto téme požadujú kiskovci vo svojom programe technologické i personálne posilnenie schengenskej hranice; adresnú pomoc Turecku, Egyptu a Líbyi tak, aby migranti zostávali na ich území a nemuseli sa vydávať na nebezpečnú plavbu po Stredozemnom mori; prísnejší boj proti pašerákom ľudí a zrýchlené repatriácie nelegálnych migrantov.

Takisto je súčasťou programu Za ľudí dôrazná výzva, aby si všetky krajiny Schengenu dôsledne plnili svoje povinnosti pri ochrane vonkajších európskych hraníc (zjavná narážka na Grécko). Ide teda o presný opak toho, čo o kiskovcoch tvrdí predvolebné video Smeru.

Bez kultúrnej vojny

V rómskej téme sa od strany Za ľudí veľa očakávalo, keďže medzi jej kľúčové tváre patrí aj úspešný starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Je garantom regionálneho programu strany.

Doteraz sa v súvislosti s regionálnou politikou Za ľudí hovorilo najmä o nahradení súčasného jedného volebného obvodu štyrmi, čo by malo zvýšiť zastúpenie ľudí z regiónov v Národnej rade. No pointa regionálnej časti programu kiskovcov je iná.

Je ňou práve replikovať celoslovensky tie opatrenia, ktoré sa osvedčili v Spišskom Hrhove, ale tiež v iných lokalitách v práci s Rómami. Za všetky spomeňme posilnenie obecných sociálnych podnikov, v ktorých môžu ľudia bez pracovných návykov a skúseností nejaké nadobudnúť a potom sa posunúť na štandardný trh práce.

Aj to je jeden spôsob ako vykryť potrebu priemyslu a služieb po pracovnej sile z domácich zdrojov. Strana Za ľudí vidí integráciu Rómov na trh práce ako ekonomickú príležitosť pre Slovensko. A Spišský Hrhov Vladimíra Ledeckého je priekopníkom toho, ako sa to dá.

„Catch-all party“ sa týmto snaží navodiť dojem, že strana a jej poslanci nebudú aktívni v debate o návrhoch konzervatívcov či progresívcov. Zároveň to ale znamená, že ani nedáva odpoveď na otázku, ako sa kiskovci budú správať. Zdieľať

Čo sa týka kultúrnoetických tém, pre stranu Za ľudí akoby neexistovali. Interrupcie, registrované partnerstvá (či, naopak, výlučnosť manželstva muža a ženy), prípadne postavenie cirkví sa v programe neriešia.

„Catch-all party“ sa týmto snaží navodiť dojem, že strana a jej poslanci nebudú aktívni v debate o návrhoch konzervatívcov či progresívcov. Zároveň to ale znamená, že ani nedáva odpoveď na otázku, ako sa kiskovci budú správať, keď sa táto debata nastolí a strana Za ľudí sa k nej chtiac či nechtiac bude musieť nejako postaviť.

V tomto smere si jej voliči nemôžu byť istí, že nekupujú mačku vo vreci.

Odporúčame