Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. december 2019

A víťazom volieb môže byť Boris Kollár

On celkom isto nebude mať viac percent ako Smer, kotlebovci či kiskovci, ale môže to byť napokon on, kto získa viac, ako by mu malo patriť.
A víťazom volieb môže byť Boris Kollár

FOTO TASR – Jakub Kotian

Prieskumy ukazujú, že Boris Kollár má už za sebou tie hviezdne časy, keď mu dokázali namerať aj vyše desať percent. Ale zdá sa, že nejakých sedem percent má stále pomerne istých. A ak neurobí zásadnú chybu alebo sa volebná kampaň nejako nezvrtne, môže byť po voľbách kráľom situácie. Nech zvíťazí ktokoľvek, bude musieť ísť najprv za Kollárom.

Kollár si to nielen uvedomuje, on si to už aj užíva. Kým väčšina lídrov politických strán je v predvolebnom kŕči, Boris Kollár pôsobí uvoľnene a spokojne. V relácii TV JOJ Na hrane sa dokonca veľa a úprimne smial po boku utrápeného Danka, ktorý predvádzal svoj obľúbený pocit ukrivdenosti. Lebo nevďačný národ nedokáže oceniť, čo preňho SNS a on osobne zariadili, od rekreačných až po športové poukazy.

Boris Kollár pôsobil sebaisto a posielal do sveta silné odkazy. „Ani jedna, ani druhá vláda nevznikne bez Sme rodina... Ja si po voľbách sadnem s každým, aj s Dankom, aj s Kotlebom, aj s Kiskom, aj s Trubanom, aj so Smerom... Mne to nerobí problém.“

Kollárovi stačí ukázať sa párkrát v televíznych debatách, pripraviť dobré videjká. Zdieľať

Ale vraj dá na stôl tvrdé podmienky. Tie môžu vyzerať napríklad takto: Pôjde do vlády so Smerom, ale toxického Fica treba niekam upratať, napríklad zo zdravotných dôvodov. Nebude mu prekážať podpora koaličnej vlády od Kotlebu, ak ten nebude vykrikovať hlúposti o Povstaní či holokauste. A keď príde vyjednávať Kiska s Trubanom, môže ešte pritvrdiť, keďže ho táto zostava ponižovala a označovala za nutné zlo. Žeby presadil aj Milana Krajniaka za ministra vnútra?

Sme rodina pritom ani žiadne veľké kampane nemusí robiť. Kollárovi stačí ukázať sa párkrát v televíznych debatách, pripraviť dobré videjká pre sociálne siete a bilbordy, kde sa bude prezentovať ako politik so srdcom. V každej debate či videu zopakuje svoj príbeh o chlapcovi z chudobnej rodiny. A, samozrejme, pomôže aj to, keď tento „srdciar“ vyvedie v plesovej sezóne do spoločnosti namiesto novej frajerky pôvabnú dcéru v luxusných šatách.

Kollárov chlapčenský úsmev a imidž multiotca stále fungujú. Naopak, spochybňovanie jeho podnikania, kamarátšafty s Bašternákom či silvestrovanie s Kočnerovou partiou na Donovaloch už nemajú svoju silu. Sú obohrané. Ale obohraná, zdá sa, nie je pre mnohé voličky stále otázka, či sa raz Kollár ožení (a on na ňu odpovedá, že áno, keď nájde tú pravú, zatiaľ sa stará aspoň o to, aby demografická krivka nepadala).

Celú kampaň stavia Kollár na svojej osobe. Zdieľať

Boris Kollár nemá starosti ani s kandidátkou. Aj teraz nasadzuje osvedčenú partiu ľudí, prvých deväť ľudí na kandidátke sú tí, čo v parlamente boli po jeho boku doteraz. Program má Sme rodina síce rozsiahly, ale gro tvorí pár ľahko zapamätateľných bodov, v ktorých voličom ponúka nové práva. Právo na dôstojný príjem plus 200 eur do každého rodinného rozpočtu, právo na štátny nájomný byt či právo na prenájom auta od štátu za 100 eur mesačne pre každú rodinu...

Celú kampaň stavia Kollár na svojej osobe, tak mu to napokon radili v médiách aj odborníci, lebo ako značka funguje len jeho meno a tvár. A čoraz viac už používa iba jednotné číslo. Ja budem ochotný, ja si sadnem za stôl, ja dám podmienky, mne to nerobí problém... To nemusí robiť dobre straníckej dvojke Milanovi Krajniakovi, ktorý si užil prezidentskú kampaň a potom akoby zhasol.

Inzercia

A hoci Milan Krajniak prácne budoval hnutiu konzervatívny imidž, nikdy nebol celkom uveriteľný, vzhľadom na personálne zloženie hnutia. Napokon, keď bol v parlamente zákon na sprísnenie potratov, Boris Kollár hlasoval proti. Ale Krajniak s Kollárom sa teraz možno nezhodnú ani v iných bodoch.

Ešte koncom októbra v rozhovore pre Pravdu Krajniak tvrdil, že „jasne a jednoznačne“ vylučuje vládu so Smerom. A vraj ani s Kotlebom sa nemajú o čom rozprávať. A do akejkoľvek koalície vraj pôjdu iba v tom prípade, ak v koaličnej zmluve bude jasne deklarované, že nikto nebude presadzovať registrované partnerstvá. A ak by náhodou takýto návrh v parlamente prešiel aj s podporou niektorých vládnych poslancov, Sme rodina okamžite odchádza z vlády.

Ale vo volebnom programe Sme rodina je iba vágna veta, že „za rodinu považujeme muža, ženu a deti“ a že odmietajú experimenty s rodinou a s deťmi. A žeby boli práve registrované partnerstvá tou zásadnou vecou, ktorou by Boris Kollár podmieňoval svoj podiel na moci? O tom  Kollár nehovorí, naopak, zdôrazňuje sociálne témy a to, že si vie predstaviť koaličné vládnutie s každým.

Je jasné, že svojich prípadných sedem percent zobchoduje dobre. No predstava, že zárukou kresťanských hodnôt v budúcej vláde má byť práve Boris Kollár, je naozaj dosť bizarná. A uveriť jej môžu iba zúfalci.

 

 

 

Odporúčame