Biblia, rozprávky aj Bruce Willis. Čo ponúknu televízie na Vianoce (naše tipy)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Biblia, rozprávky aj Bruce Willis. Čo ponúknu televízie na Vianoce (naše tipy)

Ilustračné foto: Flickr.com/Daniel Horacio Agostini

Černobyľ, westerny i akčné filmy – Vianoce nie sú len o rozprávkach. Pozreli sme sa na program televízií.


Jozef 

24. decembra, ČT2 15:20, druhá časť 25. decembra 13:55

Filmové stvárnenie biblického príbehu o Jozefovi, ktorého bratia predali do otroctva. Ben Kingsley, Paul Mercurio či hudba Ennia Morriconeho môžu spríjemniť popoludnie na Štedrý deň aj Božie narodenie. Dvojdielny film z roku 1995 odvysiela Česká televízia na druhom kanáli. 

Smrtonosná pasca

24. decembra, WAU 20:10 

Štedrý deň nebol dramatický len pre betlehemských pastierov. Svoje o tom vie Bruce Willis, ktorý ako policajt John McClane musel počas vianočnej noci zachraňovať rukojemníkov v mrakodrape. Vianoce si neužil ani o rok neskôr, keď newyorské letisko obsadili teroristi. Ak si chcete pripomenúť túto vianočnú akčnú klasiku, prvú aj druhú „pascu“ dáva po sebe WAU na Štedrý deň. 

Čertovo pero

25. decembra, ČT1 20:00 alebo 26. decembra, Jednotka RTVS 20:30

Premiéra koprodukčnej rozprávky s českými a slovenskými hercami. Ako uvádza RTVS, príbeh rozpráva o čertovom pere, ktoré zapisuje hriechy ľudí. Jedného dňa však toto pero prestane fungovať, takže Lucifer pošle nové pero cez neskúseného čerta Bonifáca. Tomuto čertovi ale nové pero ukradnú, čo spustí sled udalostí, dokonca samotný vládca pekla skončí vo väzení. „Ostáva už len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu a lásku, oslobodil mestečko i Lucifera a získal si ruku krásnej Grétky,“ láka na film televízia. 

Film z minulého roka síce nemá v Česko-slovenskej filmovej databáze vysoké hodnotenie (62 %), ale vianočný večer spríjemniť môže. Hoci, zase tí čerti... 

Oheň

24. decembra, WAU 22:30

Kto by si chcel dať prestávku medzi vianočnými rozprávkovými klasikami, môže si na Štedrý večer zapnúť inú klasiku – Oheň režiséra Rona Howarda s hviezdami Kurtom Russellom, Williamom Baldwinom, Robertom De Nirom či Donaldom Sutherlandom. Film z roku 1991 s hudbou Hansa Zimmera je o dvoch bratoch hasičoch, ktorí nasledujú príklad svojho otca, ktorý v povolaní obetoval život. 

Život je krásny

25. decembra, TV LUX 20:05 

Nie ten Benigniho. Tento život je krásny, lebo sme v roku 1946 a Frank Capra rozpráva príbeh Georgea Baileyho (James Stewart), ktorý sa dostane do depresie, z ktorej ho zachráni anjel. Film spočiatku divákov veľmi nezaujal, napriek tomu sa stal vianočnou filmovou klasikou. A to paradoxným spôsobom – strata copyrightu umožnila televíziám bezplatné a časté vysielanie snímky, takže sa stala veľmi obľúbenou. 

Krásny, hoci čierno-biely život ponúkne na Božie narodenie TV LUX, na druhý deň o 10:20 aj ČT2.

Černobyľ

25. decembra, HBO3 21:00 – 02:00

Ak máte predplatenú televíziu HBO alebo vás váš televízny poskytovateľ prekvapil vianočnou akciou a ponúkol vám tento program na niekoľko dní zdarma, môžete si vychutnať jeden z najlepších seriálov tohto roka (csfd.cz ho hodnotí ako druhý najlepší vôbec). 

Černobyľ hovorí o tragickej havárii na Ukrajine z roku 1986 a verne rekonštruuje, ako a prečo k nej došlo, ako alibisticky sa k nej spočiatku stavali sovietske úrady a aké boli jej dôsledky. Uvidíte, ako v čase, keď sa rádioaktívny mrak pohyboval nad Európou a viaceré západné krajiny vydali niekoľko vážnych obmedzení pre svojich obyvateľov, na uliciach ukrajinského mesta Pripiať (zopár kilometrov od jadrovej elektrárne) sa stále hrali deti.

V päťdielnej sérii herecky excelujú Jared Harris, Stellan Skarsgård či Emily Watsonová. HBO3 vysiela sériu naraz od deviatej večer do neskorej noci.

Muž zo Západu

25. decembra, ČT2 21:45

Pre milovníkov klasických westernov ponúka druhý kanál Českej televízie film z roku 1958. Gary Cooper v ňom hrá Linka Jonesa, ktorému osadníci prenechali 600 dolárov, aby za ne vo vzdialenom meste najal učiteľku do miestnej školy. Pri ceste vlakom ho však okradnú lupiči. Jones sa vydá ich hľadať, aby nesklamal dôveru osadníkov. S prekvapením neskôr narazí na skupinu chlapov, s ktorými ho v minulosti viacero vecí spájalo. Drsný western s malou romantickou zápletkou je dielom Anthonyho Manna, známeho režiséra filmov tohto žánru.

Bez vědomí

26. decembra, HBO3 21:00 – 03:00

Tretí kanál televízie HBO ponúka na druhý vianočný sviatok novú špionážnu sériu z prostredia československej Nežnej revolúcie. Zobrazuje príbeh emigrantky Marie (Táňa Pauhofová) a jej manžela Viktora, ktorí sa v jeseni 1989 niekoľko mesiacov pred revolúciou po 12 rokoch vracajú z Anglicka do Prahy. V sérii sa dobre prelína hlavná dejová línia s bojom západných a východných tajných služieb, sledujete nádeje, ktoré od nových pomerov očakávajú jednak bežní ľudia, no aj agenti v zákulisí.

Séria je na české a slovenské pomery unikátnym kultúrnym počinom, jej recenziu napísal kolega Jaroslav Daniška. 

Bledý jazdec

26. decembra, ČT2 21:50

Ďalší dobrý western ponúka ČT2 aj vo štvrtok. Film je z roku 1985, Clint Eastwood tu hrá osamelého bývalého pištoľníka, ktorý sa po príchode do zlatokopeckej osady rozhodne brániť usadlíkov pred bezohľadným podnikateľom a skorumpovaným marshalom a jeho pomocníkmi. Dej sa odohráva v krásnej zasneženej prírode hôr v Idahu a Kalifornii.

Jára Cimrmann, ležící, spící... 

27. decembra, ČT1 22:10

Z českej alebo slovenskej tvorby ponúknu televízie všetky „povinné jazdy“ – od Švejka až po Wericha. Možno trochu menej obohratý filmový Cimrmann môže osviežiť prázdninový večer, ak máte chuť na Svěráka a Smoljaka a ich génia z obce Liptákov. 

Podfukári

27. decembra, Markíza 20:30

Vianoce sú vraj čarovným obdobím. Možno preto zaradila Markíza na 27. decembra americký akčný film Podfukári (Now You See Me). Nie je to síce Nolanov Dokonalý trik, ale aj tak celkom vydarená oddychovka s dobrými hercami (dokonca i Morgan Freeman). Tím mladých iluzionistov dokáže vykradnúť banku počas svojho predstavenia a lup rozdáva divákom. FBI má čo robiť...

Čo sme komu urobili?

30. decembra, Jednotka RTVS 20:30

Štyri dcéry konzervatívnych francúzskych manželov Verneuilových sa vydajú za moslima, Žida, aziata a černocha. Svieža komédia s Christianom Clavierom (Návštevníci, Asterix a Obelix) plná politicky nekorektných vtipov bude v predposledný deň roka na Jednotke. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo