Poliaci už začali. Do Varšavy prileteli rodiny zo Sýrie

Päťdesiat rodín zo Sýrie priletelo v piatok v noci do Varšavy, aby začali v Poľsku nový život. 

Príchod asi 150 kresťanov zorganizovala neziskovka Fundacja Estera. Podľa poľskej agentúry PAP ide o rodiny z Damašku a ďalších sýrskych miest. Víza dostali na poľskej ambasáde v Bejrúte. Z hlavného mesta Libanonu odleteli v piatok večer do Varšavy. 

Teraz ich čaká podanie žiadosti o azyl, následne by sa mali presunúť do miest, kde im Fundacja Estera poskytne ubytovanie. Šéfkou nadácie je Miriam Shaded, ktorá pochádza z poľsko-sýrskej rodiny. Vyhlásila, že spolu s ďalšími mimovládkami sú schopní pomôcť štátu s integráciou približne 1 500 utečencov. 

Poľsko je pritom pripravené prijať asi dvetisíc migrantov. Takúto ponuku predložil námestník ministra vnútra Piotr Stachaňczyk vo štvrtok v Luxemburgu. 

Podobný projekt podanej ruky štátu sa objavil aj na Slovensku. Iniciatíva Kto pomôže, keď nie my dáva dokopy dobrovoľníkov, ktorí by pomohli prijať sto rodín zo Sýrie a Iraku. Vláda sa medzičasom začala baviť aj s našimi neziskovkami, v piatok bolo prvé stretnutie na ministerstve zahraničných vecí. Úradníci si vypočuli, kto vie ako pomôcť.  

rp, TASR
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo