Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. december 2019

Prvých tridsať rokov slobody

V sérii koncoročných zamyslení osobností pokračujeme úvahou ekonóma Juraja Karpiša.
Prvých tridsať rokov slobody

Zákazníčky nakupujú v obchodnom dome Best Buy počas výpredajov na tzv. Black Friday (Čierny piatok) v Dartmouthe 25. novembra 2016. FOTO TASR/AP

„Nepotrebuješ to, tak načo si to kupuješ? S klesajúcou cenou neklesá zbytočnosť toho nákupu!“ výzvy s podobným posolstvom zaplavili moju bublinu na sociálnych sieťach. Akurát sa rozbiehali reklamy na Čierny piatok, ktorý bol tento rok 29. novembra. 

Je to umelý „sviatok“, ktorého lákavé zľavy sú výsledkom premysleného marketingového plánu. Má pomôcť predajom v období, keď v maloobchode skapal pes. Ide o piatok po Dni vďakyvzdania, ktorý sa v USA slávi štvrtý štvrtok v novembri. Národná asociácia maloobchodu vymyslela, ako rozhýbať moriakom prejedených Američanov k nákupnej aktivite a západná spoločnosť tento oficiálny začiatok vianočnej predajnej sezóny prijala s otvorenými peňaženkami. Čierny je preto, že sa obchodníci v tento deň zvyknú prehupnúť z červených, stratových čísel za kalendárny rok do čierneho zisku.  

Pár dní pred Čiernym piatkom sme oslavovali aj my a to 17. november. Ubehlo už 30 rokov, odkedy sme rozobrali klietku, v ktorej na nás komunisti robili svoje pokusy so svetlejšími zajtrajškami.  

V reálnom socializme sme niekedy nevedeli pred Vianocami zohnať chlieb, nieto ozajstné pomaranče alebo dokonca technologické novinky zo Západného Nemecka alebo imperialistického USA. Namiesto mrhania peniazmi sa mrhalo ľudskými životmi, namiesto donášok do domu sa donášalo na známych. Ľudí nemučili neodolateľné zľavy, ale príslušníci Štátnej bezpečnosti.

Odvtedy sme ušli dlhý kus cesty. Slováci sú dnes na tom tak dobre, že ich nákupné správanie skôr než peňaženka, produkčná neschopnosť socializmu alebo vojaci na hraniciach obmedzujú apely na striedmosť a ekologické výzvy ustarostených spoluobčanov. Keď môžeme cestovať, kam chceme, kúpiť, čo chceme a hovoriť, čo chceme, tak sme toho dokázali už celkom dosť. Tvrdím to s plným vedomím toho, čo sa tu momentálne deje.

Božstvo konzumu teda môžeme dnes už uctievať aj my. Viem, viem. Sú aj lepší bohovia. Ja som si na Čierny piatok nekúpil nič. Verím, že ešte lepšie, ako si niečo kúpiť, je to ani nechcieť. Už ale môžeme. A nemusíme. Vybrať si vlastné božstvá je radosť a stále to nepovažujem za samozrejmosť. Čierny piatok je neporovnateľne väčšia zábava ako červené polstoročie. Zažil som obe a nedá sa to porovnať.

Inzercia

Odporúčame