Harry a Meghan „odstupujú“: Šokovali tým kráľovskú rodinu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Harry a Meghan „odstupujú“: Šokovali tým kráľovskú rodinu

Na archívnej snímke z 8. mája 2019 britský princ Harry a vojvodkyňa zo Sussexu Meghan pózujú fotografom so svojím synom v kaplnke sv. Juraja na zámku vo Windsore. FOTO TASR/AP

Ľudová tvorivosť a sociálne siete ich krok nazývajú „Megxit“.

Chcú začať pracovať, aby boli „finančne nezávislí“, a sťahujú sa do úzadia z pozície „popredných“ členov kráľovskej rodiny. Zároveň si v rámci tejto inštitúcie chcú „vykresať progresívnu novú rolu“.

Princ Harry a jeho žena Meghan svojím včerajším oznámením na Instagrame šokovali nielen britskú verejnosť, ale podľa všetkého aj kráľovskú rodinu.

„Rozhovory s vojvodom a vojvodkyňou zo Sussexu sú zatiaľ v skorom štádiu,“ píše sa v oficiálnej reakcii Buckinghamského paláca. „Rozumieme ich želaniu ísť na to iným spôsobom, no toto sú komplikované záležitosti, ktorých vyriešenie si bude vyžadovať čas.“

Aj keď oficiálna reakcia je stručná, diplomatická a zdržanlivá, podľa britského denníka Daily Mail vnímajú ostatní čelní predstavitelia kráľovskej rodiny rozhodnutie Harryho a Meghan tak trochu ako podraz. Kráľovná Alžbeta II. i princovia Charles a William sa podľa zdroja z paláca mali o všetkom dozvedieť z televízie. „Šokovaní, zarmútení, priam rozzúrení“, tieto slová padajú o pocitoch Harryho najbližších príbuzných.

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, ako znejú oficiálne tituly Harryho a Meghan, plánujú svoj čas v budúcnosti deliť medzi Spojené kráľovstvo a Severnú Ameriku. Ich vyhlásenie prišlo krátko po šesťtýždňovom pobyte v Kanade, ktorej hlavou je britská kráľovná.

Dnes 35-ročný princ Harry a 38-ročná rozvedená bývalá herečka Meghan Markle sa zosobášili v roku 2018. Ich svadba bola medzinárodne oslavovanou udalosťou. No čoskoro sa začalo písať aj o problémoch. Vojvodkyňa sa mala cítiť pod tlakom zo strany médií, ktoré ju vykresľovali ako vrtošivú či svojhlavú. Objavili sa tiež informácie o sporoch medzi bratmi Harrym a Williamom či o napätiach medzi ich manželkami.

Konzervatívnych zástancov monarchie nenadchli ani niektoré progresívne témy, ku ktorým sa Sussexovci hlásia. V auguste princ Harry napríklad vyhlásil, že pre dobro planéty nebude mať viac ako dve deti.

Čím sa budú živiť?

Súdiac podľa diskusných sekcií novín, bežní Briti majú súcit hlavne s 93-ročnou kráľovnou Alžbetou II., ktorá sa musí permanentne zaoberať rodinnými problémami. Vlani v novembri rezignoval na verejné pôsobenie kráľovnin syn princ Andrew kvôli podozreniam týkajúcim sa jeho prepojení s Jeffreym Epsteinom a jeho sexuálnymi škandálmi. Pred rokom sa zase kráľovnin manžel, princ Philip, stal účastníkom autonehody...

Pokiaľ ide o budúcnosť Harryho a Meghan, zatiaľ nie je jasné, ako si budú zarábať na živobytie. V ich oznámení bola naznačená možnosť založenia novej charitatívnej organizácie. Na Instagrame ich sleduje cez 10 miliónov ľudí. Môžu to teda skúsiť aj ako „influenceri“.

Prípadne ísť na to tradičnejšie: Vyslúžilí politici ako Bill a Hillary Clintonovci či Tony Blair zvykli zarábať aj na platených prednáškach. Pre niektoré korporácie môže tiež byť zaujímavé mať meno z britskej kráľovskej rodiny napríklad v dozornej rade. Lenže vo svete biznisu sa princ môže aj ľahko popáliť.

Navyše, Harry a Meghan sú svetové celebrity. Od kráľovskej rodiny si môžu vytvoriť odstup, no ani v Amerike sa neschovajú pred pozornosťou bulváru a paparazzov. Naopak, ich životný experiment môže nežiaducu pozornosť ešte viac pritiahnuť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo