Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2019, 11:17

Znalci o zmenkách tento rok vypovedať nebudú, proces sa presúva do Pezinka

Znalci o zmenkách tento rok vypovedať nebudú, proces sa presúva do Pezinka

Kočner sa pýtal zástupcov Markízy, prečo nepredložia znalecký posudok, ktorý si dala televízia vypracovať a podotkol, že sa im možno nehodia jeho závery. Lipšic reagoval, že im znalecký posudok Zelenková nikdy nedodala, existuje len prečítané odborné stanovisko.

Znalcov, ktorí skúmali pravosť zmeniek v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, nepredvolajú na dodatočné termíny v decembri. Senát stanovil ďalšie pojednávacie dni na január a február 2020.

Pojednávanie sa presúva späť do budovy Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Informoval o tom predseda senátu ŠTS Emil Klemanič, ktorý prerušil hlavné pojednávanie do 16. decembra.

Záver pojednávacích dní v prvom decembrovom týždni patril stanovovaniu dotatočných termínov. Napriek odhadu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu, že by sa mohlo dokazovanie skončiť v decembri, bude pokračovať aj na budúci rok. Vypovedať majú znalci. Súd stanovil päť dodatočných pojednávacích dní (8. 1., 27. 1., 10. 2., 11. 2. a 12. 2.).

Podľa Klemaniča tiež opadli dôvody na to, aby sa pod prísnejšími bezpečnostnými opatreniami pojednávalo v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Pojednávanie sa presúva späť do budovy ŠTS v Pezinku. V ostatné decembrové termíny sa tam budú čítať listinné dôkazy.

Výsluch znalcov sa nekonal

Na stredajšom pojednávacom dni sa riešila aj problematika čítania odborných stanovísk znalcov. „Sú to všetky pôvodné znalecké posudky oboch sporiacich sa strán v civilnom konaní, aby sme si skutočne vedeli vytvoriť predbežný obraz o tom, čo znalecky dokázateľné je, alebo nie je,“ uviedol Šanta. S jeho postupom nesúhlasí obhajoba.

„Pokiaľ chce prokurátor vykonať znalecké dokazovanie, tak mal pribrať znalca do tohto konania,“ reagoval Kočnerov obhajca Michal Mandzák. Tvrdí, že sa obchádza zákon, odborné stanoviská považuje za nezákonne získané dôkazy. On aj obžalovaný žiadajú, aby boli znalci, ktorých Šanta citoval, predvolaní a vypočutí, nie aby sa ich stanoviská čítali ako listiny.

Výpovede znalcov, ktorí boli pribratí do trestného konania, sa mali uskutočniť v pondelok a utorok. Obžalovaný Pavol Rusko sa však na pojednávanie nedostavil opätovne zo zdravotných dôvodov. Senát usúdil, že bez jeho prítomnosti je výsluch znalcov zbytočný, a tak ho odložil na neurčito.

Lipšic žiadal, aby sa na súde čítala komunikácia medzi Kočnerom a obhajcom

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic žiada senát Špecializovaného trestného súdu, aby povolil čítanie komunikácie medzi obžalovaným v kauze televíznych zmeniek Marianom Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom.

Komunikácia sa má týkať znalkyne Márie Zelenkovej, ktorá skúmala podpisy obžalovaného Pavla Ruska v civilnom konaní týkajúcom sa zmeniek.

Inzercia

"Myslím si, že osvetlia, prečo sa obhajoba vehementne domáha vypočutia Zelenkovej," zdôvodnil Lipšic. Žiada, aby bola komunikácia s Mandzákom vytiahnutá z trestného spisu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Ja pani Zelenkovú poznám ako skúsenú a dlhoročnú znalkyňu, ktorá sa v žiadnom prípade nedá nikým ovplyvniť,“ reagoval Mandzák, ktorý ovplyvňovanie znalkyne vylučuje. Obhajca tiež uviedol, že mu nesedí ani čas, kedy sa mala komunikácia odohrať, vzhľadom na to, že si Markíza objednala posudok v čase, keď bol už Kočner vo väzbe.

Komunikácia podľa Lipšica dokumentuje nadštandardné vzťahy obhajoby k tejto znalkyni. Bližšie to však špecifikovať nechce, vzhľadom k citlivosti informácií aj ohľadom rodinných príslušníkov Zelenkovej. Prečítanie tejto komunikácie žiada splnomocnenec Markízy s vylúčením verejnosti.

Kočner sa pýtal zástupcov Markízy, prečo nepredložia znalecký posudok, ktorý si dala televízia vypracovať a podotkol, že sa im možno nehodia jeho závery. Lipšic reagoval, že im znalecký posudok Zelenková nikdy nedodala, existuje len prečítané odborné stanovisko.

"Znalkyňa skúmala viac ako 40 podpisov, ktoré slúžili ako porovnávací materiál. Už v tomto stanovisku znalkyňa konštatuje, že je značne nepravdepodobné, že Ruskov podpis je z roku 2000," uviedla vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich. Pripomenula, že v civilnom konaní sudkyňa Zuzana Maruniaková nebrala Zelenkovej stankovisko do úvahy. Maruniaková sa objavila v komunikácii Kočnera, z ktorej má vyplývať, že obžalovaný ovplyvňoval jej rozhodovanie.

Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, popoludní od západu zmenšovanie oblačnosti. Na viacerých miestach prehánky, dážď, vo vysokých polohách sneženie. Môžu sa vyskytnúť aj búrky. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 11 st.Fúkať bude juhozápadný vietor, v nárazoch môže dosahovať silu do 50 km/h. (shmú)

pred 8 hodinami

Podpredseda koaličného hnutia Sme rodina Peter Pčolinský v relácii Na hrane povedal, že vláda by mala už budúci týždeň oznámiť zrušenie zákazu vychádzania. „Vláda berie na vedomie, čo hovoria epidemiológovia a tí prosia vládu, aby zákaz vychádzania ešte nerušili. Ale podľa mojich informácií možno už budúci týždeň bude oznámený koniec zákazu vychádzania,“ povedal Pčolinský. (na hrane, tv joj)

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Lotyšský parlament schválil vyhlásenie, v ktorom uznal genocídu arménskeho národa spáchanú počas prvej svetovej vojny Osmanskou ríšou a odsúdil ju. Turecké ministerstvo zahraničných vecí tento krok odsúdilo a označilo ho za protizákonný. (tasr)

pred 11 hodinami

Seychelské ostrovy plne zaočkovali viac ako 85 percent dospelých ľudí, no napriek tomu v krajine zúri nová vlna covidu, pre ktorú sa opäť zatvárajú školy, obchody, bary či kasína alebo rušia sa športové aktivity. Tí, ktorí môžu, majú pracovať z domu. Škrt cez rozpočet to spravilo aj viacerým turistom. (trend)