Sľúbili sme si lásku

Do rúk chytám LP Nežná revolúcia, ktoré zostavila Verejnosť proti násiliu a Študentské hnutie v roku 1990. Na obálke sú z obidvoch strán zmenšeniny revolučných plagátov a transparentov: Nech žije KSČ, ale za vlastné KČS! Sedím na ÚV a je mi dobre. Koliesko sa nám polámalo, ale to piate. Nechceme násilie. Švajčiarske kontá na lieky pre našich chorých. Súdruhovia, vy ste ešte nič nepochopili? Slobodné voľby. Na Vianoce slobodu. Všetky divadlá štrajkujú, iba ÚV KSČ pokračuje v predstavení. Zrušte ľudové milície. Čech a Slovák, jeden šík, Dubček je náš Jánošík. Sedel Štepán na schôdzi, myslel, že nič nehrozí, svedomie má že vraj čisté, nie je to však celkom isté! Hasta la vista komunista. Robotníci, ste opora. Slobodné Vianoce. Ešte to neskončilo, teraz to len začína.

Vnútri opusu sú fotografie z bratislavského Námestia SNP plného ľudí a zábery na Václava Havla, Milana Kňažka či Jána Budaja. Ihla gramofónu sa dotýka platne a zaznievajú prvé zvuky nežnej revolúcie: výkriky Lidskí práva! Gestapo! Počuť rev, ktorý mi pripadá ako hlas duše, dlho bezmocnej a utláčanej.

Z reproduktorov sa ozýva ďalšie skandovanie: Zrušte stranu! Slobodné voľby! Demisiu vlády! Slobodu, slobodu! Na početných fórach sa formulujú počiatočné požiadavky a rezolúcie. Protestovalo sa proti brutalite a obuškom zo 17. novembra 1989. Vzniká Verejnosť proti násiliu (VPN). Na čelo Koordinatívneho výboru VPN sa dostáva Ján Budaj. VPN si všimlo pokles ekonomickej úrovne, zhoršenie zdravotnej starostlivosti, sociálnu nespravodlivosť, prehlbovanie mravnej krízy, deficit pravdivého informovania verejnosti, poškodzovanie životného prostredia, nespokojnosť ľudí, ľudskú ľahostajnosť i pocit sklamania. Noviny označujú demonštrantov za „protištátne živly“ .

Fedor Gál deklaroval plné stotožnenie sa s Občianskym fórom z Prahy. Ľubomír Feldek v mene radových členov strany navrhoval očistu KSČ „jediným možným spôsobom a to tým, že sa dobrovoľne a ihneď vzdá svojho protiprávneho a iba násilím udržiavaného vedúceho postavenia v spoločnosti.“ Ján Budaj hovoril o nekvalitnej sociálnej starostlivosti, škodlivosti potravín a nečistote vzduchu. Václav Havel veril, že sa federatívna totalita zmení na demokratickú federáciu. Na stranu protestujúcich sa postavil Alexander Dubček. Sociológ Martin Bútora rečnil o tom, že sme sa zbavili strachu a že sme odkliati: „My, verejnosť, už nesmieme prehrať.“ K ľudu sa prihovoril aj obhajca Jána Čarnogurského. Keď oznámil, že Dr. Čarnogurský bol oslobodený, ozval sa nadšený potlesk. Nasledovala však studená sprcha – kvôli sťažnosti nemôže opustiť väzenie. Nasledovalo hlasné bučanie. Do varu doviedol dav herec Marián Labuda svojím extatickým prejavom a masové Gorbačov, Gorbačov! vyvolal spevák Miro Žbirka.

Pred zhromaždenie vystúpila ďalšia umelkyňa – Marika Gombitová. Prihovorila sa v mene telesne postihnutých a tých, ktorí poznajú hodnotu ľudskej pomoci, lásky a súdržnosti. Nakoniec zaspievala: „Zem, menom Láska, Zem, menom Láska, Zem, menom Láska, Zem, menom Láska“.

Na tribúnu vyšiel aj operný spevák Peter Dvorský. Priznal sa, že pred takýmto početným publikom ešte nespieval. Odpoveď prišla sama: „Nevadí, nevadíííí!“ Rozochveným srdcom zanôtil: „Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem, zelený sad v plnom kvete, je moja rodná zem. Čierne hory pyšno stoja, až sa nebies dotýkajú a pod nimi šíre polia kvetom posiate na Zemi raj vytvárajú. Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem, zelený sad v plnom kvete, je moja rodná zem. Tá jediná a nie iná má pre mňa toľko krás a preto verný chcem jej ostať po celý čas, a preto verný chcem jej ostať po celý čas.“

Na piatom mítingu 26. novembra 1989 prehovorilo „ďalšie víťazstvo revolúcie“ – Ján Čarnogurský. Zvuk námestia mu v bratislavskej cele znel ako rajská záhrada. Sochár Vladimír Pompánek na štrajku povedal: „Nechceme zadrôtovanú krajinu stráženú automatmi a psami.“ Dav na to reagoval heslami Hranice otvoriť! Hranice otvoriť! Pesničkár Ivan Hoffman zahral pieseň, ktorá sa stala refrénom Nežnej revolúcie:

Videli sme tých, ktorí vystierali ruky
Mali ich prázdne a ešte bola tma
Po našich uliciach odvtedy prešli veky
Zobudili sme sa zo zlého sna

Sľúbili sme si lásku
Sľúbili vravieť pravdu len
Sľúbili sme si vydržať
Sľúbili sme si nový deň

Tí mladí za nás vystierali ruky
Za nás boli bití, za naše mlčanie
Po našich uliciach odvtedy prešli veky
A zaznelo Zlému posledné zvonenie

Sľúbili sme si lásku
Sľúbili vravieť pravdu len
Sľúbili sme si vydržať
Sľúbili sme si nový deň

Tlak verejnej mienky pocítil v pondelok 27. novembra 1989 prvý podpredseda vlády Slovenskej socialistickej republiky Štefan Murín. Jeho prejav, v ktorom zazneli také slová ako sloboda i náboženská príslušnosť, prehlušovali ľudia piskotom a jasným postojom: Nikto vám neverí!

Búrlivým potleskom obdarili Slováci 29. november 1989. Federálne zhromaždenie sa uznieslo na vypustení článku 4 čs. ústavy z roku 1960 o vedúcej úlohe KSČ v štáte a spoločnosti. Zákon prijal ešte nezrekonštruovaný parlament, zložený z komunistov, a podpísal ho prezident Gustáv Husák a premiér Ladislav Adamec.

Dňa 9. decembra 1989 bolo v Bratislave možné po 21 rokoch oficiálne počuť Karla Kryla. Len čo ho ľudia zbadali, povzbudzovali ho zvolávaním „Nech žije Kryl! Nech žije Kryl!“ On nepovedal nič. Párkrát udrel na struny a Anděl sa začal vznášať nad manifestujúcimi.

Posledná platňa z kolekcie Nežná revolúcia sa skončila českou a slovenskou hymnou, v ktorej sú slová o tom, že Slováci ožijú. Dúfam, že práve vďaka zamatovej revolúcii Slováci ožili a prebrali sa z nedobrovoľného ustrnutia.

Ako mladý a neskúsený človek, ktorý nezažil na vlastnej koži komunizmus, si z ideálov pohnutých udalostí konca roka 1989 odnášam posolstvo lásky a slobody. Z osobností mi zaimponoval najmä Ivan Hoffmann a Karel Kryl.

Karel Kryl bol symbolom boja proti komunizmu. Nebol to boj násilný – bol to boj s gitarou, so spevom a s prekrásnymi lyrickými textami. Ivan Hoffmann zas na pódiách revolúcie spieval nezabudnuteľný refrén o tom, že sme si sľúbili lásku.

Sľúbili sme si lásku.

Sľúbili sme si lásku... pravdu... nový deň...

Sľúbili sme si...

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články o téme