O tichu a dôvere

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O tichu a dôvere

Teodor Tekel: Anjel s dieťaťom (1942), zdroj: webumenia.sk

Oslovili sme viacerých autorov, aby napísali krátku vianočnú úvahu, začíname s Františkom Mikloškom.

Liturgia Vianoc obsahuje nasledujúce dva verše z osemnástej kapitoly knihy Múdrosti: „Veď kým všetko objímala hlboká tichosť a noc v rýchlom behu došla do polovice, tu tvoje všemohúce Slovo zostúpilo z neba z kráľovského trónu.“ (Múd 18, 14-15).

V tichu sa rodia trvalé hodnoty. Nie v hrmote a v okázalom množstve vonkajších udalostí, ale v jasnosti vnútorného videnia, v tichom pohybe rozhodovania, v skrytých obetiach a premáhaniach sa rodí opravdivá osobnosť.

Nedávno mi povedal známy slovenský umelec, že najväčší problém na Slovensku vidí v strate dôvery. Ľudia stratili dôveru v štát, v inštitúcie, politikov, cirkev, ľudí. Heslá, reklamy, bilbordy, internet majú u nich vzbudiť pocit dôvery, ale opravdivá dôvera sa rodí a overuje v tichu človeka.

Pri tohoročnom výročí novembra som navštívil mnoho škôl. Študenti počúvali a v diskusii sa zvedavo a osobne pýtali. Nastupujúca generácia mladých ľudí túži po niečom, čo ju presahuje. Hovoril som im, že v dobe mobilov, internetu a laptopov by si mali nájsť chvíľku, keď sa od tohto nekonečného množstva informácií odtrhnú. Hovoril som im, aby čítali knihy, lebo pri čítaní objavia ticho, v ktorom sa bude rodiť ich vnútorný svet.

Aj zápas o tvár Slovenska prebieha medzi pokrikom hesiel, sľubov a veľkých slov a medzi tými, ktorí do každého dňa vchádzajú a pretvárajú ho z ticha vlastného bytia a sústredenia. Nedajme sa naľakať zdanlivými víťazstvami sveta okázalosti a hrmotu. Čas aj najnovšie dejiny potvrdzujú, že tento predstieraný svet je pominuteľný.

Teodor Tekel: Zvestovanie pastierom (1950)

V tichu sa pred dvetisíc rokmi v Betleheme narodil Spasiteľ sveta. Anjeli oznámili túto udalosť svetu slovami: „Sláva na výsostiach Bohu a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle“ (Lk 2,14). To bolo prvé vianočné blahoželanie.

Pokoj čitateľom Postoja – ľuďom dobrej vôle a šťastný nový rok 2020!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo