Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2019, 07:46

Ukrajinský režisér Sencov pricestoval na Slovensko, kritizoval Putina

Ukrajinský režisér Sencov pricestoval na Slovensko, kritizoval Putina

Foto - TASR/Pavel Neubauer

Nositeľ Sacharavovej ceny chce napísať knihu o svojej hladovke v ruskom väzení.

O hladovke, ktorú držal ukrajinský režisér Oleg Sencov v ruskom väzení, vyjde kniha z jeho zápiskov. Potvrdil to v stredu na tlačovej konferencii v Európskom informačnom centre v Bratislave. Zároveň sa začne nakrúcať aj jeho film s názvom Nosorožec, ktorý začal pripravovať ešte pred uväznením.

Na Slovensku strávi Sencov tri dni. Vystúpi na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa uskutoční 5. a 6. decembra v Bratislave, uviedla tlačová tajomníčka Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak. Zúčastní sa aj diskusií a stretne sa s poslancami a odborníkmi.  

Sencov sa v roku 2018 stal laureátom Sacharovovej ceny. Prevzal si ju minulý týždeň na slávnostnom zasadnutí Európskeho parlamentu. Na cenu ho navrhol bývalý europoslanec Eduard Kukan. "Nominoval som ho preto, lebo spĺňal všetky kritéria. To, ako sa choval, proti čomu bojoval, angažoval sa za svojich priateľov a zachoval sa hrdinsky," povedal Kukan.

Pre ukrajinského režiséra to je veľké ocenenie. "Hádže to na mňa istú morálnu zodpovednosť. Chcel by som robiť oveľa väčšie veci," hovorí Sencov. Myslí si, že Sacharovova cena bola jedným z krokov k tomu, aby ho z väzenia pustili.

"Treba chápať, že kým by sa (ruský prezident Vladimir - pozn. TASR) Putin nerozhodol, že ma treba pustiť, tak by som na slobode nebol. Bol som všade, bol som toxický, Putin to už nevládal ťahať," poznamenal Sencov.

Je tiež smutný z toho, že po piatich rokoch musí ľuďom stále vysvetľovať, že vojna na Ukrajine naozaj existuje.

Sencova zatkli v jeho dome v Simferopole 10. mája 2014 po tom, ako sa zúčastnil na protestoch proti anexii Krymského polostrova Ruskom. O rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok. Režisér sa dostal na slobodu v septembri tohto roku v rámci rozsiahlej výmeny väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Od polovice mája 2018 držal vo väzení protestnú hladovku, ktorú ukončil 6. októbra 2018 pod hrozbou núteného kŕmenia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 9 hodinami
pred 12 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 12 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.