Islamský štát ohrozuje Rusko

Medzi ISIS a Ruskom sa už dlhšie vedie informačná vojna. Islamisti si však trúfajú na viac a Rusi sa snažia reagovať.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno povedal, že za ISIS momentálne bojuje asi dvetisíc ruských občanov. Hoci číslo môže byť z taktických dôvodov znížené, vôbec nie je kompletné: nehovorí totiž o tom, koľko ruských občanov za ISIS doteraz bojovalo a zahynulo. Prezident Putin pred pár mesiacmi na stretnutí s vedením tajnej služby FSB vyhlásil, že sledovanie ruských občanov bojujúcich na strane ISIS považuje za jednu z najvyšších bezpečnostných priorít pre štát.

Organizácia ISIS však už v Rusku prítomná je. Už preto, že najmä kaukazský región a Moskvu využíva na získavanie nových bojovníkov. V poslednom čase sa však snaží získať väčší vplyv a lepšie organizovať propagandu v ruskom jazyku, správu o tom priniesla Joanna Paraszczuková, ktorá spolupracuje s ruskou sekciou Rádia Slobodná Európa, kde píše svoj tematický blog venovaný pôsobeniu ISIS v Rusku - „Pod čiernou zástavou“.

Informáciu možno čítať ako stupňujúci sa záujem ISIS o ruskojazyčných bojovníkov, najmä z Čečenska a Dagestanu, ale aj ako reakciu ISIS na odvetné opatrenia Ruska, ktoré proti pôsobeniu ISIS na svojom území evidentne podniklo viaceré kroky. Ruské orgány napríklad zrušili kontá viacerých mudžahedínov a islamských radikálov na ruskej sociálnej sieti Vkontakte. Stále však reagujú prekvapivo pomaly.

Problémom je napríklad islamistická bunka, ktorá si hovorí Furat Media, ktorá je od 18. júna aktívna na Twitteri. Rusi síce dosiahli, že jej konto na Facebooku bolo v júni zatvorené, rýchlo sa však pod novým menom obnovilo. Furat je veľmi aktívny, snaží sa o pomoc pri nábore nových mudžahedínov, produkuje videá, rozhovory a najmä: všetko je v ruskom jazyku, nie v nedostupnej arabčine.

Rusi preto v informačnej vojne otvorili nové témy. V ruských médiách sa viac hovorí o problémoch, ktorým čelia ženy s deťmi potom, ako ich opustili muži, ktorí odišli bojovať za samozvaný kalifát do Sýrie a Iraku. Ako napríklad 26-ročný Baglan Salikov z Kazachstanu, ktorý v auguste minulého roka opustil svoju ženu s dvomi deťmi a dnes nikto nevie, či je ešte nažive. Baglanova 60-ročná matka podľa ruských médií dokonca podnikla minulý október cestu do Sýrie, kde sa stretla so svojím synom, ten však odmietol návrat a zostal bojovať za ISIS. „Lepšie bude, ak tu zostaneme a pomôžeme našim moslimským bratom vybudovať Islamský štát,“ povedal jej údajne Baglan. Matka sa potom vrátila domov sama.

Baglanova žena sa na svojho muža hnevá, rodina čelí ťažkým ekonomickým problémom a ona musí byť pri deťoch. Svojho muža považuje za mŕtveho. Štátne orgány jej však odmietajú udeliť vdovskú podporu, keďže nedokáže smrť nijako preukázať. Jeho telo zrejme pochovali niekde v Sýrii, takže nemá v ruke žiadny dokument ani dôkaz. Preto sa s ním rozviedla. Bojí sa totiž, že by bola považovaná za takzvanú „vdovu Islamského štátu“, s čím by mala len ďalšie problémy.

Jaroslav Daniška

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo