Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. december 2019

Zločin a trest

Historický význam procesu s Kočnerom a Kuciakovými vrahmi.
Zločin a trest

Obžalovaný Marian K. prichádza v sprievode Zboru väzenskej a justičnej stráže na verejné zasadnutie predbežného prejednania obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Foto: M. Baumann/TASR

Každý, kto videl zábery zo začiatku procesu s obvinenými vrahmi Jána Kuciaka a jeho snúbenice, to musí cítiť. Človek, ktorý sa cítil beztrestný, ktorý si trúfal na najvyššie poschodia moci – vypaľovať a zaväzovať si oligarchiu rovnako ako zarábať na dohodách s politickou triedou, človek, ktorý videl právo a spravodlivosť ako niečo, čo vždy slúži moci, tento človek dnes čaká na tvrdý trest. To, pred čím stojí, to nie je žiadna milosť, žiadna ohľaduplnosť, žiadne váhanie alebo zvažovanie, ale meč spravodlivosti.

Treba si ešte počkať, ale vidieť Kočnera a jeho gang pred súdom je nesmierne oslobodzujúce. Tak ako bol hrozný ich zločin, tak bude spoločensky oslobodzujúci trest. Nežijeme v dokonalom svete, k zločinom dochádza v každej jednej spoločnosti – a vždy bude. To, čo delí slobodné a zákonom spravované spoločnosti od tých ostatných, je, že tam sa za zločin trestá.

A to, čo práve vidíme, je najvýznamnejší proces v našich dejinách.

Nedokázali sme potrestať Lexu a kriminálne krídlo HZDS, nedokázali sme potrestať rozkrádanie majetku v časoch Mečiara, nikoho z gangstrov z Fondu národného majetku, ktorí videli právo a zákon tak ako Kočner. Nedokázali sme nikoho potrestať za vraždu Remiáša. Nedokázali sme potrestať nikoho za Gorilu, za korupčné podvody Dzurindovej vlády. Nedokázali sme potrestať nikoho z „úplných kráľov“ z Ficovej garnitúry. Nedokázali sme potrestať zločiny komunizmu, za vraždenie vo väzniciach ani na hraniciach. Taká je vizitka nášho štátu za uplynulých 30 rokov.

To všetko neznamená, že žijeme v bezprávnom štáte. Chvíľu to trvalo,  ale dokázali sme trestať najťažších mafiánov a gangstrov, vo väzení sedia ďalší kriminálnici, niektorí aj z politiky a biznisu.

Ale vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice, to nie je kriminalita. Je to niečo viac. Vyplýva to z napísaného vyššie: Kočner rozlúštil kód postkomunizmu, aspoň tomu veril, myslel si, že ak bude schopný všetkého, to ostatné závisí len od vzťahov, vydierania a peňazí.

Mýlil sa. Dôkazom je práve Kuciak. Jeho texty sa ukázali byť silnejšie ako Kočnerov temný svet a ich význam narastá práve teraz, keď sa rozmotáva celá sieť vzťahov a to klbko zla. Je to dôkaz, že na Slovensku je pravda silnejšia ako sieť zločinu, politiky a biznisu. Pravda je silnejšia ako surová vražda.

Dnes sa začal proces, keď sa môžeme cítiť ako dospelý národ.

Inzercia

Odporúčame