Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2019, 10:19

Ústavný súd zrušil pokutu parlamentného výboru pre exprezidenta Kisku

Ústavný súd zrušil pokutu parlamentného výboru pre exprezidenta Kisku

Foto - TASR/Martin Baumann

Sankcia vo výške prezidentovho trojmesačného platu sa týkala financovania jeho prezidentskej kampane.

Ústavný súd zrušil pokutu, ktorú Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií v máji tohto roka uložil vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Sankcia vo výške jeho trojmesačného platu sa týkala financovania jeho prezidentskej kampane.

Príslušné uznesenie parlamentného výboru druhý senát Ústavného súdu "zrušuje a vec vracia Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií na ďalšie konanie". Rozhodol tak 28. novembra na neverejnom zasadnutí senát Ústavného súdu zložený z predsedníčky Jany Laššákovej a sudcov Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára.

Bývalá hlava štátu mala podľa parlamentného výboru zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára za to, že jej získaním majetkového prospechu vznikol záväzok.

"Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení za rok 2013 neuviedol záväzok, ktorý mu podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho firma KTAG robila kampaň v roku 2013," uviedol po májovom uznesení výboru jeho podpredseda Róbert Puci (Smer-SD).

Kiska označil rozhodnutie parlamentného výboru za politické a napadol ho na Ústavnom súde. Tvrdí, že nikdy nemal záväzok voči firme Kiska Travel Agency (KTAG).

V reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu pre TASR Kiska zopakoval, že ide o politickú pomstu Smeru-SD. "Ospravedlnenie od nich neočakávam, pravda sa vždy nakoniec ukáže. Najsmutnejšie na tom celom bolo, že Smer chcel pripraviť 30 rodín o asi 15 000 eur, pretože celý prezidentský plat som vždy rozdával," skonštatoval.

Inzercia

"Ústavný súd SR v konaní o návrhu prezidenta Andreja Kisku na preskúmanie ním napadnutého rozhodnutia zistil, že výbor v predmetnom konaní nepostupoval v súlade so základnými právnymi princípmi, platnými pre konanie orgánov rozhodujúcich o právach a povinnostiach fyzických a právnických osôb - v danom prípade o povinnostiach verejného funkcionára. Predovšetkým neboli naplnené požiadavky na riadne zistenie skutkového stavu, na umožnenie účastníkovi konania vyjadriť sa k postupu a k vykonaným dôkazom, respektíve k zisteniam, a požiadavka na riadne odôvodnenie rozhodnutia," konštatoval sudca spravodajca Molnár vo vyjadrení pre TASR.

Po zrušení napadnutého rozhodnutia bude podľa jeho slov úlohou výboru parlamentu opätovne vec prerokovať a rozhodnúť v súlade s uvedenými princípmi.

Pokutu pre Kisku výbor prerokuje po doručení uznesenia súdu

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady SR sa bude opäť zaoberať pokutou pre exprezidenta SR Andreja Kisku v súvislosti s financovaním jeho kampane. Počkať však treba na doručenie uznesenia Ústavného súdu. Zhodli sa na tom predseda výboru Vladimír Sloboda (nezaradený) a podpredseda Róbert Puci (Smer-SD).

Sloboda rozhodnutie súdu uvítal. "Som len rád, nehlasoval som za toto uznesenie, tvrdil som, že to je nezmysel," povedal pre TASR s tým, že je rád, že nehlasoval za niečo, čo by bolo v rozpore s ústavným súdom. Počkať ale podľa neho treba na doručenie uznesenia výboru, potom sa budú vecou znova zaberať.

Puci sa zatiaľ nechcel vyjadrovať k rozhodnutiu súdu, pretože ešte nevidel uznesenie. "Rozhodnutie súdu akceptujeme. Hlavne ma ale zaujíma odôvodnenie, možno sme pochybili procesne," skonštatoval s tým, že v tom prípade poslanci vo výbore opätovne vec prerokujú, prípadné procesné chyby odstránia a budú pokračovať v konaní.

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred hodinou
pred 2 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.