Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. december 2019

Keď utíchnu rolničky, príde progresívna mobilizácia

Na čo dopláca PS/Spolu a aká je ich odpoveď.
Keď utíchnu rolničky, príde progresívna mobilizácia

Foto TASR/Jaroslav Novák

Ostatný prieskum agentúry Focus potvrdil to, čo už je nejaký čas zjavné. Preferencie koalície PS/Spolu majú už svoj vrchol za sebou a začínajú klesať. Z jedného prieskumu sa, samozrejme, nedajú robiť ďalekosiahle závery, aj pokles je zatiaľ v rámci štatistickej chyby, ale trend, že progresívcom začína po úspechu v prezidentských voľbách a eurovoľbách dochádzať dych, je realitou.

Keďže PS/Spolu idú do parlamentu ako dvojkoalícia, ktorá potrebuje na vstup do parlamentu sedem percent, mohol by ďalší pokles preferencií spôsobiť v ich radoch paniku.

Tomuto ohrozeniu budú musieť progresívci nejako čeliť. A určite to nebude programom a prezentovaním sofistikovaných nápadov na zlepšenie školstva a zdravotníctva. Budú musieť mobilizovať voličov. Pričom silnejšiu mobilizačnú tému ako vymedzovanie sa voči hrozbe ĽSNS a extrémizmu v talóne nemajú.

Z extrémizmu sa v ich podaní stane najzásadnejšia téma krajiny, programoví ľudia ako Beblavý a Mihál budú musieť ustúpiť na vedľajšiu koľaj a na svetlá reflektorov vyjdú noví bojovníci. PS/Spolu sa skrátka v týždňoch, ktoré ostávajú do volieb, bude pozicionovať ako najautentickejšia protiextrémistická sila a bude to ich hlavná agenda.

Tomu, že nejde iba o fabuláciu, ale PS/Spolu naozaj prichádza s touto stratégiou, nasvedčuje aj tlačová správa, ktorú dvojkoalícia vydala koncom minulého týždňa. V texte, v ktorom sa vyskytujú formulácie ako „je čas postaviť sa kotlebovcom zoči-voči“, progresívci informujú, že ich kandidátka číslo štyri, „bojovníčka proti extrémizmu“ Irena Biháriová, pôjde osobne robiť kampaň do obcí, kde ĽSNS získala najväčší počet hlasov.

„Fašistov musíme prečísliť aj v uliciach. Nesmieme ich tam nechať samých. Opäť ideme s našou ponukou za ľuďmi. Podarilo sa nám to v európskych voľbách, teraz to musíme zopakovať,“ uviedol túto predvolebnú aktivitu volebný líder koalície Michal Truban.

Vznik strany Za ľudí mohli PS/Spolu len ťažko ovplyvniť. Ale to, že na scénu uviedli Michala Trubana ako lídra a, čo je ešte horšie, ako kandidáta na premiéra, je už ich dielo. Zdieľať

V situácii, v ktorej progresívna koalícia je, sa takejto taktike dá rozumieť. Napriek tomu nemusí strane mobilizácia voličov fungovať tak dobre ako v eurovoľbách. Vtedy sa im podarilo dostať voličov k urnám najmä vo veľkých mestách. V Bratislave získali famóznych takmer štyridsať percent a v Košiciach viac ako dvadsať percent.

Inzercia

Lenže parlamentné voľby budú iné. Nielen vyššou volebnou účasťou. PS/Spolu vyrástol silný konkurent v podobe Kiskovej strany Za ľudí, ktorý bude vo finále kampane určite tiež intenzívne používať antikotlebskú kartu. Robiť to budú aj ďalšie strany. Pre progresívcov to už nebude taká exkluzívna agenda, ako to bolo pred eurovoľbami.

Po druhé. Ak to PS/Spolu so strašením fašistami preženú, napríklad tak, že nálepku fašistu v zápale boja prilepia na čelo kdekomu, môže tým odradiť časť umiernenejších voličov. Môžu tým zopakovať chybu západnej ľavice, ktorá stavila na radikálne kultúrne témy, čím síce niektoré spoločenské menšiny potešila, ale popritom úplne zabudla na témy, ktoré trápili jej tradičných podporovateľov.

V Eurovoľbách stačilo koalícii PS/Spolu na víťazstvo okolo dvestotisíc hlasov. Toľko by jej však v parlamentných voľbách, ak by bola účasť podobná ako v roku 2016, ledva zaručilo vstup do parlamentu. Ak teda budú chcieť byť progresívci po voľbách v politike ťažšou váhou, potrebujú aj hlasy zo stredu.

O tom, že takouto mobilizáciou progresívci ĽSNS žiadne hlasy neuberú, ale skôr naopak, nemá význam sa ani zmieňovať. O to im pri tejto akcii nakoniec ani nepôjde.

PS/Spolu začínajú po úspechoch v prvej polovici tohto roku doplácať na dve veci. Na vznik strany Za ľudí, ktorý, samozrejme, mohli len ťažko ovplyvniť. Ale to, že na scénu uviedli Michala Trubana ako lídra a, čo je ešte horšie, ako kandidáta na premiéra a že to nefunguje, je už ich dielo.

Voličskú reakciu vidia a ak sa nechcú triasť o výsledok, nič iné ako mobilizovať na strachu z Kotlebu im ani neostáva. Ani to nemusí fungovať, ale na to, aby vymysleli niečo účinnejšie a originálnejšie, je už málo času.

Odporúčame