Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. december 2019, 16:54

Kurz bude vládnuť so zelenými

Kurz bude vládnuť so zelenými

Foto: TASR/AP

Prinesie politická germanizácia Rakúska aj ďalšie zmeny v politike Viedne voči krajinám V4?

Pamätáte si, ako pred rokom niektorí rakúski politici hovorili, že Rakúsko by mohlo pristúpiť k stredoeurópskej Vyšehradskej štvorke a stať sa jej piatym členom? Bol to politický signál, ktorým sa Viedeň hlásila k politickým témam, ktoré reprezentujú politici V4, zvlášť v proti-imigračných témach a kritike Nemecka kancelárky Merkelovej. Túto líniu najviac reprezentoval Heinz-Christian Strache, predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Potom ako v máji padla rakúska vláda kvôli jeho afére, sa následne konali predčasné voľby, nasledované niekoľkomesačnými rokovaniami o vytvorení novej vládnej koalície. Tie sa práve skončili a podľa očakávaní vznikne nová vláda ľudovcov a Zelených.

Tá predstavuje politický obrat od „piateho člena“ Vyšehradu k Nemecku. Koalícia ÖVP kancelára Kurza a strany Zelených sa dokonca môže ukázať avantgardou samotného vývoja v Nemecku, kde po voľbách môže SPD vo vláde nahradiť práve strana Zelených, a zapadá aj do trendov, aké vidíme v Bruseli a prioritách novej Komisie Ursuly von der Leyenovej.

Uvidíme, či politická germanizácia Rakúska prinesie aj ďalšie zmeny v politike Viedne voči krajinám V4, keďže Kurz doteraz nepatril medzi kritikov nášho regiónu.

Výsledky rokovaní o novej vláde a rozdelení ministerstiev prinášame v znení, ako ich uverejnila TASR:

Vyjednávacie tímy ľudovcov (ÖVP) a Zelených sa na sobotňajších rokovaniach vo Viedni dohodli na programe novej rakúskej vlády. Informoval o tom v nedeľu denník Tiroler Tageszeitung.

Termín zloženia prísahy nového kabinetu ešte nebol stanovený. Už 4. januára sa však v Salzburgu uskutoční zjazd Zelených, na ktorom budú delegáti definitívne hlasovať o vstupe do vlády s ÖVP.

Obe strany sa podľa Tiroler Tageszeitung v hrubých rysoch dohodli na rozdelení rezortov. Zelení budú mať na starosti životné prostredie, infraštruktúru, spravodlivosť, sociálne veci a zdravie, záležitosti žien a šport a kultúru. Ľudovcom pripadli ministerstvá financií, hospodárstva, obrany, vnútra, poľnohospodárstva a školstva. Predmetom koaličných rokovaní, ktoré majú trvať do 1. januára, budú ešte otázky, kto získa koľko ministrov a štátnych tajomníkov.
Zatiaľ čo Zelení ešte taja personálne obsadenie jednotlivých funkcií, z prostredia ÖVP prenikli niektoré mená. Novým ministrom vnútra by mal byť Karl Nehammer, šéfka Dolnorakúskeho zväzu poľnohospodárov Klaudia Tannerová by mala byť prvou ženou na čele ministerstva obrany.

Ľudovci a Zelení plánujú oficiálne predstaviť vládny program 2. alebo 3. januára. Ak sobotňajší (4. 1.) zjazd Zelených schváli vládny program a zoznam ministrov, nový kabinet bude môcť zložiť prísahu do rúk spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena. Spomína sa 7. január, tento termín však ešte nebol potvrdený.
Ako pripomína denník Kurier, Rakúsko bude mať krátko po začiatku nového roka prvýkrát vládu, v ktorej sú Zelení. Zároveň pôjde o ich prvú takúto spoluprácu s konzervatívcami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) je pozitívna na koronavírus. Potvrdila to na sociálnej sieti. Spresnila, že nemá žiadne príznaky, nestratila ani chuť. "Vo väčšom kolektíve (v parlamente) som bola naposledy vo štvrtok. Síce s rúškom, ale zrejme nepomohlo. Mám malú nálož vírusu, Ct38 zatiaľ," uviedla Cigániková. Doplnila, že jej manžel je negatívny a jej deti čakajú na výsledok testu. Poslankyňa zostáva v karanténe. (tasr)

pred hodinou

Vakcína na koronavírus sa vyvíja aj na Slovensku. Riaditeľ spoločnosti Axon Neuroscience Norbert Žilka pre Postoj hovorí, ako sa na u nás robí svetový výskum, aká je bezpečnosť vakcín, to, ako fungujú u starších ľudí či ako by mohol vyzerať liek na koronu.