Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. január 2020

Veselý v cunami

Ešte jedno zúčtovanie s minulým rokom.
Veselý v cunami

Foto flickr

Rok 2019 bol pre mňa prvý, ktorý som prežil na okraji spoločnosti – vo svojej rakúskej vlasti ostrakizovaný a na Slovensku v úlohe „kont­roverzného“ autora. Na to, že som koncom roku 2018 pre ko­mentáre proti homomanželstvu a potratom stratil 75 percent svojich stálych príjmov, držím sa pozoruhodne dobre. Musím oveľa viac pracovať, ale viem sa zase živiť písaním. Pro­fi­toval som z efektu solidarity, na Západe prišla od starých ľavičiarov, na Sloven­sku od konzervatívcov a národniarov. Len komentáre v rodnom jazyku už nesmiem písať.

Mám krásny život, v roku 2019 sme boli dvakrát pri mori. Dcérenka je až znepo­ko­ju­júco krásna a narodil sa mi syn. Janko sa prvé dni tváril znechutene z tohto sveta, ale prešlo ho to, med­zi­tým je z neho doširoka vysmiaty šuhajíček. Azda som v živote neurobil lepšie rozhodnutie, ako založiť rodinu so Slovenkou.

V roku 2019 zasiahlo Slovensko progresívne cunami, Rakúsko zas ze­­lené. Dúfajme, že sa aspoň planéta z toho usmieva, pre ľudí ako ja to ne­vy­hnut­ne znamená menej slo­body. Kultivovanému šar­mu naj­sym­pa­tic­kejšej prezidentky na svete som už podľahol, keď Zuzana Čaputová zádumčivo sedela Pod lampou – ale koľko sa za ňou v tej strane skrýva pa­leo­pro­gre­sívnych tmá­rov?

Predseda ra­kús­kych Zelených Werner Kogler je výsostne sympatický typ, bez vá­ha­nia ho nazývam jediným normálnym chlapom rakúskej po­litiky – ale koľko je za ním v tej strane nadšencov, presadzujúcich ho­mo-gender a mul­ti­kul­tu­ra­liz­mus s Afgáncami?

Rátam s tým, že verejný priestor pre odchylné názory sa bude ďalej zužovať, keď v roku 2020 nastúpia do vlád naši Zelení a vaši Progresívci. Rátam zároveň s tým, že ten tlak bude vyvolávať pro­ti­tlak. Čo sa týka odporu v roku 2019, obstáli slovenskí kon­zer­va­tívci napriek všetkej oprávnenej kritike oveľa lepšie ako tí us­­trašení rakúski: Na Slovensku chýbalo veľmi málo, aby prešla zlepšená potratová legislatíva, kým rakúska pro life petícia „fairändern“ išla do stratena aj napriek veľmi skromným požiadavkám. Aj keď si vás ostatná Európa nevšimla, môžete byť na seba hrdí. Do tohto boja ste pripravení lepšie ako my.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Samoupálenie

Samoupálenie

Francúzsky študent vo svojom rozlúčkovom statuse na sociálnej sieti obvinil francúzskych prezidentov Sarkozyho, Hollanda, Macrona a EÚ, vraj ho zabili tým, že „vytvorili neistoty z budúcnosti“.