Cestovanie po východnej Európe (fotoseriál)

Vo východnej Európe sa nachádza množstvo opomínaných a nie príliš navštevovaných miest a pamiatok. Východná Európa si však zaslúži pozornosť. Rozhodli sme sa preto v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom každý piatok priniesť jeho fotoreportáž zo zaujímavých miest na východ od nás.

Začíname v Orheiul Vechi, alebo ak chcete Starom Orchejli. Ťažko si predstaviť zapadnutejší roh Európy, aj keď pár miest sa ešte nájde. Sme v Moldavsku, štáte zovretom medzi Rumunskom a Ukrajinou, neďaleko hlavného mesta Kišiňov. Z diaľky by to niekto azda nazval perifériou periférie. Ak by sme to slovo vymenili za hranicu, nie je to až také nepresné.

Táto oblasť Európy bola totiž často v nejakom zmysle hraničnou. Prechádzala tu hranica rímskeho a barbarského sveta, hranicu tu mala Byzancia, osmanská ríša, ale aj Rakúsko-Uhorsko či Sovietsky zväz. A dnes je tu hranica Európskej únie, pomerne veľká časť ľudí v Moldavsku by ju rada posunula ďalej na východ, ale to je už iná téma.

V Moldavsku sa oplatí navštíviť viacero vecí, málokde cítite osobitosť miesta tak, ako v Starom Orchejli. Je to kláštor nad riekou Raut, všade okolo samá rovina, trochu nebezpečná vec v pohraničnom svete. Ale ortodoxní mnísi si poradili. V 13. storočí vysekali kláštorný komplex v skale. Ešte aj dnes možno vidieť, ako posúvajú náklad dole skalou na lane.

Orheiul Vechi fungoval až do 18. storočia, terajší mnísi sú tu od roku 1996 a tento jedinečný kláštor – niečo medzi trenčianskou Skalkou a gréckym Mount Athos – pomaly opravujú. Je tu aj kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý komunisti v roku 1944 zatvorili. Dnes opäť našiel svoje poslanie. Širšia oblasť je významné archeologické nálezisko, preukázateľne osídlená už pred tisícročiami. Ostali tu stopy po Dákoch či Mongoloch. Zvláštny pokoj tomuto miestu však dávajú najmä pravoslávni mnísi.

Chvalabohu, veľa turistov ich pritom neruší.

Autormi fotografií sú cestovatelia Martin Maťko a Kamil HomoľaĎalšiu časť seriálu prinesieme o týždeň. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo