Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. júl 2015

Ako Merkelová dobyla YouTube (výber)

O tom, že grécki marxisti sú síce šik, ale štát sa s nimi riadiť nedá, o barbarovi z talianskeho severu, ktorý sa chystá na Rím a o nemeckej kancelárke, ktorá je najšťastnejšia, keď robí viac ako osem hodín denne. Môj výber z európskej tlače. grek-motorka.jpg Odstupu...

Ako Merkelová dobyla YouTube (výber)

O tom, že grécki marxisti sú síce šik, ale štát sa s nimi riadiť nedá, o barbarovi z talianskeho severu, ktorý sa chystá na Rím a o nemeckej kancelárke, ktorá je najšťastnejšia, keď robí viac ako osem hodín denne. Môj výber z európskej tlače.

Odstupujúci grécky minister financií Varoufakis nasadá na motorku po podaní demisie 6. júla 2015 v Aténach

Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) sa v článku „Triedna spoločnosť po grécky“ pozrel na nový typ politikov vládnucich Grécku: kultivovaných a coolovo oblečených profesorov s dokonalou angličtinou, ktorí chcú zničiť neoliberalizmus.

 „Bohatý, vzdelaný, polyglot, a ešte k tomu medzinárodne uznávaný profesor ekonómie“ – obe charakteristiky platia podľa FAZ na bývalého ministra financií Giannisa Varoufikisa aj na jeho čerstvého nástupcu Euklida Tsakalotosa. Obaja päťdesiatnici patria do generácie, ktorá vyšla z éry vojenskej diktatúry, keď mladé talenty z elitných rodín odchádzali študovať do zahraničia. Tsakalotosa jeho zámožná rodina vyslala najskôr na súkromnú londýnsku školu, potom absolvoval Oxford, kde sa zapojil do komunistického študentského zväzu. Varoufikis sa zapálil pre Keynesa a Marxa na univerzite v Essexe.

Podľa FAZ je nepredstaviteľné, aby sa v nemeckej politike v takej miere presadili špičkové akademické šarže, zákulisie by ich zomlelo. Ale Nemci nemusia Grékom ich veľduchov zas tak závidieť. Svoju krajinu ponorili do dlhov a ako denníku povedal jeden renomovaný grécky intelektuál, dnes im nepomáha ani ich svetobežníctvo, cítia sa totiž „ako vnuci filozofa Platóna, ktorým by mal celý svet ležať pri nohách“.

♦♦♦

Matteo Salvini – meno tohto muža si zapamätajte, ešte bude o ňom počuť.

Titulkovú tému mu v poslednom čísle venuje liberálne l’Espresso, Salvini sedí kdesi na pódiu v tričku s nápisom „Basta euro“ (Dosť bolo eura). Pre taliansky týždenník je barbarom zo severu, ktorého však tentoraz treba brať absolútne vážne. Šéf Ligy severu len v priebehu niekoľkých mesiacov dokázal zreformovať svoju stranu, ktorá kedysi snívala o odtrhnutí Padánie, územia na severe Talianska.

Salvini nechce viac zachraňovať Padániu, ale celé Taliansko, jeho nepriateľom už nie je Rím, ale Brusel. A na rozdiel od jeho straníckych predchodcov, ktorí robili „podržtašku“ expremiérovi Berlusconimu, Salvini chce byť sám premiérom. Preto sa dištancoval od neofašistov, preto svoju stranu geograficky rozkročil od severu na juh a politicky ju posunul do stredu. Jeho vzorom nie je Grék Tsipras, ktorý kráča v ústrety bankrotu, ale Francúzka Marine Le Penová.

L‘Espresso ho vníma ako hrozbu, no s rešpektom konštatuje, že do strany pritiahol zaujímavé a vážené mená, ktoré vytvorili akýsi think tank právnikov, ekonómov a sociológov.

L’Espresso zmieňuje, čo všetko hrá dnes Salvinimu do karát: teror v Tunisku, čoraz masívnejšie vyloďovanie migrantov na Sicílii, kolaps eurozóny. Talianov na príklade Grécka presviedča, že z eurozóny treba odísť najlepšie hneď, kým je čas a kým má Taliansko ako-tak silnú pozíciu. A darí sa mu. V prieskumoch stále rastie, oslovuje aj umiernených voličov, ktorí hlasovali kedysi za Berlusconiho, potom išli za Renzim a dnes hľadajú nový hlas.

Inzercia

„Budúca kandidátka Salviniho bude Syriza pravice. A naháňa strach,“ uzatvára svoju analýzu l’Espresso.

♦♦♦

Na záver sa presuňme do Nemecka, do sveta internetových hviezd.

Keď máte nad 30 rokov, musíte sa zmieriť s tým, že niektorým moderným fenoménom už nerozumiete. Jedným z nich je pozoruhodný úspech 27-ročného Nemca Floriana Mundta, ktorého všetci poznajú pod pseudonymom LeFloid.

Tento nesporne bystrý mladík má už niekoľko rokov svoj kanál na YouTube, kde každý pondelok a štvrtok zverejňuje takzvané LeNews, teda svoje asi päťminútové spravodajstvo. Zábavnou formou tu komentuje témy ako grécke dlhy, šikanovanie na školách, no ešte viac ho fascinujú bizarnosti ako klonovanie dinosaurov či satanisti a asi najviac ho bavia recenzie videohier. Jedno takéto video sleduje v priemere milión mladých Nemcov, celkovo má LeFloid na YouTube 2,5 milióna abonentov.

Jeho mohutný vplyv u mladých si všimla aj 61-ročná nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá minulý piatok poskytla kráľovi YouTube 30-minútové interview (videlo ho 2,2 milióna ľudí). Týždenník Der Spiegel však pochopil, že zhodnotiť hovory LeFloida s Merkelovou je nad jeho analytické sily, a tak si na sledovanie interview prizval 16-ročnú Jette. Za tú polhodinu sa neudialo nič, Merkelová si podľa Spieglu vystačila so „zbierkou Angeliných porekadiel na každý deň“.

Napríklad: "Jeden deň je veselší, iný menej.“ Na otázku LeFloida, čo je podľa nej dobrý život, kancelárka odpovedala, že rada pracuje, a to aj po ôsmich hodinách v práci. Keď Merkelová odsúdila rasizmus, LeFloid spokojne dodal: „Potom sme úplne, úplne zajedno.“ Zajedno neboli jedine pri téme homosexuálnych manželstiev, kde Merkelová každú dodatočnú otázku odbíjala odpoveďou: Som proti diskriminácii, pre mňa osobne je manželstvo zväzkom muža a ženy.

Z pohľadu novinárov to bol možno najzbytočnejší rozhovor s kancelárom v dejinách republiky, ale tínedžerka Jette bola spokojná: „On robí vždy one man show. Tu bolo lepšie, že sa netlačil do popredia.“

Martin Hanus
Foto: TASR/AP

Odporúčame

Fico is back (komentár)

Fico is back (komentár)

Iste, čitateľ si pri pohľade na titulok ťuká na čelo, či komentátor padol z mesiaca, veď premiér nikam neodišiel, bol a je stále tu, možno je ho až priveľa. Ale z perspektívy komentátora, ktorý žil rok mimo Slovenska, je práve toto najzaujímavejšie zistenie. Jednoducho, Fico is back. fico-...

Islamský štát ohrozuje Rusko

Islamský štát ohrozuje Rusko

Medzi ISIS a Ruskom sa už dlhšie vedie informačná vojna. Islamisti si však trúfajú na viac a Rusi sa snažia reagovať. russia_txt.jpg Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno povedal, že za ISIS momentálne bojuje asi dvetisíc ruských občanov. Hoci číslo m...