Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. júl 2015

Hádajte, kto zarobil na Grécku

Všetci vieme, ako na Grécku zarobili nemecké a francúzske banky či nemecký vojenský priemysel, keďže banky politici zachránili pred rizikom a ich pôžičky presunuli na nadnárodné organizácie a európske štáty, vrátane slovenského, a grécka armáda má imidž jednej z mála fungujúcich inštitúcií v krajine...

Hádajte, kto zarobil na Grécku

Všetci vieme, ako na Grécku zarobili nemecké a francúzske banky či nemecký vojenský priemysel, keďže banky politici zachránili pred rizikom a ich pôžičky presunuli na nadnárodné organizácie a európske štáty, vrátane slovenského, a grécka armáda má imidž jednej z mála fungujúcich inštitúcií v krajine, preto sa na nej nešetrí. Nie, ak máte za suseda Turecko a za morom Afriku.

Kto však zarobil na Grécku politicky? A aby sme nešpekulovali o veľkom svete, hovorme o Slovensku.

Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Jeden by predpokladal, že grécka lekcia musela najviac pomôcť Sulíkovi a liberálnej pravici, ale opak je pravda. Zatiaľ z nej najviac ťaží Robert Fico a minister financií Peter Kažimír.

Začnime však so Sulíkom. Grécka otázka bola pre neho vrcholom doterajšej kariéry, jeho meno a tvár spoznali tisícky Nemcov a Európanov, jeho uchopenie témy doviedlo Ivetu Radičovú do kúta, z ktorého sa nevedela a tak trochu ani nechcela dostať a pustila Roberta Fica k moci.

Lenže čo má zo svojej odvážnej a v podstate správnej politiky samotný Sulík? Dokopy nič, určite nie to, čo by si zaslúžil, aspoň zatiaľ. Jeho strana sa rozdelila a dlhodobo je pod úrovňou piatich percent. Pravda, nie bez šance na politické prežitie a dobrú kampaň, ale hoci pri iných témach Sulík pôsobil ako gembler, s Gréckom to bolo po celý čas inak – a nič z toho.

"Doma síce ešte Kažimír na Mikloša nevyrástol, ale už sa z neho nedá ani smiať ako z Počiatka."

Inzercia

Zdieľať

Omnoho lepšie je na tom minister financií Peter Kažimír. Doma síce ešte na Mikloša nevyrástol, ale už sa z neho nedá ani smiať ako z Počiatka. Úspech však slávi za hranicami, najmä medzi európskymi novinármi a na stránkach rešpektovaného denníka Financial Times. V piatok pred dvomi veľkými summitmi eurozóny mu dokonca v týchto novinách vyšiel článok, kde varuje, že z eurozóny sa nesmie stať zombieštát.

Kažimír je vôbec medzi európskymi novinármi obľúbený pre svoje briskné komentáre a reformný imidž a náležite si to užíva. (Ivan Mikloš musí krútiť hlavou, ale taká je bruselská realita.) Doma síce z toho veľké politické body zatiaľ nemá, ale to neznamená, že nebude. A najmä, keby Kažimír pocítil ambíciu, nadnárodná kariéra bude čoskoro na dosah. Meno a obľúbenosť medzi novinármi, na to už má.

Apropos, prečo vlastne Ficovi a Kažimírovi investícia do Grécka vyšla?

Nejakú odpoveď na to mám, ale viac by ma zaujímalo, ako by na to odpovedala Iveta Radičová.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/AP

Odporúčame

Jan Karski: Poliak, ktorý zahanbil svet

Jan Karski: Poliak, ktorý zahanbil svet

Dnes je to presne pätnásť rokov, čo zomrel Jan Kozielewski, jeden z najväčších hrdinov druhej svetovej vojny. Keď sa pozriete na jeho fotografiu, na držanie jeho šľachovitého tela a najmä pohľad, musíte mať pocit, že vidíte odhodlaného vojaka, tvrdého a pevného muža. Keď si vypočujete jeho hlas, pre...

Hľadajú sa apoštolskí biskupi

Hľadajú sa apoštolskí biskupi

Každý v Amerike už počul o slávnom arcibiskupovi Fultonovi J. Sheenovi, ktorý v celoštátnej televízii vysvetlil katolícku náuku tak presvedčivo ako nikto pred ním ani po ňom. Prečo to biskupi teraz nerobia? biskupi.jpg Niektorí to robia lokálne, ale vari nedokáže naša...

Summit o Grécku určí budúcnosť Európy (komentár)

Summit o Grécku určí budúcnosť Európy (komentár)

Tento víkend sa rozhodne o budúcnosti a charaktere Európy. Niektoré ekonomické dogmy, ktoré platia u nás, však v Grécku neplatia. Aj keď sa to zo slovenského pohľadu, kde verejnej debate o Grécku dominujú národné stereotypy a eschatologická viera v slovo reforma, nezdá, nech už bude vyústenie prebie...