Sarkozy: Nerobme z kostolov mešity!

Vo Francúzsku zúri nová kultúrna vojna. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa chce vo voľbách roku 2017 vrátiť späť do najvyššieho úradu, podpísal petíciu „Nedotýkaj sa môjho kostola“. A spor o to, či sa kostoly majú premieňať na mešity, graduje aj s prekvapivou pointou.

Najskôr všeobecný kontext: Vo Francúzsku pripadá na päť miliónov moslimov len 2 200 mešít, ktoré kapacitne nestačia pokryť potreby veriacich. Súčasne je tu 45-tisíc katolíckych kostolov, z ktorých vzhľadom na pokles praktizujúcich veriacich už mnohé zívajú prázdnotou. Z nich bolo 40-tisíc postavených ešte pred 20. storočím. Všetky tieto kostoly patria obciam, ktoré ich môžu predať, ak sú opustené a neslúžia svojmu účelu.

Ako podrobne informuje nemecký denník Die Welt, kauzu premeny kostolov na mešity spustil predseda francúzskej islamskej rady Dalil Boubakeur, ktorý v televíznom interview hovoril o probléme nedostatku mešít. Na otázku, či by sa v budúcnosti mohli premeniť na mešity súčasné kostoly, odpovedal: „A prečo vlastne nie?“

"Ich siluety nad strechami prispievajú k pocitu mentálneho zakorenenia, ktoré podopiera naše občianstvo a tvorí našu identitu." spisovateľ Denis Tillinac

Zdieľať

Táto predstava vydesila najmä konzervatívnejšiu časť Francúzska. Spisovateľ Denis Tillinac odštartoval petíciu „Nedotýkaj sa môjho kostola“ s odôvodnením, že kostoly sú „strážcami francúzskej duše“. Podľa Tillinaca ich treba chrániť, aj keď sú opustené a prázdne: „Sú stále svedkami. Ich siluety nad strechami prispievajú k pocitu mentálneho zakorenenia, ktoré podopiera naše občianstvo a tvorí našu identitu.“ A tiež sa podľa neho nedá povedať, či dnes prázdne kostoly ostanú takými navždy.

K Tillinacovej petícii sa pridali aj ďalšie osobnosti verejného života, spisovateľ Eric Zemmour, filozofi Alain Finkielkraut a Pascal Bruckner, humorista Basil de Koch, esejistka Elisabeth Lévy, podporil ju aj ďalší bývalý prezident Valery Giscard.

To, že liberálny denník Libération označí petíciu za prejav intolerancie, sa dalo očakávať. Do debaty však prekvapivo zasiahol biskup Michel Dubost, ktorý sa vyjadril k prípadu, ak sa obce rozhodnú predať nevyužívané kostoly. „Osobne uprednostňujem, aby sa odovzdávali moslimským združeniam. Je lepšie, ak budú miestami moslimského kultu, kde sa modlí, než aby slúžili nejakým výstrednostiam,“ uzavrel biskup.

Podľa prieskumu s ním však nesúhlasí takmer 70 percent Francúzov, ktorí si neželajú, aby sa kostoly premieňali na mešity.

Die Welt, www.kath.net, mh
Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo