Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. december 2019

Vplyv Zuzany Čaputovej

V čom je vlastne iná, ako by bol Šefčovič?
Vplyv Zuzany Čaputovej

Foto: Pavol Zachar/TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dostala do zoznamu 28 najvplyvnejších európskych osobností ľavicovo-liberálneho portálu Politico. V zozname sú tri kategórie: doer (muž/žena činu), dreamer (snílek) a disrupter (narušiteľ) – Čaputová bodovala v tejto tretej kategórii ako číslo 9, najvplyvnejší rozkladač je podľa bruselských liberálov brexiter Dominic Cummings, hlavný poradca britského premiéra Johnsona, hoci ten sa zase umiestnil v kategórii doer, samo osebe zábavné, vtip sa nepodaril ani s kategóriou pre Orbána (dreamer), nadmieru bodujú eurofilní politici a byrokrati, akoby v redakcii nesledovali dianie, keď napr. Macronovu ekodaň stopli akési úbohé vidiecke žlté vesty, celú anketu si možno pozrieť tu.

Čaputovej rozkladná činnosť znamená pre liberálov z Politica pozitívnu vec, má byť dôkazom, že región nových členov EÚ nie je nevyhnutne odsúdený byť neliberálnym a skorumpovaná opresívna elita môže byť porazená. Čaputovej sa už podarilo vybudovať si platformu, píšu autori, vďaka čomu sa viac hovorí o témach ako korupcia, životné prostredie, LGBTQ práva.

Nemá zmysel polemizovať s Politicom, majú svoju rozprávkovú šablónu, korektné je ale zmieniť sa, že pre emancipáciu komunity LGBTQ urobil viac Andrej Kiska, ktorý sa s jej predstaviteľmi stretol v prezidentskom paláci a podporil ich nároky, ktorý tiež nazval štát mafiánskym, čo síce po jeho pozemkovej a dphačkovej afére nemá tú údernosť, ale žiadny podobný výrok či gesto Čaputová nemá.

Čaputová zato podržala a politicky podporila ministerku Sakovú (trojka na kandidátke Smeru do volieb), policajného prezidenta Lučanského aj dozorujúcich prokurátorov. Ak si spomínam, bola znepokojená z tých, čo zišli z cesty, a šéfprokurátor Čižnár jej prístup ocenil a uistil ju, že si je vedomý závažnosti situácie.

Zároveň bola kritická k špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi. Aký je jej vplyv, ukazuje nielen reakcia Kováčika (neurobil nič), ale najmä to, že Čaputová v tejto veci nepodnikla nič ďalej, nedokázala vyvinúť žiadny väčší tlak, ani mediálny, ani politický, prach zostal na svojom mieste.

Pomery v polícii majú stále ďaleko k normálnemu stavu a Lučanský so Sakovou nerobia dosť pre zmenu. Alebo by azda niekto ako Trnka stále nemal v krajine, kde vládne právo, problém s jeho vynucovaním? Threema ukazuje klbko problémov na súdoch a v advokácii zvlášť, alibizmus advokátskej komory, čo sú všetko oblasti, o ktorých nás pani prezidentka v kampani uisťovala, že im rozumie, napokon, je advokátka. Až na to, že jej platforma akosi nie je aktívna. Z podnikateľského prostredia počuť sťažnosti, že štátne orgány sú stále využívané na vydieranie a výpalnícke metódy, je to neprehľadné a zablatené prostredie, kde – pointa – stále nevládne právo. V tomto prípade nejde o to, že sme o tom od pani prezidentky nepočuli, skôr o to, že sa verejne zastala ľudí, ktorí za tento stav nesú zodpovednosť.

A keby ste náhodou mali tendenciu uveriť, že prezidentka nič nezmôže, tak ponúkam dva odkazy: jeden je na prezidenta Zemana a spôsob, ako vie vyvinúť tlak v kauzách, kde sa angažuje, a druhý je odkaz na našu predvolebnú kampaň, kde nás kandidáti (vrátane pani prezidentky) uisťovali, ako neúnavne budú so skazenou mocou zápasiť. Kto by sa nepamätal na úderné klipy, ako sa postaví proti zlu.

Keď sa pozriem na výsledok, nemám pocit, že by robila niečo iné, ako by na jej mieste robil Maroš Šefčovič.

Inzercia

Čaputová veľa cestovala, k najúspešnejším patrila návšteva Elyzejského paláca. Macron je symbol aj u nás doma, aj keď v úzkych kruhoch, žiaľ, ostalo len pri spoločných fotkách a úsmevoch. Keď Macron spochybnil článok 5 Zmluvy NATO a ponúkol svoje videnie Európy po brexite, ozvalo sa veľa politikov, ale pani Čaputová zostala ticho.

S prezidentom Macronom počas fotenia na samite NATO. Na to, ako to myslel s tým článkom 5, už neostal čas. Foto: TASR/AP

Vlastne je to ešte horšie, pretože o jej zahraničnopolitickej línii stále nič nevieme. Nehovorí o tom, neformuje verejnú mienku, nekomentuje vlastne nič, ani témy, na ktorých mobilizovala svoje voličské progres-jadro: pozri debata o Istanbulskom dohovore v parlamente. Pre istotu nehovoria nič ani jej poradcovia.

Aký je teda reálne vplyv pani prezidentky Čaputovej?

V krajine ju zatiaľ necítiť, podobne ako Kiska, ani ona dostatočne necestuje po Slovensku, svoj imidž si buduje cez Inkognito a zásadovosť v politicky okrajových témach, ako je zákaz prieskumov 50 dní pred voľbami, a keď cestuje po svete, je vždy dôstojne a vkusne oblečená.

Ale vplyv vyzerá inak.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.