Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2019, 09:42

USA zadržali v Arabskom mori loď s iránskymi zbraňami

USA zadržali v Arabskom mori loď s iránskymi zbraňami

Ilustračné foto - TASR/AP

Iránske plavidlo pravdepodobne smerovalo k Jemenu.

Spojené štáty v stredu oznámili, že v Arabskom mori zadržali loď s nákladom zbraní vrátane súčastí rakiet iránskeho pôvodu. Miesto zadržania, ku ktorému došlo minulý mesiac, by mohlo naznačovať, že plavidlo smerovalo do Jemenu, uviedla agentúra DPA.

"Z prvotného vyšetrovania vyplýva, že tieto moderné raketové komponenty sú iránskeho pôvodu," povedal Sean Robertson, hovorca ministerstva obrany. Podľa neho bola loď považovaná za "plavidlo bez štátnej príslušnosti" a prvá prehliadka bola vykonaná v súlade s medzinárodným právom.

Napätie medzi USA a jeho spojencami na jednej strane a Iránom na strane druhej sa v tomto roku zvyšovalo, najmä vo vodách v okolí Blízkeho východu. Na Irán sú uvalené prísne americké sankcie.

USA rozmiestnili v regióne ďalších vojakov a bojovú techniku. Po tohtoročnom zostrelení dronov sa zvýšili obavy, že obe strany by mohli vstúpiť do vojny.

Teherán podporuje húsijských povstalcov v Jemene, ktorí bojujú proti Saudskej Arábii - iránskemu regionálnemu rivalovi.

Saudská Arábia začala s cezhraničnými vojenskými akciami v Jemene v roku 2015. Táto vojna nahnevala americký Kongres, ale Rijád sa stále teší podpore prezidenta Donalda Trumpa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.