Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. január 2020

Harry a Meghan „odstupujú“: Šokovali tým kráľovskú rodinu

Ľudová tvorivosť a sociálne siete ich krok nazývajú „Megxit“.
Harry a Meghan „odstupujú“: Šokovali tým kráľovskú rodinu

Na archívnej snímke z 8. mája 2019 britský princ Harry a vojvodkyňa zo Sussexu Meghan pózujú fotografom so svojím synom v kaplnke sv. Juraja na zámku vo Windsore. FOTO TASR/AP

Chcú začať pracovať, aby boli „finančne nezávislí“, a sťahujú sa do úzadia z pozície „popredných“ členov kráľovskej rodiny. Zároveň si v rámci tejto inštitúcie chcú „vykresať progresívnu novú rolu“.

Princ Harry a jeho žena Meghan svojím včerajším oznámením na Instagrame šokovali nielen britskú verejnosť, ale podľa všetkého aj kráľovskú rodinu.

„Rozhovory s vojvodom a vojvodkyňou zo Sussexu sú zatiaľ v skorom štádiu,“ píše sa v oficiálnej reakcii Buckinghamského paláca. „Rozumieme ich želaniu ísť na to iným spôsobom, no toto sú komplikované záležitosti, ktorých vyriešenie si bude vyžadovať čas.“

Aj keď oficiálna reakcia je stručná, diplomatická a zdržanlivá, podľa britského denníka Daily Mail vnímajú ostatní čelní predstavitelia kráľovskej rodiny rozhodnutie Harryho a Meghan tak trochu ako podraz. Kráľovná Alžbeta II. i princovia Charles a William sa podľa zdroja z paláca mali o všetkom dozvedieť z televízie. „Šokovaní, zarmútení, priam rozzúrení“, tieto slová padajú o pocitoch Harryho najbližších príbuzných.

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, ako znejú oficiálne tituly Harryho a Meghan, plánujú svoj čas v budúcnosti deliť medzi Spojené kráľovstvo a Severnú Ameriku. Ich vyhlásenie prišlo krátko po šesťtýždňovom pobyte v Kanade, ktorej hlavou je britská kráľovná.

Dnes 35-ročný princ Harry a 38-ročná rozvedená bývalá herečka Meghan Markle sa zosobášili v roku 2018. Ich svadba bola medzinárodne oslavovanou udalosťou. No čoskoro sa začalo písať aj o problémoch. Vojvodkyňa sa mala cítiť pod tlakom zo strany médií, ktoré ju vykresľovali ako vrtošivú či svojhlavú. Objavili sa tiež informácie o sporoch medzi bratmi Harrym a Williamom či o napätiach medzi ich manželkami.

Inzercia

Konzervatívnych zástancov monarchie nenadchli ani niektoré progresívne témy, ku ktorým sa Sussexovci hlásia. V auguste princ Harry napríklad vyhlásil, že pre dobro planéty nebude mať viac ako dve deti.

Čím sa budú živiť?

Súdiac podľa diskusných sekcií novín, bežní Briti majú súcit hlavne s 93-ročnou kráľovnou Alžbetou II., ktorá sa musí permanentne zaoberať rodinnými problémami. Vlani v novembri rezignoval na verejné pôsobenie kráľovnin syn princ Andrew kvôli podozreniam týkajúcim sa jeho prepojení s Jeffreym Epsteinom a jeho sexuálnymi škandálmi. Pred rokom sa zase kráľovnin manžel, princ Philip, stal účastníkom autonehody...

Pokiaľ ide o budúcnosť Harryho a Meghan, zatiaľ nie je jasné, ako si budú zarábať na živobytie. V ich oznámení bola naznačená možnosť založenia novej charitatívnej organizácie. Na Instagrame ich sleduje cez 10 miliónov ľudí. Môžu to teda skúsiť aj ako „influenceri“.

Prípadne ísť na to tradičnejšie: Vyslúžilí politici ako Bill a Hillary Clintonovci či Tony Blair zvykli zarábať aj na platených prednáškach. Pre niektoré korporácie môže tiež byť zaujímavé mať meno z britskej kráľovskej rodiny napríklad v dozornej rade. Lenže vo svete biznisu sa princ môže aj ľahko popáliť.

Navyše, Harry a Meghan sú svetové celebrity. Od kráľovskej rodiny si môžu vytvoriť odstup, no ani v Amerike sa neschovajú pred pozornosťou bulváru a paparazzov. Naopak, ich životný experiment môže nežiaducu pozornosť ešte viac pritiahnuť.

Odporúčame