Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. december 2019

O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa

Obvinenie Fica aj Kisku tri mesiace pred voľbami je obrovská chyba.
O rizikách stíhania Fica, Kisku a Naďa

Foto: Martin Baumann/TASR

Dve správy.

Po prvé, polícia obvinila Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu. Dôvodom je jeho komentár po odsúdení bývalého poslanca Mazureka za vyššie uvedený trestný čin.

Po druhé, polícia obvinila bývalého prezidenta, dnes opozičného lídra Andreja Kisku za daňový trestný čin, spojený s Kiskovou firmou KTAG a financovaním prezidentskej kampane.

Obidve obvinenia sú chybou a nemalo k nim dôjsť. Obidve sú súčasťou politickej kampane, nasledujú po rovnako hlúpom kroku voči Jaroslavovi Naďovi, všetky tieto tri kroky menia Slovensko na Ukrajinu, kde sa inštitúcie štátu hrubo zneužívajú na mocenský boj. 

Najskôr k Mazurekovi a výroku, za ktorý bol odsúdený.

Bývalý poslanec v rozhlase povedal, že „150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít. To jest pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém. My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko“.

Je to hlúpy výrok hlúpeho človeka a je nepravdivý, keďže tento životný štýl je viac zdedený ako dobrovoľný. Lenže tento človek je politik, nielen jeho slová, ale aj jeho stíhanie má verejný dosah.

Viem si predstaviť, že by mohol čeliť trestu, ale ak by mal mať zmysel a mala by existovať šanca na nápravu, mal by stráviť dlhší čas v prostredí rómskych osád, o ktorých vedie reči. Inak hrozí, že trest sa stáva len súčasťou kampane, dochádza k presnému opaku toho, o čo má ísť pri odsúdení a treste.

Robert Fico sa vo svojom videu, za ktoré čelí obvineniu, od politiky Mazurekovej strany jasne dištancoval. Zároveň povedal, že za takéto výroky nemajú byť politici stíhaní, pretože si ich myslí „takmer celý národ“. S tou väčšinou trochu preháňal, rovnako ako zavádzajúco použil slovo „pravda“, pretože pravdou nie je to, čo si myslí hoc aj celý národ, čo Fico vie. Ale v tom, že za takéto výroky nemá byť niekto stíhaný, pretože mu to zvýši percentá a poškodí to celú spoločnosť, v tom má pravdu.

Kiska.

Rola firmy KTAG v Kiskovej prezidentskej kampani bola zjavne porušením zákona. Priznal to sám exprezident, priznaním je inštitút účinnej ľútosti. Kiska v tejto a pozemkovej afére prišiel o morálny profil dobrodinca, ak ho bude chcieť získať späť, bude sa musieť snažiť výrazne viac.

Inzercia

Lenže koľko je takých kampaní, kde nie je porušený zákon? Kto to hádže kameňom?

A po druhé, ak Kiska chybu uznal a dlh voči štátu vyrovnal, zákony a polícia poslúžili svojmu cieľu. Ak mal byť obvinený, mal byť obvinený čím skôr, nie tri mesiace pred voľbami. Politik nemá mať imunitu, ale konanie polície počas kampane má podstatne vážnejšie dôsledky, ako len stíhanie a prípadné potrestanie vinníka. Ide o dosahy na spoločnosť.

Zároveň potrebujeme serióznu debatu, ako prehodnotiť inštitút účinnej ľútosti, tak aby nenavádzal na trestnú činnosť (napr. výrazne vyššou sankciou pri istej sume a opakovaní daňového podvodu).

Po tretie, to isté sa týka aj Jaroslava Naďa. Ak sa dopustil trestného činu, má byť potrestaný, ale to, čo predviedla polícia a oznamovateľ trestného činu, bola totálna blamáž. Naď sa tomu môže len tešiť.

Zhrňme si to. Žijeme v štáte, kde sa polícia buď priamo politicky zneužíva, alebo sa správa diletantsky a účelovo. Mlieko je rozliate, voľby sú o tri mesiace. Ak tu niekto myslí na nápravu pomerov, mal by konať. Aj za to niekto nesie zodpovednosť.

Po prvé, účelové „ukrajinské“ metódy treba zastaviť, ak to zákon umožňuje, kroky proti Ficovi aj Kiskovi treba zrušiť.

Po druhé, mala by sa zobudiť parlamentná väčšina a Žitňanskej novelu, ktorá umožňuje stíhať hlúpe aj extrémistické reči, zmeniť. Trest má mať zmysel, len ak môže dosiahnuť nápravu. Takýto prístup posilňuje páchateľa, spoločnosť nechráni, ale polarizuje. To predsa nemá logiku.

Po tretie, ukrajinizácia môže vyhovovať časti spektra, ale určite nevyhovuje celému spektru, nota bene spoločnosti.  

Rozoštvať je vždy jednoduchšie, ako upokojiť. Netreba zabúdať, že ukrajinizácia verejného života vedie k radikalizácii, inak to nejde. Teraz potrebujeme toho, kto ukáže, kde je stred a kde extrém. A hlavnú zodpovednosť nesie Smer: vy ste hlasovali za Žitňanskej novelu, vy kontrolujete rezort vnútra, vy musíte konať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame