Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2020, 10:19

Vrah masérky Alexander Bereczki dostal 23 rokov

Vrah masérky Alexander Bereczki dostal 23 rokov

Alexander Bereczki prichádza na verejné zasadnutie na krajskom súde v Bratislave. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Odsúdený v roku 2018 pod vplyvom alkoholu v stave opitosti a počas intímneho styku škrtil masérku Renátu S. a napokon ju aj udusil.

Alexandra Bereczkiho odsúdil v utorok trojčlenný odvolací senát Krajského súdu (KS) v Bratislave za  vraždu 44-ročnej masérky Renáty S. z roku 2018 na 23 rokov odňatia slobody.

Krajský súd na svojom verejnom zasadnutú zamietol dovolanie prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave a aj odvolanie obžalovaného voči minuloročnému júnovému rozsudku Okresného súdu Bratislava II. Verdikt je právoplatný.

Rozhodnutie prvostupňového súdu senát KS pokladá za správny, ako aj vyhodnotenie dôkazov. Požiadavke prokurátora KP Michala Šúreka udeliť obžalovanému doživotný trest trojčlenný senát KS teda nevyhovel.

Senát poukazoval mimo iného aj na to, že znalci vypovedali, že obžalovaný Bereczki nie je drogovo závislý a je možnosť jeho resocializácie. V čase činu bol v stave opitosti, rovnako ako aj jeho obeť.

Rovnako za neadekvátnu považoval KS požiadavku obhajcu znížiť obžalovanému trest. Bereczki zavraždil 44-ročnú masérku Renátu S. v byte na Kladnianskej ulici v Bratislave vo februári 2018.

Bereczkiho, ktorý bol v minulosti právoplatne odsúdený za krádež a lúpež, na utorkové zasadnutie eskortovali príslušníci Zboru väzenskej justičnej stráže (ZVJS). Nedávno namietal zaujatosť senátu KS. Jeho námietku však zamietol Najvyšší súd SR (NS SR).

Inzercia

Bereczkiho odsúdil OS BA II 7. júna 2019 na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 23 rokov so zaradením do ústavu do výkonu trestu odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu prvostupňový súd uložil ochranný dohľad v trvaní troch rokov a ochranné protialkoholické a protitoxikomanické liečenie ústavnou formou.

Voči verdiktu sa odvolal obžalovaný aj prokurátor KP, čo sa týka výšky trestu. Prokurátor KP v záujme ochrany spoločnosti navrhoval doživotný trest odňatia slobody. Doteraz bol Bereczki až 11-krát súdne trestaný.

Bereczki na OS BA II v júni priznal svoju vinu a oľutoval čin. Urobil aj vyhlásenie o vine a treste. Napokon sa ho snažil po vynesení rozsudku zobrať späť, čo však nebolo možné, keďže sa stal právoplatným.

Obžalovaný, podľa obžaloby 2. februára 2018, pod vplyvom alkoholu v stave opitosti a počas intímneho styku škrtil masérku Renátu S. a napokon ju aj udusil. Z bytu obete podľa vtedajšieho vyšetrovania zobral dva telefóny. Tie mali prispieť k vypátraniu páchateľa.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil zámer zachovať civilné lety na letisku Sliač aj po plánovanej rekonštrukcii. Modernizácia leteckej základne sa má uskutočniť v rokoch 2021 až 2023, s cieľom prispôsobiť letisko príchodu stíhačiek F-16. (TASR)