Igor Matovič by mal prekonať pocit osobnej pomsty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Igor Matovič by mal prekonať pocit osobnej pomsty

Rozhovor s Veronikou Remišovou, podpredsedníčkou strany Za ľudí, aj o tom, či sa cíti ako budúca ministerka vnútra.

Andrej Kiska sa o nej predvčerom zmienil ako o kandidátke na ministerku vnútra, v rozhovore hovorí, ako chce strana zreformovať prokuratúru a políciu a prečo si Milan Lučanský nemôže byť istý svojou pozíciou policajného prezidenta. 

Veronika Remišová tiež pre Postoj hovorí, že ak opozícia vo voľbách zvíťazí, Kiskova strana bude presadzovať do koaličnej zmluvy záväzok, aby liberáli či konzervatívci neotvárali citlivé kultúrno-etické témy ani v rámci poslaneckých návrhov.

V utorok ste sa ako zástupcovia piatich opozičných strán stretli na spoločnom obede, po ktorom líder PS Michal Truban akoby len mimochodom poznamenal, že ste o téme konfliktu USA s Iránom vôbec nehovorili, lebo sa tu všetci zhodnete. On to povedal ako pozitívum, čo je zvláštne v situácii, keď celý svet nerieši nič iné a u nás chystajú Robert Fico a Andrej Danko k tejto téme mimoriadne uznesenie Národnej rady. Naozaj ste o tom nestratili ani slovko?

Bol to naozaj dlhý obed, prebrali sme veľmi veľa tém, preto si nespomínam na každý detail. Za stranu Za ľudí však môžem povedať, že sme sa k situácii v Iráne vyjadrili okamžite prostredníctvom nášho experta na zahraničnú politiku a diplomata Tomáša Valáška. Sledujeme aj vyjadrenia iných strán a to, čo je dôležité, že ani jedna z tých, ktoré na naše stretnutie prišli, nezneužívajú zahraničnú politiku na vlastnú kampaň či prázdny marketing ako Andrej Danko.

Nepýtame sa na expertné stanoviská ani na Andreja Danka, ale na niečo iné: Nie je obrazom akejsi provinčnosti, že sa lídri opozičných strán pár dní po takejto udalosti stretnú na dlhom spoločnom obede a ani sa o tom medzi sebou nezmienia?  

Stranu Za ľudí ťažko môžete obviňovať z provinčnosti. Máme členov, ktorí pôsobili v zahraničí v diplomatických misiách, vrátili sa, situácii rozumejú a vyjadrili sa k nej. Určite sa o tom ako strany rozprávame a som rada, že máme v tejto téme jednotný postoj, na rozdiel od vládnej koalície.

Vaša strana povedala, že je proti eskalácii napätia, súčasne ste podporili líniu premiéra Pellegriniho, ktorá je v súlade s postupom európskych štátov patriacich do NATO. Ak by sa však Slovensko malo samostatne rozhodnúť, či bude naďalej pôsobiť v Iraku za takýchto okolností, aký bude váš postoj?

Sme súčasťou NATO, a preto nemôžeme v takej situácii rozhodovať sami, je potrebné konať po dohode s partnermi. Pôsobenie našich vojakov, ktorí boli v Iraku ako inštruktori a odovzdávali svoje skúsenosti, bola dobrá a užitočná vec. Bolo by dobré, keby v tejto misii mohli pokračovať, no keď sa s partnermi dohodnú, že je to príliš nebezpečné, je zbytočné vystavovať ich riziku.

Ak sa Američania dopúšťajú akcií, ktoré nekonzultujú s irackou vládou ani so spojencami a zhoršujú nimi konflikt na Blízkom východe, majú ešte Európa a Slovensko považovať túto vojnu za svoju?

Stabilita a bezpečnosť v tejto oblasti je dôležitá aj pre bezpečnosť Európy. Američania robia chyby a mali by sme im to dať asertívne najavo. Videli sme to v prípade jadrovej dohody, keď USA od nej odstúpili a penalizujú všetkých, ktorí obchodujú s Iránom. Poškodzuje to Európu vrátane nás.

Američania robia chyby a mali by sme im to dať asertívne najavo. Videli sme to v prípade jadrovej dohody, keď USA od nej odstúpili a penalizujú všetkých, ktorí obchodujú s Iránom. Zdieľať

Naším záujmom musí byť, aby napätie neeskalovalo a aby sme riešili problémy, pokiaľ sa dá, diplomatickou cestou.

Andrej Kiska vás na spomínanej tlačovke predstavil ako budúcu ministerku vnútra. Doposiaľ sme boli zvyknutí, že túto pozíciu zastávali ľudia, ktorí sa predtým v opozícii profilovali v témach tohto rezortu, platilo to o Vladimírovi Palkovi, Danielovi Lipšicovi, ale aj o takom Robertovi Kaliňákovi. V parlamente pôsobíte v školskom výbore, od začiatku sa profilujete ako bojovníčka proti korupcii, ako sa cítite v role kandidátky na ministerku vnútra?

Musím vás opraviť, pretože Andrej Kiska vždy hovorí, že sa týmito témami zaoberám. Navyše, v strane máme zásadu, že nekrájame medveďa, kým chodí po lese.

Andrej Kiska však tohto medveďa v utorok trochu nakrojil, označil vás za najkompetentnejšieho človeka z pohľadu kandidátov na ministra vnútra. Ako teda jeho slovám rozumiete?

Boju proti korupcii som sa venovala už pred vstupom do politiky, mimochodom, jedna z mojich prvých káuz bol mýtny tender, kde Najvyšší kontrolný úrad prišiel teraz k zisteniam, o ktorých som hovorila v roku 2014.

Spravodlivé a férové Slovensko je vnútornou motiváciou môjho pôsobenia v politike. V strane Za ľudí v prvom rade chceme s ľuďmi hovoriť o výsledkoch, ktoré chceme dosiahnuť, nie o pozíciách.

Pozrime sa teda na tému vnútra. V programe, ktorý ste dnes predstavili, navrhujete systémové zmeny pri voľbe prokurátorov aj vo fungovaní polície. Čo sú vaše kľúčové návrhy?

V nastávajúcom volebnom období nás čakajú dve mimoriadne dôležité voľby – voľba generálneho a špeciálneho prokurátora. Spravíme všetko preto, aby tieto funkcie vykonávali čestní, charakterní profesionáli, ktorí majú podporu v odbornej verejnosti aj naprieč politickým spektrom.

Viete si predstaviť, že by ste zvážili podporu pre generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára?

Nie. Spomeniem len jedno z jeho najväčších zlyhaní. Súčasný generálny prokurátor sa dlhodobo nevedel vysporiadať s Dobroslavom Trnkom, hoci Trnka čelil disciplinárnemu stíhaniu, ktoré sa pre administratívne prieťahy v tom čase nedotiahlo do konca. Doteraz prípad Trnku nie je uzavretý, mal by byť stíhaný väzobne, keďže môže ovplyvňovať a mariť vyšetrovanie.

Voľba generálneho prokurátora je o to dôležitejšia, že generálny prokurátor navrhuje aj špeciálneho prokurátora. Keď teda nebudeme mať dobrého generálneho prokurátora, je pravdepodobné, že nebudeme spokojní ani so špeciálnym. Pre potlačenie korupcie je to mimoriadne dôležité a nesmieme si dovoliť mať na tomto poste naďalej človeka, ktorého bilancia je nula obžalôb. Voľba generálneho a špeciálneho prokurátora však nie je jediný problém, problémom súčasnej prokuratúry je tiež uzavretosť.

V akom zmysle?

Je tu uzavretý systém s množstvom rodinných väzieb. Podarilo sa dosiahnuť zverejňovanie menného zoznamu prokurátorov, keď si ho prejdete, vidíte napríklad množstvo identických priezvisk. Samozrejme, nemôžeme brániť príbuzným súčasných prokurátorov, ak sa chcú venovať tomuto povolaniu, ale bolo by naivné sa domnievať, že v súčasnom systéme sa na prokuratúru skutočne dostanú tí najlepší, charakterovo a odborne najzdatnejší jednotlivci.

Voľba generálneho prokurátora je o to dôležitejšia, že generálny prokurátor navrhuje aj špeciálneho prokurátora. Keď teda nebudeme mať dobrého generálneho prokurátora, je pravdepodobné, že nebudeme spokojní ani so špeciálnym. Zdieľať

Je potrebné sa zamyslieť aj nad zložením výberových komisií, tie sa aktuálne skladajú len z prokurátorov. Veľkým problémom takisto je, že generálny prokurátor môže zastaviť akékoľvek vyšetrovanie, čo umožňuje zastaviť politicky citlivé kauzy.

Na druhej strane, ak nižšie zložky zlyhávajú, môže generálny prokurátor otvoriť prípad, ktorý zastavili.

To je pravda, ale túto možnosť by sme ponechali.

Chcete zmeniť aj systém voľby generálneho prokurátora, v čom by mal byť iný než ten dnešný?

Je čas diskutovať o verejnej voľbe v parlamente, o verejnom vypočutí kandidátov a o rozšírení možnosti nominácie kandidátov od profesijných združení a odbornej verejnosti.

Už z minulosti vieme, že dôležitejší než zmena systému voľby bude konkrétny človek, ktorý zasadne po Čižnárovi na tomto poste. Máte v strane predstavu o tom, kto by bol dobrý generálny prokurátor?

O menách momentálne nebudem hovoriť.

Existujú však nejaké, o ktorých sa bavíte?

Máme predstavu, aké kvalifikačné predpoklady by mal mať dobrý kandidát, a neformálne spomíname aj niektoré mená. Myslím, že na Slovensku sú adepti, ktorí by túto pozíciu vedeli zastávať.

Sú medzi nimi aj ľudia z radov súčasnej generálnej prokuratúry?

Je predčasné o tom hovoriť, ale nepochybne aj na generálnej i na špeciálnej prokuratúre sú skúsení a čestní prokurátori.

Poďme k polícii. Bývalá vládna koalícia prijala nový model voľby policajného prezidenta, podľa ktorého bol zvolený Milan Lučanský. Ešte vyše štyroch rokov by tak mal byť šéfom polície alebo s tým plánujete niečo urobiť?

Nevylučujeme zmeny, podstatou však je, aby policajný prezident a všetci, ktorí majú dohliadať na spravodlivosť, dosahovali výsledky v boji proti kriminalite, mafii, korupcii. Ak to tak nebude, pripúšťame zmenu. Poviem to vo všeobecnosti, nemôže byť vo funkcii policajný prezident, ktorý blokuje vymožiteľnosť práva, dobrú prácu polície a nedosahuje výsledky. Občania si platia políciu, aby prinášala výsledky.

To znamená, že by ste za istých okolností zmenili zákon, na základe ktorého sa vyberá policajný prezident a takisto zvažovali spôsob, akým odvolať Lučanského?

Vládna koalícia zabetónovala svojho nominanta, jeho odvolanie je možné len trojpätinovou väčšinou v politicky zloženom výbore pre obranu a bezpečnosť, čo je prakticky nemožné. Tento mechanizmus by sa mal zrušiť. Mimochodom, Milan Lučanský nie je nepopísaný list. V predchádzajúcom období bol šéfom policajnej inšpekcie a zlyhania polície sú aj jeho vizitkou.

Nemôže byť vo funkcii policajný prezident, ktorý blokuje vymožiteľnosť práva, dobrú prácu polície a nedosahuje výsledky. Zdieľať

Druhou kľúčovou vecou je očistiť políciu od vplyvu mafie. Nie je možné, aby zločinecké skupiny ovplyvňovali policajné vyšetrovanie alebo si objednávali lustrovanie občanov. Bude to obrovská úloha pre policajnú inšpekciu, v programe máme konkrétne opatrenia na posilnenie jej nezávislosti. 

Na úrovni NAKA došlo v poslednom čase k výrazným zmenám, nie je už očistená od vplyvu skupiny Bödörovcov, ktorá ju v podstate ovládala?

Nemyslím si, že polícia je úplne očistená od vplyvu oligarchických skupín, to vám potvrdia aj samotní policajti.  

Na takéto zmeny budete potrebovať partnerov. Dajme tomu, že ako opozícia vyskladáte vládu, ale budú mať aj iní vôľu na presadenie takýchto zmien? 

Každý z nás si uvedomuje mieru problémov, ktoré sú na prokuratúre, polícii a v súdnictve. Voľba generálneho prokurátora či policajného prezidenta sú len časťou opatrení. Potrebné sú oveľa komplexnejšie a hlbšie zmeny. Na niektorých sa zhodneme hneď, pri iných budú potrebné kompromisy.

Kde sú v tejto oblasti najväčšie rozdiely medzi stranami potenciálnej koalície?

Pri niektorých stranách to ani neviem povedať, pretože žiadny program v oblasti vnútra nemajú. Neviem, ako si predstavujú reformu polície, pretože neuvádzajú konkrétne kroky, ktoré plánujú urobiť. Ťažko sa hovorí s niekým, kto nemá program. No s tými, ktorí program majú, sa v mnohých návrhoch zhodujeme.

Opýtame sa ešte raz trochu inak, trúfali by ste si na funkciu ministerky vnútra?

Už som povedala, že ponúkame dobré riešenia, nie naťahovanie sa o nejaké pozície. Ak nám 29. februára dajú voliči dôveru a spoločne budeme mať väčšinu, urobíme všetko pre to, aby sa Slovensko posunulo dopredu v kľúčových oblastiach.

Môžem vám garantovať, že môj postoj ku korupcii bude nekompromisný a budem dozerať na to, aby sa peniaze nestrácali v predražených tendroch, nevýhodných zákazkách alebo eurofondových kauzách, tak, ako som to robila doteraz, keď sa podarilo zachrániť stovky miliónov eur napríklad pri eurofondovom škandále.

Vo svojom novom programe ste sa nedotkli kultúrno-etických tém. Bol to úmysel?

Áno. V tom sme konzistentní, tieto otázky nechceme otvárať.

Po podpísaní paktu o neútočení medzi KDH a PS/Spolu, ku ktorému ste sa neskôr pridali, sa prvé mesiace hovorilo o tom, kto a za akých okolností môže predložiť v budúcom parlamente tému registrovaných partnerstiev a ako sa k nej KDH nakoniec postaví. Aká bude pozícia strany Za ľudí v prípade, že by PS/Spolu predložili takýto návrh?

Ako som povedala, my tieto témy otvárať nechceme. Nič nevie spoľahlivejšie rozdeliť spoločnosť ako nezhody v takýchto témach. Presne na to čakajú súčasné koaličné strany. Bola by škoda, ak by sme pre nezhody v týchto veciach nechali krajinu ďalšie štyri roky v rukách Roberta Fica.

PS/Spolu už jasne deklarovalo, že príde s takýmto poslaneckým návrhom, ako im to chcete zakázať?  

My budeme presadzovať, aby koaličná dohoda, ktorá sa týka koaličných návrhov, obsahovala pravidlo, že tieto témy otvárať nebudeme a bude potrebná dohoda všetkých partnerov.

KDH bude chcieť predložiť zákon zvyšujúci ochranu pred narodením, PS/Spolu zasa o registrovaných partnerstvách, zrejme si to nebudú chcieť hneď na začiatku zakázať koaličnou zmluvou.

Pýtate sa ma na náš postoj. Samozrejme, po voľbách sa stretneme s partnermi a bude potrebná rozumná dohoda.

Registrované partnerstvá či otázka potratov? My budeme presadzovať, aby koaličná dohoda, ktorá sa týka koaličných návrhov, obsahovala pravidlo, že tieto témy otvárať nebudeme a bude potrebná dohoda všetkých partnerov. Zdieľať

No vzhľadom na to, aké rozdiely v týchto otázkach panujú, si myslíme, že je to momentálne najlepšia cesta, lebo ako hovorím, bolo by veľmi nešťastné prenechať krajinu kvôli týmto rozporom Robertovi Ficovi a jeho kumpánom.

Michal Truban koncom minulého roka v rozhovore pre SME povedal, že Za ľudí je stranou jedného muža – Andreja Kisku. Ako sa cítite v strane jedného muža?

(Úsmev.) Myslím, že tieto slová boli súčasťou predvolebnej kampane PS/Spolu. Za ľudí rozhodne nie je stranou jedného muža, čo vidieť pri pohľade na kandidátku, kde sú ľudia, ktorí majú za sebou roky tvrdej roboty a konkrétne výsledky.

Spomeniem napríklad Vladimíra Ledeckého, ktorý z upadajúcej obce s veľkou rómskou osadou dokázal spraviť prekvitajúce a dobré miesto na život. Chceme, aby ľudia ako on aplikovali výsledky, ktoré dosiahli, v celonárodnom meradle.

O Andrejovi Kiskovi sa od leta hovorí, že veľa času trávi v Poprade a do Bratislavy prichádza na jeden-dva dni. Znamená to, že každodennú stranícku operatívu riešite vy alebo niekto iný?

Na jednej strane počuť kritiku, že celá politika sa robí z Bratislavy a všetci politici sú iba v hlavnom meste a nepoznajú situáciu vo zvyšku krajiny. Pri niektorých stranách to je aj pravda. No teraz tu máme politika z východu a sťažujeme sa, že chodí aj do regiónov.

Tá výčitka neznie tak, že Kiska jazdí priveľa po regiónoch, znie tak, že trávi až príliš veľa času doma v Poprade.

Keď si pozriete jeho program, vidíte, že regióny navštevuje pravidelne. Veď o tom je predsa politická práca, nie iba sedieť doma pri facebooku alebo vypisovať múdre rady od stola v Bratislave. My sme najprv išli medzi ľudí, prešli sme celé Slovensko, pýtali sme sa ich na problémy a potom sme si sadli s odborníkmi a na problémy ľudí sme navrhli riešenia.

V prípade novej strany je však kľúčové, aby líder okrem chodenia po regiónoch formoval vnútornú stranícku politiku, dohliadal na jej fungovanie, tlmil vnútorné spory, ktoré nevyhnutne vznikajú, a manažoval vzťahy.

Tým znovu tvrdíte, že strana sa nedá riadiť inak ako prítomnosťou v Bratislave. Aj na prieskumoch vidíte, že naša aktivita v regiónoch mala zmysel. Kým v lete sa naše preferencie pohybovali okolo piatich percent, dnes je to dvojnásobok.

Je to vďaka tímovej práci ľudí, ktorí spoločne prijímajú rozhodnutia a podieľajú sa aj na každodennom manažmente strany. Aj na tom vidieť, že nie sme stranou jedného muža. Tento spôsob manažovania je efektívnejší ako nejaké autokratické vedenie.

Kto robí každodenné dôležité rozhodnutia ovplyvňujúce chod strany, keď je jej predseda – ako vy hovoríte – veľa v regiónoch?

Každý z nás má svoju zodpovednosť a vie, čo má robiť. O tom je sloboda a zodpovednosť.

Vy osobne máte akú stranícku úlohu?

Všetko, čo vyplýva z funkcie prvej podpredsedníčky.

To je čo?

Odborné a programové záležitosti, práca v regiónoch a každodenná politická práca.

Michal Truban v spomínanom rozhovore ešte uviedol, že všetci lídri opozičných strán okrem Andreja Kisku súhlasili s tým, aby každý z nich po prípadnom vytvorení vlády išiel do exekutívy. Predstava vášho predsedu je teda iná?

Čo je to za diskusiu? Každá strana nech sa stará o to, aby svojím programom presvedčila čo najviac ľudí, v prvom rade nerozhodnutých voličov, nevoličov a sklamaných voličov vládnej koalície. A je povinnosťou každej strany, aby na príslušné ministerstvá vybrali najlepších a najschopnejších odborníkov a manažérov.

Každá strana nech sa stará o to, aby svojím programom presvedčila čo najviac ľudí, v prvom rade nerozhodnutých voličov, nevoličov a sklamaných voličov vládnej koalície. Zdieľať

Nebudeme sa teraz rozprávať o nejakých budúcich flekoch. Nepovažujem to za konštruktívnu diskusiu.

Najčastejšou obavou súčasných voličov opozície je, či spolu dokážete vládnuť, čo je vcelku oprávnená obava. Aj preto je legitímna otázka, či by všetci jej lídri zaujali exekutívne funkcie alebo z niektorých budú skôr ostreľovači z parlamentu.

Žiaľ, pri niektorých povahách sa konfliktom nedá zabrániť, nech by mali neviem aké dôležité funkcie. Niektorí si vo vyvolávaní zbytočných sporov proste nedokážu pomôcť.

Teraz asi hovoríte o vašom bývalom šéfovi Igorovi Matovičovi.

Nie, vo všeobecnosti hovorím, že kľúčové je, aby na ministerských miestach boli najlepší ľudia, ktorí vedia, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky pre ľudí. Nepotrebujeme tárajov, krikľúňov, ale tvrdo a poctivo pracujúcich odborníkov, ktorým ide v prvom rade o záujem ľudí.

Na našej kandidátke máme ľudí, ktorí riadili firmy, mestá, pomáhali iným a majú za sebou príbeh a výsledky. Pri nich viete, komu zverujete zodpovednosť. Nemáme tam marketingové tváre, ktoré sú známe, ale ani nevedia, čo chcú v politike robiť.

A teraz asi opäť narážate na kandidátku OĽaNO.

Hovorila som vo všeobecnosti o princípe skladania kandidátky.

Ak by sa vám podarilo spolu vyhrať, pre úspech vašej vlády nebude rozhodujúce, akí ľudia budú ministrami, ale či ako strany dokážete udržať stabilnú vládu. Podľa doterajších prieskumov to vyzerá trochu bláznivo, na alternatívu proti Smeru by sa muselo vyskladať šesť až sedem strán. Vy si viete predstaviť stabilitu takejto vlády?

Samozrejme, ideálne by bolo, ak by novú vládu mohli vytvoriť tri či štyri strany. Ak však voliči dajú dôveru viacerým stranám, našou povinnosťou je zodpovedne pracovať so všetkými partnermi.

Vravíte teda, že ak získa šesť či sedem opozičných strán spoločne aspoň tých 76 kresiel v parlamente, jednoducho pôjdete do toho.

Ak tak ľudia rozhodnú, našou povinnosťou je to rešpektovať a vytvoriť stabilnú vládu. Vôbec by som to však nedramatizovala. Je to obava, ktorú sa snaží v ľuďoch vyvolať Robert Fico. Ak sa pozrieme na spory tejto vládnej koalície, napríklad odkazy týkajúce sa terajšej situácie v Iráne, niečo také medzi nami vôbec nevidíte.

Vidíme však tlačovku, na ktorej o vás Andrej Kiska hovorí ako o možnej ministerke vnútra a o pár hodín Igor Matovič v diskusii na svojom facebooku píše, že Remišová žiadnou ministerkou nebude. Robert Fico k tomu nemusí zas tak veľa pridávať...

Nečítam také veci, je čas prekonať sklony k osobnej pomste voči mne, no Igorovi Matovičovi prajem len to najlepšie.

Viete si predstaviť stabilnú vládu závislú od Igora Matoviča?

(Ticho.) Verím, že veľké okamihy dokážu v ľuďoch zobudiť to najlepšie a dajú im vnútornú silu vziať na seba zodpovednosť a ukázať voličom, že ak nám prejavia dôveru, dostanú výsledky v podobe dobrého školstva, zdravotníctva a spravodlivosti.

Škoda, že čitatelia teraz nevidia váš výraz tváre, ktorý bol o niečo výrečnejší ako slová.

(Úsmev.) Ale ja naozaj verím tomu, čo som práve povedala.

 

Foto: Andrej Lojan

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo