Danko vyčítal Trubanovi ESET, ten ho zase nazval postrachom pre našich vojakov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Danko vyčítal Trubanovi ESET, ten ho zase nazval postrachom pre našich vojakov

Foto: TASR/Dano Veselský

Podľa Danka je Progresívne Slovensko financované oligarchami, čo chcú Slovensko odovzdať USA. Truban vyhlásil, že najviac sa slovenskí vojaci boja toho, keď sa o nich bojí pán Danko.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko predloží na parlamentnej schôdzi tri rôzne varianty uznesenia v reakcii na zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkými silami.

Predseda koalície PS-Spolu Michal Truban označil jeho konanie po atentáte za hysterické, útok Američanov však odsudzuje. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. 

„Prvé uznesenie je to najtvrdšie, ktoré odsúdi iniciatívu USA, ktoré si robia vo svete, čo chcú,“ uviedol Danko. Druhé uznesenie bude po konzultácii s vládou SR obsahovať aj skutočne definitívne stiahnutie slovenských vojakov. „Tretia forma môže byť deklaratórnym apelom k predsedovi vlády a k európskemu spoločenstvu NATO, aby sa konečne Únia prebrala a začala hovoriť o spolupráci európskych armád,“ ozrejmil predseda parlamentu. 

V reakcii na zabitie iránskeho genérala uviedol Truban, že to považuje za porušenie medzinárodného práva, v čom sa s Dankom zhoduje. Avšak kritizoval šéfa parlamentu za jeho reakciu. „Najviac sa slovenskí vojaci boja toho, keď sa o nich bojí pán Danko,“ myslí si Truban. Ten kritizoval status predsedu NR SR na sociálnej sieti o potrebe vládneho špeciálu. Danko sa bránil, že len reagoval na vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý prvý spomínal vládny špeciál, čím mal vyzradiť tajnú informáciu. „V sobotu ráno už bolo zrejmé, že žiaden špeciál nebude môcť ísť. Posudzujte moje slová v čase, mieste a priestore,“ doplnil.

V otázke financovania strán Danko kritizoval Progresívne Slovensko za to, že ich financuje Anton Zajac, ktorý má podľa neho financovať aj Denník N, ktorý považuje predseda parlamentu za stranícky plátok. „Ste financovaní takými oligarchami, ktorí chcú Slovensko odovzdať do Spojených štátov,“ obvinil Trubana. 

Ten to odmieta s tým, že koalícia PS-Spolu odkrýva svoje financovanie nad rámec zákona, za čo ich mala oceniť aj nezisková organizácia Transparency International Slovensko. 

O programe do volieb 2020 uviedol Truban, že sa s potenciálnymi koaličnými partnermi zhodli na prioritných témach v podobe zdravotníctva, školstva a spravodlivosti. Truban vyzdvihol neprejdenie stratifikácie zdravotníctva ako príklad toho, že by predsedovia parlamentných strán mali byť aj členmi vlády. 

„Je to veľmi naivné si myslieť, že sa ako predseda politickej strany stanete ministrom,“ reagoval Danko. Ten uviedol, že on za svoje ministerstvá financie zohnal, čo ilustroval na príklade zvyšovania platov učiteľov. Ku kritike v rezorte školstva o nevyužívaní eurofondov uviedol, že sa snažili, avšak ministerstvo prebrali za pochodu. Ako chybu označil to, že nevyhodili niektorých ľudí v rezorte. 

Premiér zvoláva pre štrajk autodopravcov stretnutie s ministrami

Premiér Peter Pellegrini zvoláva pre štrajk autodopravcov na pondelok stretnutie ministrov dopravy, vnútra, financií a hospodárstva. Stretne sa tiež s policajným prezidentom. Vyzýva štrajkujúcich, aby opustili cesty a vrátili sa k rokovaciemu stolu. Ohrozujú podľa neho bezpečnosť cestnej premávky, dodávky veľkých firiem a berú si občanov za rukojemníkov. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Štrajk necelých 50 dní pred voľbami považuje za „divný“ a „podozrivý“. Cestná daň sa podľa neho nemenila za posledné tri roky. Otázku mýta podľa neho musí vyriešiť minister dopravy, nie dopravcovia. „Nemôžu dnes očakávať, že vláda za päť dní vyrieši niečo, čo funguje niekoľko rokov,“ hovorí.

Slovenskí vojaci pôsobiaci na misii v Iraku sú podľa premiéra v poriadku. „V prípade, že táto misia stratí svoj účel a opodstatnenie, slovenskí vojaci sa vrátia v bezpečí domov,“ pripustil jeden z možných scenárov. Zdôraznil však, že rozhodnutia treba prijímať zodpovedne. Pravidelne podľa svojich slov komunikuje o postupe aj s partnermi z V4.

K zabitiu iránskeho generála Kásema Solejmáního uviedol, že zrejme došlo k porušeniu medzinárodného práva. SR zaujme oficiálne stanovisko na zasadnutí vlády a parlamentu.

Premiér upozornil tiež na riziko migračnej krízy. Túto otázku chce riešiť aj na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Slovensko je podľa neho pripravené pomôcť susedným krajinám materiálne i personálne.

Z povolebnej spolupráce ako líder strany Smer-SD vylúčil iba ĽSNS Mariana Kotlebu.

Hlina nevylúčil, že by bol ministrom

Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár asi nepodporí uznesenie ku konfliktu Iránu a USA, ktoré pripravuje vládna SNS na najbližšiu parlamentnú schôdzu. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Počká si však na konkrétny text a zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního považuje za vraždu a terorizmus.

Tiež si myslí, že po voľbách by mal Robert Fico asi odísť z politiky. Predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina v diskusii nevylúčil, že by bol po voľbách ministrom.

Bugárova podpora spomínaného uznesenia bude závisieť od konkrétneho textu. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko v nedeľu povedal, že SNS predloží viaceré verzie uznesenia vrátane možnosti úplného stiahnutia slovenských vojakov z Iraku, ale aj prerokovania ďalšieho postupu s partnermi v Severoatlantickej aliancii (NATO). S verziou týkajúcou sa koordinácie s NATO by Bugár súhlasil. Hlina neodpovedal, ako zahlasujú o uznesení poslanci, ktorí sa hlásia ku KDH.

K ďalšej parlamentnej schôdzi Bugár uviedol, že podporí rokovanie o tých opozičných návrhoch, ktoré ešte neboli prerokované. Doplnil, že pokiaľ bude opozícia trvať na rokovaní aj o návrhoch, ktoré parlament už niekoľkokrát prediskutoval, môže dôjsť k opätovnému vyradeniu všetkých bodov z programu schôdze. 

O poslednom predvolebnom prieskume agentúry AKO si Bugár myslí, že sa strana zastabilizovala a pomaly rastie. Hlina si o prieskumoch myslí, že dokazujú dopyt po kresťanskej strane.

V budúcej vláde by bol podľa Bugára obrovský problém s predsedom opozičného OĽaNO Igorom Matovičom. So Smerom opätovne do vlády ísť nechce. Hlina nevylučuje, že by sa po voľbách stal ministrom, a nevie povedať, či by si za koaličného partnera vybral radšej Matoviča alebo predsedu opozičného Sme rodina Borisa Kollára.

Štrajk autodopravcov Alojz Hlina podporuje a dodáva, že by mala vláda aspoň odvolať Ľubomíra Vážneho z postu riaditeľa Sociálnej poisťovne. Bugár tvrdí, že to nič nevyrieši.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo