Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. január 2020, 17:12

Irak posiela zahraničných vojakov domov, boje proti ISIS sa zastavujú

Irak posiela zahraničných vojakov domov, boje proti ISIS sa zastavujú

Americkí vojaci v operačnom centre na základni v meste Kajára, 50 km južne od irackého Mósulu v novembri 2016. Foto: TASR/AP

Iracký parlament schválil vyhostenie zahraničných vojakov, koalícia vedená USA už oznámila, že po útokoch pozastavuje boj proti ISIS v Iraku.

Iracký parlament v nedeľu schválil uznesenie, ktoré žiada ukončenie prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. Informovala o tom agentúra AP.

Uznesenie je reakciou na americký letecký útok v Iraku, pri ktorom v piatok prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání.

Zákonodarcovia irackú vládu žiadajú, aby zrušila platnosť dohody, na základe ktorej Washington od roku 2014 posiela do Iraku vojakov s cieľom pomáhať v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Väčšina z približne 180 zákonodarcov, ktorí boli prítomní na zasadnutí, hlasovala za schválenie uznesenia. Podporila ho väčšina šiitskych poslancov, ktorí majú v parlamente väčšinu kresiel. Mnohí sunnitskí a kurdskí zákonodarcovia sa na zasadnutí nezúčastnili, uvádza AP.

Približne 5 200 amerických vojakov je umiestnených na rôznych vojenských základniach v Iraku. Cieľom ich nasadenia bolo poskytovanie podpory miestnym irackým a kurdským silám v boji proti Islamskému štátu.

Stiahnutie amerických vojakov z Iraku môže mať podľa AP negatívne dôsledky na boj proti ISIS.

Zastavenie bojov proti ISIS

Koalícia vedená USA v nedeľu oznámila, že "pozastavuje" boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Iraku, kde americkí vojaci poskytujúci výcvik irackým silám čelia raketovým útokom. 

Koalícia v sobotu oznámila, že jej vojaci v Bagdade a na leteckej základni severne od irackej metropoly čelili novým útokom. Celkový počet raketových úderov za obdobie posledných dvoch mesiacov sa tým podľa AFP zvýšil na 13.

Inzercia

"Toto obmedzuje naše možnosti vykonávať výcvik s našimi partnermi a podporovať ich operácie proti IS," uvádza sa vo vyhlásení koalície, ktorá z tohto dôvodu výcvikové aktivity pozastavila.

USA sa obávajú útokov proti svojim misiám a základniam po celom Iraku, kde sú umiestnení americkí vojaci. Príčinou obáv je piatkový útok dronom pri letisku v Bagdade, ktorý zabil iránskeho vplyvného generála Kásema Solejmáního.

Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, riadiaci ich zahraničné operácie. Útok, pri ktorom prišiel o život, šokoval islamskú republiku a vyvolal obavy z novej vojny na Blízkom východe. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí prisľúbil "krutú odplatu" a vyhlásil trojdňový štátny smútok.

Slováci pôjdu zrejme domov

V Iraku pôsobí sedemčlenná skupina slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy v rámci výcvikovej misie NATO.

V súvislosti s aktuálnym rozhodnutím irackého parlamentu o ukončení prítomnosti cudzích vojsk v krajine vydal predseda vlády Peter Pellegrini inštrukciu veľvyslancovi SR v NATO v Bruseli.

Slovenská republika má podporiť návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie v Iraku a návrat slovenských vojakov na Slovensko v prípade, ak na pondelkovom rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený.


    

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred 3 hodinami

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)