Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. december 2019

O tichu a dôvere

Oslovili sme viacerých autorov, aby napísali krátku vianočnú úvahu, začíname s Františkom Mikloškom.
O tichu a dôvere

Teodor Tekel: Anjel s dieťaťom (1942), zdroj: webumenia.sk

Liturgia Vianoc obsahuje nasledujúce dva verše z osemnástej kapitoly knihy Múdrosti: „Veď kým všetko objímala hlboká tichosť a noc v rýchlom behu došla do polovice, tu tvoje všemohúce Slovo zostúpilo z neba z kráľovského trónu.“ (Múd 18, 14-15).

V tichu sa rodia trvalé hodnoty. Nie v hrmote a v okázalom množstve vonkajších udalostí, ale v jasnosti vnútorného videnia, v tichom pohybe rozhodovania, v skrytých obetiach a premáhaniach sa rodí opravdivá osobnosť.

Nedávno mi povedal známy slovenský umelec, že najväčší problém na Slovensku vidí v strate dôvery. Ľudia stratili dôveru v štát, v inštitúcie, politikov, cirkev, ľudí. Heslá, reklamy, bilbordy, internet majú u nich vzbudiť pocit dôvery, ale opravdivá dôvera sa rodí a overuje v tichu človeka.

Pri tohoročnom výročí novembra som navštívil mnoho škôl. Študenti počúvali a v diskusii sa zvedavo a osobne pýtali. Nastupujúca generácia mladých ľudí túži po niečom, čo ju presahuje. Hovoril som im, že v dobe mobilov, internetu a laptopov by si mali nájsť chvíľku, keď sa od tohto nekonečného množstva informácií odtrhnú. Hovoril som im, aby čítali knihy, lebo pri čítaní objavia ticho, v ktorom sa bude rodiť ich vnútorný svet.

Aj zápas o tvár Slovenska prebieha medzi pokrikom hesiel, sľubov a veľkých slov a medzi tými, ktorí do každého dňa vchádzajú a pretvárajú ho z ticha vlastného bytia a sústredenia. Nedajme sa naľakať zdanlivými víťazstvami sveta okázalosti a hrmotu. Čas aj najnovšie dejiny potvrdzujú, že tento predstieraný svet je pominuteľný.

Inzercia

Teodor Tekel: Zvestovanie pastierom (1950)

V tichu sa pred dvetisíc rokmi v Betleheme narodil Spasiteľ sveta. Anjeli oznámili túto udalosť svetu slovami: „Sláva na výsostiach Bohu a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle“ (Lk 2,14). To bolo prvé vianočné blahoželanie.

Pokoj čitateľom Postoja – ľuďom dobrej vôle a šťastný nový rok 2020!

Odporúčame