Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil ďalšie pôsobenie na akadémii

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil ďalšie pôsobenie na akadémii

Ľuboš Blaha. Foto - TASR/Jakub Kotian

Blaha nevidí dôvod, aby predsedníctvo zasahovalo do politického zápasu na Slovensku, "tobôž nie v predvolebnej kampani".

Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied vyzvalo poslanca Národnej rady Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV. Zároveň sa dištancovalo od jeho vyjadrení na sociálnych sieťach.

Blaha v reakcii pre TASR tvrdí, že považuje za absurdné, aby sa predsedníctvo vyjadrovalo k jeho poslaneckej činnosti.

Ako informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, predsedníctvo začalo konanie pred etickou komisiou vo veci možného porušenia Etického kódexu SAV zo strany poslanca Blahu.

Zároveň ho vyzvalo, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied, "ktorého renomé a aj renomé celej SAV svojimi vystúpeniami vážne poškodzuje".

Blaha nevidí dôvod, aby predsedníctvo zasahovalo do politického zápasu na Slovensku, "tobôž nie v predvolebnej kampani". "Ak chcú hodnotiť moje vedecké práce, nech sa páči, ale je absurdné, aby sa vyjadrovali k mojej poslaneckej činnosti, je to porušenie akademického poslania, rešpektu k pluralite názorov a je to zjavná snaha o obmedzovanie mojich ústavných práv ako slobodného občana a poslanca," vyhlásil. Týmto konaním podľa neho škodí SAV svojej povesti apolitickej inštitúcie.

Predsedníctvo označilo Blahove statusy za dehonestujúce a pre SAV neprijateľné. Ani v jednom bode nenapĺňajú podľa nich obsah činnosti, na ktorú je akadémia zákonom ustanovená. Sú podľa nich tiež v rozpore s Etickým kódexom SAV.

Rovnako upozornilo, že nemá dosah na personálnu politiku ústavov. Zároveň ani zamestnávateľ (Ústav politických vied SAV) nemôže s poslancom skončiť pracovný pomer výpoveďou počas celého trvania výkonu verejnej funkcie, keďže má zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo